Grecja: Rok 2017 o 10 procent lepszy niż poprzedni

Bloomberg

Ponad 27 milionów gości zagranicznych odwiedziło Grecję w 2017 roku. W efekcie rośnie miejscowy rynek hotelarski, a deficyt budżetowy się zmniejsza

Bank Grecji opublikował raport dotyczący przyjazdów turystycznych w 2017 roku. Wynika z niego, że w zeszłym roku kraj ten odwiedziło 27,19 miliona gości z zagranicy, czyli o 9,7 procent więcej niż rok wcześniej. W przypadku turystów z Niemiec wzrost sięgnął 18,1 procent, z Francji – 8,1 procent, z Wielkiej Brytanii – 3,7 procent, a ze Stanów Zjednoczonych – 11,1 procent. Spadek o 1,1 procent zanotowano w grupie turystów z Rosji. W przypadku podróży lotniczych wzrost liczby podróżnych wyniósł 9,9 procent. Z danych z przejść granicznych wynika zaś, że podróżujących drogą lądową było o 8,7 procent więcej niż rok wcześniej.

INSETE, instytut badawczy branżowej organizacji turystycznej SETE, na zapytanie portalu Turystyka.rp.pl podał, że w 2016 roku Grecję odwiedziło 734,96 tysiąca turystów z Polski. Szacunkowe dane za rok 2017 roku mówią też o 800-850 tysiącach polskich gości. – Niemal jeden na trzech Polaków podróżujących za granicę wybiera Grecję za cel swoich wakacji. Według ostatnich danych rezerwacyjnych stały wzrost zainteresowania Polaków naszym krajem będzie się nadal utrzymywał – mówi Yannis Retsos, prezes SETE. Retsos podkreśla, że w 2018 roku z polskich lotnisk będą realizowane bezpośrednie połączenia do 30 greckich kierunków. – SETE monitoruje wzrost odwiedzin z Polski w kilku greckich kierunkach turystycznych. Marketing Greece (część SETE- red.) prowadzi też działania promocyjne na tym dynamicznie rozwijającym się ryku – dodaje.

Rosnąca liczba przyjazdów przekłada się na większe przychody branży turystycznej. W 2017 roku wzrosły one o 10,5 procent (porównując rok do roku), do 14,6 miliarda euro. Goście z Niemiec zostawili w Grecji o 31,5 procent więcej pieniędzy niż rok wcześniej, a podróżni z Francji – o 17,3 procent więcej. Do greckich portfeli spłynęło też więcej pieniędzy z Wielkiej Brytanii (11,6 procent) i Stanów Zjednoczonych (4,4 procent). Mniej niż w poprzednim roku zyskali jednak na obsłudze gości z Rosji (spadek o 3,6 procent). Bank podkreśla jednak, że lepsze wyniki finansowe to efekt rosnącej liczby gości, a nie wzrostu wydatków w przeliczeniu na jeden wyjazd. Ten ostatni wskaźnik sięgnął bowiem jedynie  1,4 procent.

Bank Grecji informuje też, że w 2017 roku krajowy deficyt budżetowy wyniósł 1,5 miliarda euro. Był więc o 418 milionów niższy niż rok wcześniej. Zdaniem ekonomistów wynik ten to w znacznej mierze zasługa rosnącego sektora turystycznego. Przychody netto z turystyki stanowią bowiem 72,9 procent przychodów całego sektora usług.

Analiza firmy ICAP pokazała zaś, że dzięki rosnącej liczbie gości zagranicznych poprawia się też kondycja sektora hotelarskiego – informuje portal Greek Travel Pages. W latach 2013-2017 80 procent noclegów w Grecji kupili goście spoza tego kraju. W roku 2016 w Grecji działało 9730 hoteli, które łącznie dysponowały 790 tysiącami łóżek. Większość stanowiły obiekty dwugwiazdkowe (42 procent). ICAP podaje, że przychody w segmencie hoteli wyższej kategorii (luksusowych, A i B) wzrosły w 2017 roku o średnio 3 procent. Autorzy raportu zwracają jednak uwagę na problem uzależnienia branży od zagranicznych touroperatorów, sezonowość przyjazdów i koncentrację obiektów w wybranych regionach Grecji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Emirates: Będą nowe połączenia w Europie

Linie lotnicze Emirates zapowiadają rozbudowę europejskiej siatki połączeń – Na co dzień operujemy boeingiem ...

Austriacy: Mamy specjalne oferty dla narciarzy

Co piąty Polak zaplanował w tym roku urlop zimowy. Duża grupa spędzi go aktywnie, ...

British Airways poleci mimo strajku

Brytyjski przewoźnik poinformował, że jego klienci będą mogli udać się 10 i11 stycznia tam ...

Polska z najlepiej ocenionym stoiskiem na ITB

Stoisko Polski na targach turystycznych ITB w Berlinie zostało wyróżnione jako najlepsze spośród stoisk ...

Hindusi witają wiosnę bitwą na kolory

Tańce i śpiewy przy ogniskach, bitwa na kolory, obdarowywanie się smakołykami i powszechne wybaczenie ...

Hotelarze z IGHP obchodzili 15-lecie

Hotelarze zrzeszeni w Izbie Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego uczcili 15-lat istnienia tej organizacji obradami w ...