Do Chorwacji już z unijnym certyfikatem covid

Fot. Filip Frydrykiewicz

Od drugiego czerwca Chorwacja honoruje unijne certyfikaty covid, będące potwierdzeniem pełnego zaszczepienia na koronawirusa, przebycia covid-19 (ozdrowieńcy) lub wyniku testu na koronawirusa.

Jak informuje Chorwacka Wspólnota Turystyczna, zgodnie z decyzją Państwowego Sztabu Obrony Cywilnej Republiki Chorwacji od 2 czerwca 2021 roku obowiązują zmiany w zasadach wpuszczania osób przyjeżdżających do tego kraju. Bez kierowania na kwarantannę mogą wjechać podróżni, którzy:
  • okażą negatywny wynik testu w kierunku Sars-Cov2. Może to być test PCR, który ważny jest 72 godziny od momentu pobrania materiału do badania, albo szybki test antygenowy (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonywanych w laboratorium). Ten drugi ważny jest 48 godzin,
  • są zaszczepieni jedną dawką szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleja (Sputnik V) – mogą oni przekroczyć granicę Chorwacji między 22 a 42 dniem od szczepienia – lub pierwszą dawką szczepionki AstraZeneca w okresie między 22 a 84 dniem od zaszczepienia

Dzieci do 12 roku życia podróżujące pod opieką rodziców/opiekunów, którzy spełniają wyżej wymienione warunki wjazdu do Chorwacji, zwolnione są z obowiązku przedstawiania testu.

CZYTAJ TEŻ: Chorwacja: W tym roku Polacy pobiją u nas rekord

Chorwacja respektuje już unijne certyfikaty covid (UCC), potwierdzające szczepienia, wynik testu lub ozdrowienie (w ostatnich sześciu miesiącach). Taki certyfikaty polscy turyści mogą pobrać, co ogłosił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski, między innymi z indywidualnego konta IKP (https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta).

Osoby, które  nie będą spełniały jednego z wymienionych warunków będą automatycznie skierowane Policję Graniczną na kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego, wykonanego już w Chorwacji. Osoby, które nie wykonają testu lub nie otrzymają negatywnego wyniku testu muszą odbyć 10-dniową kwarantannę.

„Aby ułatwić procedury zachęcamy do korzystania ze specjalnej aplikacji https://entercroatia.mup.hr/ która umożliwia jeszcze przed wjazdem na terytorium Chorwacji  dokonania formalności związanych ze zgłoszeniem podróży w aplikacji EnterCroatia. Aplikacja jest dostępna również w języku polskim” – informuje w komunikacie Chorwacka Wspólnota Turystyczna.

Aplikacja ma nową funkcję polegającą na możliwości dodania plików: zaświadczenia o przebyciu choroby, o szczepieniu lub wyniku testu.

„EnterCroatia służy jedynie jako zgłoszenie wjazdu i pozwala na szybsze przekroczenie granicy państwowej Republiki Chorwacji, jeśli wszystkie dane zostaną wprowadzone poprawnie. Potwierdzenie zgłoszenia nie jest zezwoleniem na wjazd i nie ma wartości dokumentu wymaganego do przekroczenia granicy. Dane zbierane są tylko i wyłącznie w celach epidemiologicznych” – czytamy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

26 procent pasażerów więcej na Lotnisku Chopina

W maju warszawskie lotnisko obsłużyło 1,32 miliona pasażerów. To o 22 procent więcej niż ...

Betlej: Niskie ceny wakacji przesuwają się na lipiec

Biura podróży walczą o sprzedanie wycieczek obniżając ich ceny. Niestety, zaczyna to dotyczyć także ...

Emirates wraca do Warszawy

4 września w Warszawie ponownie wyląduje po przerwie spowodowanej pandemią samolot Emirates. Na początek ...

Betlej: Ciągle nie widać ożywienia w biurach podróży

Touroperatorzy ostrożnie zaplanowali liczbę wycieczek na sezon letni. Klienci powinni zorientować się, że nie ...

TFZ zwrócił klientom biur podróży zaliczki. Biura są mu winne 225 mln zł

Kończy się akcja wypłacania klientom biur podróży pieniędzy za odwołane w pandemii wycieczki. Turystyczny ...