Rząd: Wracający do kraju na razie bez kwarantanny

Fot. premier.gov.pl

Rządowy zespół zarządzania kryzysowego, który obradował dziś po południu, nie zalecił na razie objęcia kwarantanną turystów, którzy wracają z zagranicy.

Wczoraj rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że rząd rozważa wprowadzenie kwarantanny dla podróżnych wracających do Polski z krajów, w których sytuacja epidemiczna pogarsza się. Ryzyko związanej z powrotami z zagranicy eskalacji zakażeń było jednym z tematów popołudniowego posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego.

Jak powiedział Piotr Müller na kończącej je konferencji prasowej, „dzisiaj zespół jeszcze nie zarekomendował przywrócenia obowiązkowej kwarantanny dla osób powracających z zagranicy, ale taki wariant jest brany pod uwagę”. Dotyczy to przede wszystkim państw z listy publikowanej i na bieżąco aktualizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Figurują na niej między innymi Hiszpania i Czarnogóra. Resort odradza podróże do tych krajów, gdyż ryzyko zarażenia się koronawirusem jest tam obecnie duże.

Na pytanie, z jakim wyprzedzeniem rząd poinformowałby o ewentualnym wprowadzeniu kwarantanny i czy w Polsce nie powtórzy się scenariusz brytyjski (tamtejszy rząd ogłosił dwutygodniową kwarantannę dla powracających z Hiszpanii i już kilka godzin później to rozporządzenie zaczęło obowiązywać), rzecznik rządu odpowiedział: – Przyjęliśmy taką procedurę, że najpierw MSZ na liście ostrzegawczej wskazuje państwa potencjalnie ryzykowne. I to właśnie one jako pierwsze mogłyby być objęte obowiązkiem kwarantanny. Dlatego zachęcam, żeby zaglądać na stronę MSZ i zastanowić się, czy warto wyjeżdżać do tych krajów na urlop.

CZYTAJ TEŻ: Brytyjscy turyści w Hiszpanii wściekli na własny rząd

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

AccorHotels prezentuje swoje warszawskie włości

12 hoteli własnych, pięć kategorii, sześć marek, 3300 pokojów, 86 sal konferencyjnych, cztery rodzaje ...

TUI: Sprzedaż wycieczek dobra jak nigdy

Pierwsze tygodnie stycznia przyniosły Grupie TUI rekordową sprzedaż. Prezes Fritz Joussen prognozuje, że w ...

Grecka Panorama bardziej kulinarna

Na Stadionie Narodowym w Warszawie trwają od soboty targi turystyczno-kulinarne Grecka Panorama. To trzecia ...

Polskie lotniska regionalne na granicy przepustowości

13 polskich lotnisk regionalnych obsłużyło w minionym roku 30,2 miliona podróżnych. Wynik ten – ...

PZOT: Dobry tydzień Bułgarii i Egiptu

W biurach podróży ruch ciągle większy niż rok temu. W ostatnim tygodniu odwiedziło je ...

Z rodzinną aplikacją po Warszawie

„Tup Tup po Warszawie” to pierwsza aplikacja mobilna, która uczy dzieci historii Warszawy, opowiada ...