53 procent badanych podróżuje do pięciu razy w roku, 27 procent - od pięciu do dziesięciu razy, 12 procent - od dziesięciu do 20 razy, a 8 procent - nawet ponad 20 razy. 66 procent turystów decyduje się na krótkie, weekendowe wyjazdy, 28 procent spędza w podróży tydzień, a tylko jeden procent wyjeżdża na dłużej niż dwa tygodnie.
Turyści najchętniej podróżują w lipcu (26 procent) i sierpniu (23 procent), dość chętnie także w maju i we wrześniu (odpowiednio 12 i 13 procent). Najmniej Polaków (1 procent) pakuje walizki w styczniu.
Czytaj też: "Więcej turystów planuje wakacje w Polsce".
Najczęściej wybieranym kierunkiem są polskie góry: Tatry, Bieszczady i Karkonosze - wskazało je aż 72 procent ankietowanych. Ponad połowa woli zwiedzanie miast, głównie Krakowa, Wrocławia i Gdańska. Co ciekawe, ten rodzaj turystyki wygrywa z wypoczynkiem na nadbałtyckich plażach - nadmorskie miejscowości z Gdańskiem, Gdynią, Sopotem, Helem i Kołobrzegiem na czele zajęły dopiero trzecie miejsce na liście najpopularniejszych kierunków krajowych. Tuż za nimi uplasowały się jeziora i wsie.
37 procent ankietowanych podróżuje po Polsce z partnerem, 26 procent z rodziną, a 22 procent ze znajomymi. Na samotne wojaże wyrusza tylko co siódmy badany. Na wyjazdach Polacy wolą oszczędzać czas, a nie środowisko - stwierdzają autorzy raportu. Aż sześciu na dziesięciu badanych podróżuje po kraju samochodem, ponad dwa razy mniej wybiera bardziej ekologiczny pociąg.
Prawie co trzeci turysta wynajmuje prywatną kwaterę lub pokój gościnny. Co piąty śpi w hotelu, a przy jego wyborze zwraca uwagę na takie udogodnienia jak wygodne łóżko czy telewizor w pokoju, wyżywienie, dostęp do internetu i parking. Co ciekawe, są one ważniejsze od lokalizacji, a nawet od ceny. Co szósty badany szuka noclegu w gospodarstwach agroturystycznych i domkach letniskowych, a co ósmy sypia u rodziny lub znajomych.