O 57,2 procent wzrosła w zaszłym tygodniu sprzedaż wyjazdów lotniczych, a ich sprzedaż w ostatnich czterech tygodniach o 38,1 procent –przywołuje w swoim coponiedziałkowym komentarzu dane z raportów Polskiego Związku Organizatorów Turystyki prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej. I zwraca uwagę, że choć dynamika wzrostu jest słabsza niż rok temu, to jednak „prawie nie ulega kwestii, że rezultaty zamienią się niebawem (...) na znacznie lepsze niż było to przed rokiem". Zdecydują o tym dobre nastroje konsumentów wynikające z „bardzo szybko rosnących dochodów gospodarstw domowych".
Ostanie dni przyniosły dalsze osłabienie waluty egipskiej – funta. Jak pisze Betlej, traciła ona nawet 52 procent wartości w stosunku do sytuacji sprzed tygodnia (to tak jakby złoty spadł do 8,90 za euro). Ostatecznie, po zatwierdzeniu przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy kredytu dla Egiptu w wysokości 12 mld dolarów, skala przeceny funta uległa zmniejszeniu do 46 procent, a rynek się ustabilizował. MFW chce pomóc władzom Egiptu we wdrażaniu reform, których celem jest przezwyciężenie głębokiego kryzysu w gospodarce tego kraju.
Sytuacja tak znacznego spadku wartości egipskiej waluty niewątpliwie poprawia pozycję konkurencyjną egipskiej branży turystycznej wobec oferty jej głównych konkurentów (Turcja, Bułgaria i częściowo Grecja) i w średnim terminie powinna pozwolić na obniżenie nieco zbyt wysokich obecnie cen wycieczek i pomóc w odbudowie ruchu turystycznego do tego kraju – wskazuje autor.
Niemcy stracili miliard
Powołuje się dalej na informacje z rynku niemieckiego. Wstępne podsumowanie zaprezentowane przez niemiecką branżę roku turystycznego zakończonego 31 października, pokazuje ogólny spadek obrotów o 2 - 3 procent, czyli o miliard euro („Niemiecka turystyka wyjazdowa miała gorszy rok").
Tak znacznego spadku sprzedaży w niemieckiej branży nie było od 2009 roku, który był pierwszym po wybuchu ogólnoświatowego kryzysu finansowego wywołanego bankructwem banku inwestycyjnego Lehmann Brothers we wrześniu 2008 roku. Na konferencji w Berlinie touroperatorzy poświęcili stosunkowo wiele uwagi rosnącej liczbie wyjazdów organizowanych sobie przez turystów samodzielnie, co przyczynia się do istotnego osłabienia przychodów branży turystyki zorganizowanej – pisze ekspert.