Lotnisko Chopina: W 2018 roku mieliśmy 12,7 procent wzrostu

Lotnisko Chopina obsłużyło w 2018 roku 17,76 mln pasażerów. To o 12,7 procent więcej niż rok wcześniej

Publikacja: 04.01.2019 13:47

Lotnisko Chopina: W 2018 roku mieliśmy 12,7 procent wzrostu

Foto: materiały prasowe

ff

W grudniu 2018 na Lotnisku Chopina odprawiono ponad 1,2 mln osób, czyli o 10 procent więcej niż w grudniu 2017.

W zeszłym roku, w ruchu międzynarodowym, uczestniczyło prawie 16 mln (wzrost o 17,2 proc.), a w ruchu krajowym prawie 1,8 mln osób. Ruch czarterowy wzrósł rok do roku o ponad 20 procent, co dało ponad 2,2 mln podróżnych.

- To znaczący sukces naszego lotniska, warszawski port jest liderem w regionie - uważa Piotr Rudzki z Biura PR Lotniska Chopina. - Cieszy nas również, że coraz więcej pasażerów postrzega nas jako dogodny punkt przesiadkowy, udział pasażerów w ruchu tranzytowym od dłuższego czasu utrzymuje się na poziomie 30 procent.

Jak przypomina biuro prasowe lotniska w komunikacie, zeszły rok obfitował w ważne dla niego wydarzenia. Lotnisko wprowadziło w marcu zakaz planowania operacji lotniczych między godziną 23.30 a 5.30. Jako pierwsze w Polsce dostało też od Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikat uprawniający do lądowania w warunkach ograniczonej widzialności dla kategorii III A na drodze startowej 3, na kierunku 33. Certyfikat dla ILS III A oznacza, że samoloty mogą lądować przy znacznie słabszej pogodzie, co wpływa na mniejszą liczbę przekierowań do innych portów i ogranicza opóźnienia.

Inne nowości to otwarcie przez LOT bezpośrednich rejsów do Singapuru i zwiększenie przez Qatar Airways z 14 do 16 tygodniowo liczby lotów do Douhy, a także wprowadzenie przez tego przewoźnika boeinga 787 dreamliner za A320. W poniedziałki i piątki do stolicy Kataru można polecieć trzy razy dziennie skierowanym dodatkowo na tę trasę airbusem 330.

Także w 2018 roku nowym przewoźnikiem czarterowym na polskim rynku i na Lotnisku Chopina został Ryanair Sun, który w lecie trzymał w Warszawie dwa boeingi 737 i uzyskał pozycję czwartego przewoźnika czarterowego, po Enter Airze, Travel Servicie i Small Planet Airlines.

"Dodajmy, że w ubiegłym roku w Terminalu zostały otwarte nowe sklepy, których operatorem jest PHZ Baltona S.A, pojawił się też – w strefie Schengen – kolejny plac zabaw dla dzieci".

W tym roku lotnisko planuje (dzięki przekazaniu w dzierżawę w grudniu przez Ministerstwo Obrony Narodowej 8,5 tysiąca metrów kwadratowych terenu) rozpoczęcie rozbudowy. Obchodzący 85 rocznicę powstania warszawski port zaoferuje też pasażerom kolejne nowe połączenia, w tym już od 7 stycznia do London City oraz od czerwca do Miami, Bejrutu oraz Warny (wszystkie realizowane przez LOT).

W terminalu zaś pojawią się bramki biometryczne ABC do automatycznej, samodzielnej kontroli dokumentów.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Turystyka
Kruche imperium „Królowej Zakopanego”
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku