MSZ do turystów: Nie jedźcie do Chorwacji

Fot. AFP

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w dzisiejszym komunikacie odradza podróże do Chorwacji, które nie są konieczne, z uwagi na bardzo dużą liczbę nowych zarażeń koronawirusem w tym kraju.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych zalecało podróżującym do Chorwacji tylko „szczególną ostrożność”, w najnowszym komunikacie, który ukazał się dzisiaj na jego stronie internetowej w sekcji „Informacje dla podróżnych”, odradza wyjazdy do tego kraju. „Uwzględniając liczbę ludności i osób przebywających tymczasowo (turystycznie) w Chorwacji, poziom zarażeń w Chorwacji jest obecnie ponad dwukrotnie wyższy niż w Polsce i wykazuje stałą tendencję wzrostową” – głosi komunikat.

ZOBACZ TAKŻE: MSZ zaleca „szczególną ostrożność” podróżującym do Chorwacji

MSZ przypomina również, że w Chorwacji obowiązuje nakaz noszenia maseczek w zamkniętych miejscach publicznych, takich jak sklepy, placówki medyczne, środki transportu, punkty usługowe i urzędy, i że restauracje działają w ograniczonym zakresie, to znaczy przyjmują gości do północy i tylko na wolnym powietrzu – w ogródkach i na tarasach.

Problemów z wyjazdem nad Adriatyk mogą się spodziewać także Węgrzy. Wedle doniesień chorwackiego dziennika „Večernji list” wczoraj premier Węgier Viktor Orbán na antenie węgierskiego radia radził rodakom, którzy chcą jeszcze tego lata odpocząć nad morzem, aby zrobili to natychmiast, bo 1 września ograniczenia w podróżowaniu do krajów na południe od Węgier znów zaczną obowiązywać. „Večernji list” zauważa, że Orbán, a także węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó, sami spędzili wakacje na jachcie w Chorwacji.

W ubiegłym tygodniu Chorwację z listy krajów bezpiecznych usunęła także Wielka Brytania, co oznacza, że wjeżdżający z Chorwacji na wyspy muszą odbyć dwutygodniową kwarantannę. Takie decyzje podjęły też Austria i Słowenia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wielka Brytania usuwa Chorwację z listy bezpiecznych krajów

Dzisiaj chorwackie Ministerstwo Zdrowia doniosło o 219 nowych przypadkach zarażenia koronawirusem (wczoraj 136), najwięcej wykryto w żupanii splicko-dalmatyńskiej i w Zagrzebiu. Od początku pandemii w czteromilionowym kraju zachorowało ponad 8,5 tysiąca osób, 175 zmarło. Obecnie z chorobą zmaga się ponad 2,2 tysiąca osób, a 7,8 tysiąca przebywa w kwarantannie.

W pierwszej dekadzie sierpnia liczba nowo zarażonych nie przekraczała 100 dziennie, potem jednak zaczęła rosnąć, co minister zdrowia Vili Beros, cytowany przez portal balkaninsight.com, przypisał „otwartości Chorwacji na turystykę”. Z kolei członek rządowej rady naukowej Gordan Lauc jest zdania, że wzrost liczby zachorowań to efekt większej liczby testów. – W Chorwacji niewiele się zmieniło w ciągu ostatnich sześciu tygodni – przekonywał.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rezerwacja hotelu u Cooka to pakiet turystyczny

Thomas Cook zrobi od 1 lipca z rezerwacji samego noclegu pakiet turystyczny. A wszystko ...

Sądecczyzna inwestuje miliony w turystów

Budowa czterech centrów rekreacyjno-sportowych z parkami linowymi, ściankami wspinaczkowymi i strefą zieleni na terenie ...

Niemcy znoszą generalne ostrzeżenie przed podróżami

Niemcy odpuszczą ostrzeżenie przed podróżami do wszystkich krajów świata. Minister spraw zagranicznych ogłosił, że ...

Ministerstwo Rozwoju: Pilny komunikat dla organizatorów turystyki i podróżnych

Otrzymaliśmy właśnie „pilny komunikat dla organizatorów turystyki i podróżnych” z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju, ...

PKP Intercity ręka w rękę z Polską Organizacją Turystyczną

Kolej będzie promować polską turystykę, a Polska organizacja Turystyczna będzie sprzedawać bilety na pociągi ...

Lasek: Warto jeździć na targi i się uczyć

– Polska powinna mieć kosz z gotowymi produktami turystycznymi, jak teraz ma skrzynki z ...