Niemcy: Czas na Ministerstwo Turystyki

AFP

W przededniu wyborów parlamentarnych w Niemczech tamtejsza branża turystyczna zaproponowała utworzenie Ministerstwa Kultury, Sportu i Turystyki. Obecnie regulowaniem rynku podróży zajmuje się komisja w Ministerstwie Gospodarki

Podczas gdy w Polsce raz po raz powraca dyskusja, że trzeba przenieść departament turystyki do Ministerstwa Gospodarki, w Niemczech padła właśnie odwrotna propozycja – by utworzyć resort łączący turystykę ze sportem i kulturą.

Jak podkreśla organizacja branżowa ASR, niemiecka turystyka bazuje w dużej części na małych i średnich przedsiębiorstwach. W kraju działa ponad 2,5 tysiąca touroperatorów, około 4 tysiące przewoźników autokarowych i 10 tysięcy agentów. Do tego dochodzi ponad 221 tysięcy przedsiębiorców w sektorze zakwaterowania i gastronomii. W szeroko pojętej branży turystycznej pracuje 2,9 miliona ludzi, czyli 7 procent wszystkich zatrudnionych.

ASR przypomina, że choć turystyka jest jedną z ważniejszych gałęzi niemieckiej gospodarki, do tej pory pozostawała raczej niedoceniana przez polityków. Organizacja postuluje więc, by w nowym rządzie pojawił się albo osobny resort turystyki, albo ministerstwo łączące turystykę ze sportem i kulturą. Zdaniem przedsiębiorców dziedziny te są ze sobą bowiem mocno powiązane.

W Niemczech działa ponad 90 tysięcy klubów sportowych i ponad 70 tysięcy stowarzyszeń kulturalnych. Regulacją ich funkcjonowania zajmują się obecnie różne ministerstwa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

EasyJet zamyka bazy i zwalnia pracowników

EasyJet zamyka swoje bazy w Londynie-Stansted i Southend oraz w Newcastle w ramach restrukturyzacji. ...

Burmistrz Berlina ostrzega przed Ryanairem

Michael Müller, nadburmistrz Berlina ostrzega przez konsekwencjami przejęcia upadłej linii lotniczej Air Berlin przez ...

Nie wyślemy już Amerykanów do Korei Północnej

Biuro podróży Young Pioneer Tours, które wysłało amerykańskiego studenta Otto Warmbiera do Korei Północnej, ...

Trump rozszerza zakaz wjazdu na Brytyjczyków i Irlandczyków

Prezydent Donald Trump do wczoraj ogłoszonej listy krajów, z których nie wolno przyjeżdżać do ...

Pracownik służby zdrowia pobiera wymaz od turysty na przejściu granicznym w Promachonas

Wjazd lądem do Grecji tylko z negatywnym testem na covid-19

Turyści wjeżdżający do Grecji przez Promachonas na granicy z Bułgarią będą musieli od 14 ...

Traveldata: W biurach podróży spadają ceny, ale i koszty

Kolejny tydzień średnie ceny wyjazdów na wakacje z biurami podróży spadały. Malały więc potencjalne ...