Polacy lubią wypoczywać w Portugalii

archiwum prywatne, Filip Frydrykiewicz F.F. Filip Frydrykiewicz

Ponad 18,2 miliona turystów skorzystało z zakwaterowania w Portugalii od stycznia do października tego roku. Wzrost liczby wypoczywających w tym kraju Polaków sięgnął 29 procent

18,22 miliona osób skorzystało w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku z zakwaterowania w obiektach noclegowych w Portugalii. To o 8,6 procent więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej – podaje tamtejszy Krajowy Urząd Statystyczny (INE). Liczba przyjazdów przełożyła się na 51,6 miliona kupionych noclegów (wzrost o 7,1 procent): 37,6 milionów zarezerwowanych przez obcokrajowców i 14 milionów – przez turystów krajowych.

Średnia długość pobytu wyniosła 2,83 dnia i była o 1,4 procent krótsza niż w tym samym czasie rok wcześniej. Obłożenie obiektów sięgało jednak 54,7 procent, co oznacza wzrost o 2,4 punktu procentowego. Łączny przychód przekroczył 3 miliony euro, a RevPar (przychód na pokój) 53,8 euro.

Największą część noclegów (35,13 miliona) kupiono w hotelach, głównie czterogwiazdkowych (17,2 miliona). Nieco ponad 7 milionów zarezerwowano zaś w hotelach apartamentowych, a pozostałą część – w domach wakacyjnych, apartamentach i innych obiektach. Turyści najczęściej wypoczywali w regionie Algarve (17,89 miliona noclegów) i Lizbony (12,45 miliona).

Analiza poszczególnych rynków przyjazdowych pokazuje, że Portugalię coraz chętniej za cel swoich wakacji wybierają Polacy. INE nie podaje konkretnych liczb, a jedynie zmiany procentowe w statystykach przyjazdów. Wynika z nich jednak, że wzrost liczby odwiedzin z naszego kraju jest w tym roku jednym z najwyższych. Od stycznia do października 2017 roku liczba przybywających do Portugalii Polaków zwiększyła się o 28,7 procent, a w samym październiku – o 59,4 procent.

Jeśli chodzi o gości zagranicznych, najszybciej przybywa Brazylijczyków (wzrost o 39,9 procent), Amerykanów (33,3 procent) i właśnie Polaków. Poza pierwszą trójką zestawienia znaleźli się natomiast Włosi (13,8 procent), Irlandczycy (10 procent) i Niemcy (7,5 procent).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Primera Air tanio zawiezie do Nowego Jorku

Islandzki przewoźnik Primera Air zaczyna latać do Stanów Zjednoczonych. Jest już trzecią linią lotniczą ...

Traveldata: W biurach podróży Grecja liderem podwyżek

Najmniej ceny urosły, licząc rok do roku, w Coralu Travel, w liczbie najniższych cen ...

Betlej: Touroperatorów ratują w tym sezonie mniejsze koszty

Ceny wycieczek w biurach podróży nie są na tyle wysokie, żeby gwarantować biurom podróży ...

TT Warsaw – Mołdawia zaprasza na wieś

Nowy spot reklamowy „Bądź naszym gościem” zaprezentowała Mołdawia na targach TT Warsaw. Pokazuje uroki ...

TUI tracił w sierpniu markę

28 procent straciła na wartości marka TUI w sierpniu. Klienci częściej mówili o niej: ...

Turcja szuka sobie nowego logo

Ministerstwo Turystyki Turcji ogłosiło przetarg na stworzenie nowego logo i hasła promocyjnego. Poza tym, ...