Z danych zebranych w raporcie PwC wynika, że ruch pasażerski na świecie w perspektywie najbliższych 20 lat będzie rozwijał się szybciej niż gospodarka światowa, osiągając wzrost na poziomie 4,4 procent średniorocznie - podaje PwC w komunikacie.
Liderami wzrostu w tym okresie będą rynki rozwijające się, głównie blisko- i dalekowschodnie, gdzie średnioroczny wzrost wyniesie 5,9 procent dla Bliskiego Wschodu oraz 5,5 procent dla Azji i Pacyfiku. W tym czasie rynek europejski zanotuje niższe tempo rozwoju niż globalnie, ze względu na mniejszą dynamikę PKB, która wyniesie 1,8 procent średniorocznie względem światowego wzrostu na poziomie 2,9 procent.
Autorzy raportu podkreślają, że polski rynek lotniczy ma jeden z najwyższych potencjałów wzrostu w całej Europie. - W poprzednim roku liczba pasażerów w polskich portach lotniczych wzrosła aż o 15 procent i przekroczyła 45 milionów. Ze względu na prognozowane spowolnienie gospodarcze ten rok będzie nieco inny, ale w porównaniu z innymi rynkami Polska nadal będzie mogła pochwalić się dwucyfrowym wzrostem, który wyniesie około 10,5 procent, co oznaczałoby, że pokonamy kolejną granicę - 50 milionów osób obsłużonych na polskich lotniskach w ciągu 12 miesięcy - mówi partner PwC, lider zespołu ds. transportu i logistyki Michał Mazur, cytowany w komunikacie.
W 2018 roku duże wzrosty zanotowała większość lotnisk regionalnych, a największy - port lotniczy Poznań-Ławica, w którym liczba pasażerów wzrosła o 34 procent. Warszawskie lotnisko Okęcie w minionym orku urosło o 13 procent, zbliżając się niemal do 18 milionów obsłużonych pasażerów lotniczych.