Niemcy: Czas na Ministerstwo Turystyki

AFP

W przededniu wyborów parlamentarnych w Niemczech tamtejsza branża turystyczna zaproponowała utworzenie Ministerstwa Kultury, Sportu i Turystyki. Obecnie regulowaniem rynku podróży zajmuje się komisja w Ministerstwie Gospodarki

Podczas gdy w Polsce raz po raz powraca dyskusja, że trzeba przenieść departament turystyki do Ministerstwa Gospodarki, w Niemczech padła właśnie odwrotna propozycja – by utworzyć resort łączący turystykę ze sportem i kulturą.

Jak podkreśla organizacja branżowa ASR, niemiecka turystyka bazuje w dużej części na małych i średnich przedsiębiorstwach. W kraju działa ponad 2,5 tysiąca touroperatorów, około 4 tysiące przewoźników autokarowych i 10 tysięcy agentów. Do tego dochodzi ponad 221 tysięcy przedsiębiorców w sektorze zakwaterowania i gastronomii. W szeroko pojętej branży turystycznej pracuje 2,9 miliona ludzi, czyli 7 procent wszystkich zatrudnionych.

ASR przypomina, że choć turystyka jest jedną z ważniejszych gałęzi niemieckiej gospodarki, do tej pory pozostawała raczej niedoceniana przez polityków. Organizacja postuluje więc, by w nowym rządzie pojawił się albo osobny resort turystyki, albo ministerstwo łączące turystykę ze sportem i kulturą. Zdaniem przedsiębiorców dziedziny te są ze sobą bowiem mocno powiązane.

W Niemczech działa ponad 90 tysięcy klubów sportowych i ponad 70 tysięcy stowarzyszeń kulturalnych. Regulacją ich funkcjonowania zajmują się obecnie różne ministerstwa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zamawiasz hotel? Spytaj, czy jest bezpieczny

Turyści powinni być informowani o tym, w jaki sposób hotel jest zabezpieczony przed atakiem ...

TU Europa: W razie kłopotów dogadamy się za ciebie

Ubezpieczenie podróżne Travel World, oferowane przez Towarzystwo Ubezpieczeń Europa, jest dostępne w nowej odsłonie. ...

Itaka zwiększa zamówienie w Enter Airze

Czarterowy przewoźnik Enter Air i biuro podróży Itaka podpisały aneks do umowy o współpracy ...

Wiosenne remonty schronisk górskich

W schroniskach górskich rozpoczynają się wiosenne prace porządkowe związane z odświeżeniem czy malowaniem budynków. ...

Mondial: Szykują się rekordowe wakacje Polaków

Dwa miliony Polaków więcej niż w zeszłym roku deklaruje, że wyjedzie na wakacje. Za ...

TUI już myśli o zimie. O przyszłej zimie

Biuro podróży TUI jako pierwsze w Polsce rozpoczęło sprzedaż wyjazdów na przyszłą zimę. Na ...