Na wakacje do Chorwacji z testem antygentowym

Żeby w lecie wjechać do Chorwacji bez kwarantanny wystarczy okazać na granicy negatywny wynik testu antygenowego na koronawirusa. Nie będą mieli problemu także ozdrowieńcy i zaszczepieni.

Publikacja: 29.03.2021 10:00

Na wakacje do Chorwacji z testem antygentowym

Foto: Fot. Pixabay

Jak podaje Ministerstwo Turystyki i Sportu Chorwacji w ramach przygotowań do sezonu letniego Chorwacja złagodzi wymogi dotyczące przekraczania granicy. Do kraju będą mogły wjechać osoby zaszczepione na koronawirusa, ozdrowieńcy i ci, którzy wylegitymują się negatywnym wynikiem testu na covid-19, znajdującym się na liście testów zatwierdzonych przez Unię Europejską. Wystarczy, że będzie to tańszy test antygenowy, nie musi to być test PCR.

CZYTAJ TEŻ: Europejska branża turystyczna poleca w tym roku Chorwację

Decyzja taka ma zapaść, zanim na szczeblu unijnym ostatecznie przyjęty zostanie projekt zielonego certyfikatu cyfrowego zwanego też paszportem szczepień. – Przygotowujemy się do sezonu, żeby był możliwie jak najlepszy. To od nas zależy, jaki będzie – mówi minister spraw wewnętrznych Davor Božinović i dodaje, że nie ma na myśli jedynie działań rządu, ale też regionów, miast i ich władz. Szczególnie dotyczy to tych miejsc, dla których turystyka jest bardzo istotną gałęzią gospodarki.

Ministerstwo Turystyki i Sportu informuje ponadto, że we współpracy z regionalnymi organizacjami turystycznymi i Chorwackim Instytutem Zdrowia Publicznego pracuje nad modelem, który umożliwiłby turystom wykonywanie szybkich testów antygenowych i PCR w możliwie jak największej liczbie punktów w kurortach.

ZOBACZ TAKŻE: Chorwacja opowie, jak bezpieczna jest dla turystów

Wcześniej Chorwacja przygotowała program „Safe stay in Croatia”, do którego przyłączyło się już ponad 10 tysięcy firm turystycznych. Przedstawione w nim zostały wytyczne dotyczące bezpiecznego pobytu w kraju. Przedsiębiorcy, którzy się do nich dostosują, mogą korzystać ze specjalnej zielonej plakietki będącej potwierdzeniem dostosowania się do wymogów. Więcej na temat programu można przeczytać na stronie internetowej www.safestayincroatia.hr/pl, również po polsku.

Zanim Wyjedziesz
Tajlandia chce od turystów opłaty. Ogłosiła, kiedy zacznie ją pobierać
Zanim Wyjedziesz
Bali strofuje turystów. "Muszą się wreszcie zacząć kulturalnie zachowywać"
Zanim Wyjedziesz
W stolicy Wietnamu wracają maseczki, bo wraca pandemia
Zanim Wyjedziesz
Podróż do Japonii wkrótce bez pokazywania certyfikatu szczepień na covid
Zanim Wyjedziesz
Selfie w malowniczym Portofino? Tego lata to kosztuje 1300 złotych