Barcelona: Polityka wystraszyła turystów

Bloomberg

O 5,5 procent spadła w czwartym kwartale zeszłego roku liczba zagranicznych turystów odwiedzających Barcelonę. W całym regionie straty z tego tytułu wyniosły 319 milionów euro

Barceloński ratusz podsumował wyniki turystyki przyjazdowej w czwartym kwartale 2017 roku, informuje portal Cerodosbe. Liczba gości spadła o 4,3 procent, w grupie podróżnych z zagranicy różnica była jeszcze większa i wyniosła 5,5 procent rok do roku. Ci ostatni stanowią 80 procent wszystkich odwiedzających miasto. Powodem, według władz miasta, była niestabilna sytuacja polityczna (m.in. próby lokalnych polityków oderwania Katalonii od Hiszpanii).

Najbardziej odbiło się to na ruchu z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Włoch. Jednocześnie do stolicy Katalonii od października do grudnia 2017 roku przyjechało więcej gości z Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Japonii i Chin.

Agustí Colom, radny odpowiedzialny za turystykę, poinformował też, że przychody miasta z turystyki spadły w tym czasie o 10 procent, ale nie podał konkretnych liczb. Portal informuje natomiast, że strata z tytułu mniejszej liczby turystów odwiedzających w tym czasie Katalonię wyniosła 319 milionów euro.

Burmistrz miasta Ada Colau uważa, że przyczyną spadków była niestabilność polityczna i brutalna reakcja policji na październikowe manifestacje zwolenników separacji Katalonii. Jednak jej przeciwnicy polityczni wskazują jako przyczynę „turyzmofobię” pani burmistrz. Montserrat Ballarín, reprezentujący socjalistów, powiedział, że jeśli spadek liczby turystów będzie postępował, wielu ludzi pracujących w turystyce może stracić pracę.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Orbis skupi swoje akcje do marca

Hotelarska spółka przygotowuje się do odkupienia własnych akcji. Przewiduje, że na pierwszą transzę wyda ...

Niemiecka turystyka młodzieżowa woła o pomoc

Tylko z powodu odwołania wycieczek szkolnych do końca roku gestorzy bazy noclegowej w Niemczech ...

Latanie będzie tańsze

W kwietniu cena biletu lotniczego wyniesie średnio 673 dolary, co oznacza spadek o ponad ...

Condor kolejny raz dostał pomoc publiczną

Drugi raz w ciągu pół roku niemiecka linia czarterowa Condor ma zagwarantowaną pomoc publiczną. ...

Włochy odmrażają gospodarkę, ale o turystyce nie ma mowy

4 maja we Włoszech ruszą ponownie fabryki, a także wznowiona zostanie praca na placach ...

KLM zaprasza do słuchania o podróżach

Linie lotnicze KLM uruchomiły platformę z podcastami podróżniczymi – The Journey. Pasażerowie opowiadają w ...