Smoleńsk to historyczne miasto, które znajduje się nad rzeką Dniepr. Choć nie brak tutaj miejsc związanych z przeszłością naszego kraju, to tutejsza okolica zainteresuje nie tylko miłośników historii, ale wszystkich poszukujących regionalnych niezwykłości. Co ciekawe, to właśnie tutaj powstała słynna rosyjska szkoła obróbki diamentów – do dziś tutejsi jubilerzy są mistrzami w szlifowaniu tego cennego materiału. Zapraszamy na wycieczkę do Smoleńska!
Historyczne oblicze miasta
Najstarsze wzmianki o Smoleńsku można znaleźć w dokumentach pochodzących z 863 roku. Korzystne połączenie przy szlakach handlowych sprawiło, że miasto to szybko przerodziło się w ważny w regionie ośrodek handlowy. Warto pamiętać, że jeszcze na początku XVI wieku Smoleńsk był najdalej na wschód wysuniętym polskim miastem wojewódzkim i dopiero w roku 1667 przeszedł we władanie rosyjskie. Wiele lokalnych zabytków jest więc nierozerwalnie związana z polską historią. To obowiązkowe miejsce do odwiedzenia nie tylko przez tych, którzy interesują się kulturą Rosji i wschodu, ale także wszystkich, którzy pragną zgłębić historię związaną z Polską.
Zabytki Smoleńska, które trzeba zobaczyć
Przed przyjazdem do Smoleńska warto zapoznać się z informacjami praktycznymi dotyczącymi tego miejsca i szczegółowo zaplanować cały pobyt. Wskazówki z blogów podróżniczych oraz przewodników turystycznych pozwolą nam stworzyć listę miejsc, które warto zobaczyć. Na pewno powinniśmy obejrzeć następujące zabytki:
- Smoleński Kreml – położona na wzgórzu ogromna twierdza warowna pochodząca z przełomu XVI i XVII wieku. Mury obronne niegdyś miały ponad 6 kilometrów długości – do dnia dzisiejszego zachowała się mniej niż połowa. W przeszłości smoleński Kreml był ważnym ośrodkiem obronnym.
- Prawosławny Sobór Zaśnięcia Matki Bożej – najbardziej okazała budowla w Smoleńsku, widoczna z wielu miejsc miasta. Zarówno wnętrze, jak i zewnętrzna część budynku ozdobiona jest barokowymi zdobieniami. Wewnątrz znajduje się ikonostas uważany za jeden z najpiękniejszych w całej Rosji. W sąsiedztwie podziwiać można obuchową dwukondygnacyjną dzwonnicę.
- Kościół franciszkanów – kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP położony w archidiecezji moskiewskiej. Właściwy klasztor powstał w XVII wieku z fundacji Zygmunta III Wazy.
- Bastion Królewski Zygmunta III Wazy – pochodząca z XVII wieku budowla wzniesiona przez króla Zygmunta III Wazę, który nadał miastu prawa miejskie oraz erygował katolickie biskupstwo smoleńskie.
- Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu –. Wzniesiony został w latach 1999-2000 z inicjatywy Federacji Rodzin Katyńskich. Spoczywa na nim 4 421 oficerów i podchorążych Wojska Polskiego, jeńców wojennych z obozu w Kozielsku.
Jak dojechać?
Smoleńsk połączenia, czyli w jaki sposób dostać się do Smoleńska? Oczywiście pociągiem. Obecnie PKP Intercity oferuje codzienne połączenia kolejowe do Smoleńska. Duża częstotliwość relacji umożliwia dopasowanie urlopu do planowanego wyjazdu.