Więcej zbrodni w Ameryce

Najbardziej niebezpiecznym stanem w USA nie jest Nowy Jork czy Kalifornia, lecz Tennessee

Publikacja: 09.10.2013 01:46

Więcej zbrodni w Ameryce

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Do takiego wniosku doszli dziennikarze „USA Today" i serwisu 24/7 Wall St. po przeanalizowaniu statystyk przestępstw z użyciem przemocy.

W czołówce czarnego rankingu znalazły się stany o stosunkowo niewielkiej liczbie mieszkańców. Oprócz Tennessee są to Nevada, Alaska, Nowy Meksyk i Karolina Południowa.

W Tennessee wskaźnik przestępstw z użyciem przemocy wyniósł w 2012 r. 643,6 na 100 tys. mieszkańców, popełniono tam  41,5 tys. poważnych przestępstw – o 6,8 procent więcej niż rok wcześniej, ale o 10 procent mniej niż 2007 roku. Koncentrowały się one jednak głównie w dużych miastach – Memphis i Nashville. Głównym problemem wielu regionów Tennessee jest strukturalna bieda. Także odsetek osób kończących zarówno szkoły średnie, jak i studia wyższe należy do najniższych w USA.

Zestawienie danych FBI potwierdza zależność między wysokością dochodów i wykształceniem, a wskaźnikami przestępczości. Aż osiem na dziesięć najmniej bezpiecznych stanów w USA ma niższy od średniej krajowej odsetek osób z ukończonym college'em. W większości z nich dochody także są niższe niż średnia dla całych USA. W Tennessee 17,9 procent mieszkańców żyje poniżej progu ubóstwa, a tylko 24,3 procent ma wyższe wykształcenie.

Niektóre metropolie, jak Nowy Jork, Dallas czy Waszyngton, zanotowały znaczny spadek przestępczości.

W badaniach uwzględniono statystyki FBI dotyczące m.in. morderstw, gwałtów, napadów z bronią w ręku i naruszenia nietykalności cielesnej. Wynika z nich, że w 2012 roku liczba tego rodzaju przestępstw wzrosła o 1 procent, co stanowiło odwrócenie wieloletniego trendu, bo od początku lat 90. wskaźniki przestępczości systematycznie szły w dół. Był to wynik kilku procesów – od zwiększania nakładów na policję i wydłużenia wyroków po ograniczenie handlu kokainą i rozszerzanie programów socjalnych.

Tomasz Deptuła z Nowego Jorku

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek