Zimą, szczególnie w czasie świąt Bożego Narodzenia, sylwestra i ferii, noclegowi oszuści działają ze zdwojoną energią, ostrzega portal Nocowanie.pl w komunikacie prasowym.

Tworzą strony internetowe nieistniejących obiektów i zamieszczają na nich fałszywe zdjęcia lub podszywają się w ogłoszeniach pod właścicieli prawdziwych kwater, podając swój telefon i numer konta.

Jak ustrzec się przed noclegowymi oszustami? Nocowanie.pl radzi, aby przed przelaniem pieniędzy zwrócić szczególną uwagę na cenę - zbyt niska w atrakcyjnym miejscu jest podejrzana.

Czujność powinny też wzbudzić brak strony internetowej i numeru stacjonarnego, e-mail na bezpłatnej poczcie, reklama tylko w darmowych serwisach internetowych i w mediach społecznościowych, które nie weryfikują miejsc noclegowych, odmowa wystawienia faktury lub potwierdzenia wpłaconej zaliczki, brak obiektu w spisach urzędów miast i gmin (ewidencji tzw. innych obiektów, które świadczą usługi noclegowe) lub Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Przed wybraniem kwatery warto również sprawdzić jej adres na mapach dostępnych w internecie i opinie innych gości.