Wakacje dla zmotoryzowanych będą tańsze

Od początku lipca benzyna E95 staniała o 13 groszy na litrze. Olej napędowy jest tańszy o 10 groszy. A to jeszcze nie koniec obniżek

Publikacja: 28.07.2016 09:00

Wakacje dla zmotoryzowanych będą tańsze

Foto: Bloomberg

Taniejące paliwa to efekt zniżek cen ropy, która kosztuje w tej chwili poniżej 45 dolarów za baryłkę, oraz silniejszego złotego.

– Kierowcy znów mogą się cieszyć ze spadających cen paliw. To jest już szósty kolejny tydzień obniżek na stacjach – wskazuje Grzegorz Maziak, szef analityków w monitorującej rynek firmie e-petrol. – I wszystko wskazuje na to, że nie ostatni – dodaje.

Obecnie najtańszy olej napędowy w Polsce – według informacji Polskiej Izby Paliw Płynnych – można kupić w woj. małopolskim, po 4 złote 5 groszy, najdrożej jest zaś w woj. lubuskim – 4 złote 21 groszy za litr.

Co ciekawe, Lubuskie zaczęło przebijać najwyższe dotychczas ceny paliw z Zachodniopomorskiego, gdzie jednak nadal jest najdroższa w kraju benzyna. Za litr E95 trzeba tam zapłacić średnio 4 złote 45 groszy. Najtaniej jest w Podkarpackiem – 4 złote 30 groszy.

Oczywiście, jak zawsze, najmniej przy dystrybutorze zapłacimy na stacjach przy hipermarketach i większych centrach handlowych, które w ten sposób wabią klientów. Tam – i to już praktycznie w całej Polsce – bez większych kłopotów można kupić ON, płacąc poniżej 4 złotych za litr, a E95 za ok. 4 złote 10 groszy.

Nadpodaż zbija ceny ropy

Zdaniem Grzegorza Maziaka coraz niższe ceny surowca (pierwszy raz od maja 2016 roku baryłka ropy Brent kosztuje mniej niż 45 dolarów) to skutek obaw o nadpodaż na rynku paliw. Rekordowo wysokie jak na tę porę roku zapasy benzyn w USA czy rosnąca aktywność amerykańskich nafciarzy – cztery kolejne tygodnie zwiększa się tam liczba wiertni pracujących na polach naftowych – pokazują, że perspektywa szybkiego zbilansowania się podaży i popytu, na co wskazywały i OPEC, i Międzynarodowa Agencja Energii, odsuwa się w czasie.

Mimo to Bank Światowy, jako jedyny na rynku, podniósł właśnie swoją prognozę średniej ceny ropy w tym roku z 41 do 43 dolarów za baryłkę. Dzisiaj ta średnia wynosi 37 dolarów 90 centów. Bank wskazuje, że ropa w II kwartale zdrożała o 37 procent z powodu pożarów w Kanadzie i sabotażu rurociągów w Nigerii. Tyle że teraz pożary się skończyły, a nigeryjscy partyzanci już odstąpili od wysadzania infrastruktury. Coraz bardziej prawdopodobne staje się też zwiększenie eksportu z Libii.

John Baffes, starszy ekonomista BŚ, jest jednak przekonany, że w drugiej połowie roku nadpodaż ropy na rynku wyraźnie się zmniejszy. Podkreśla, że sytuacja na wszystkich rynkach surowcowych, nie tylko w przypadku ropy, powoli staje się dla producentów korzystniejsza, niż oceniono to w kwietniowej prognozie gospodarczej dla świata.

Kiedy stabilizacja rynku?

Tyle że ropa jest w tej chwili najtańsza od trzech miesięcy, a zapasy, jeśli się kurczą, to w tempie znacznie wolniejszym, niż prognozowano. Oczekiwano bowiem, że w minionym tygodniu w USA spadną one o 2,3 mln baryłek, tymczasem zmniejszyły się jedynie o 827 tys. Rozjeżdżanie się prognoz powoduje z kolei nacisk na ceny.

Zdaniem Ricka Spoonera, szefa analityków w CMC Markets, wsparcie dla cen ropy znalazło się teraz dopiero na poziomie 39 dolarów za baryłkę.

– Tak widzę sytuację na rynku: najpierw ropa stanieje do ok. 42 dolarów za baryłkę, a potem jej ceny spadną jeszcze o kolejne 3 dolary – wskazuje. – I dopiero później można liczyć na jakąś stabilizację – zaznacza. Ta stabilizacja – jego zdaniem – oznaczałaby zrównanie popytu i podaży i cenę na poziomie 50–60 dolarów za baryłkę.

– Ale do tego jeszcze musi się wyraźnie zmniejszyć liczba wiertni w Stanach Zjednoczonych. Bez tego nawet nie ma co marzyć o stabilizacji – dodaje Carsten Fritsch, analityk surowcowy w Commerzbanku.

Taniejące paliwa to efekt zniżek cen ropy, która kosztuje w tej chwili poniżej 45 dolarów za baryłkę, oraz silniejszego złotego.

– Kierowcy znów mogą się cieszyć ze spadających cen paliw. To jest już szósty kolejny tydzień obniżek na stacjach – wskazuje Grzegorz Maziak, szef analityków w monitorującej rynek firmie e-petrol. – I wszystko wskazuje na to, że nie ostatni – dodaje.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży