W przededniu wyborów parlamentarnych w Niemczech tamtejsza branża turystyczna zaproponowała utworzenie Ministerstwa Kultury, Sportu i Turystyki. Obecnie regulowaniem rynku podróży zajmuje się komisja w Ministerstwie Gospodarki
Podczas gdy w Polsce raz po raz powraca dyskusja, że trzeba przenieść departament turystyki do Ministerstwa Gospodarki, w Niemczech padła właśnie odwrotna propozycja – by utworzyć resort łączący turystykę ze sportem i kulturą.
Jak podkreśla organizacja branżowa ASR, niemiecka turystyka bazuje w dużej części na małych i średnich przedsiębiorstwach. W kraju działa ponad 2,5 tysiąca touroperatorów, około 4 tysiące przewoźników autokarowych i 10 tysięcy agentów. Do tego dochodzi ponad 221 tysięcy przedsiębiorców w sektorze zakwaterowania i gastronomii. W szeroko pojętej branży turystycznej pracuje 2,9 miliona ludzi, czyli 7 procent wszystkich zatrudnionych.
ASR przypomina, że choć turystyka jest jedną z ważniejszych gałęzi niemieckiej gospodarki, do tej pory pozostawała raczej niedoceniana przez polityków. Organizacja postuluje więc, by w nowym rządzie pojawił się albo osobny resort turystyki, albo ministerstwo łączące turystykę ze sportem i kulturą. Zdaniem przedsiębiorców dziedziny te są ze sobą bowiem mocno powiązane.
W Niemczech działa ponad 90 tysięcy klubów sportowych i ponad 70 tysięcy stowarzyszeń kulturalnych. Regulacją ich funkcjonowania zajmują się obecnie różne ministerstwa.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.