Nowe zasady obejmują zarówno pasażerów, dla których Portugalia jest celem podróży, jak i tych tylko przesiadających się na dalsze loty.

Nie ma już też kontroli dokumentów covidowych na granicznych przejściach lądowych morskich.

Został jednak obowiązek noszenia maseczek w czasie pobytu w Portugalii kontynentalnej w środkach transportu zbiorowego, jak samoloty (dotyczy to również dzieci od 10 lat), komunikacja miejska, pociągi, autobusy dalekobieżne, a nawet taksówki. Maseczki należy też nosić w placówkach służby zdrowia.

Czytaj więcej

W chęci podróżowania Polacy biją na głowę wszystkich Europejczyków

Archipelag Madery i Archipelag Azorów, z racji swojej autonomii, mają własne zasady zapobiegania covidowi.

W wypadku tego pierwszego są one identyczne jak zasady w kontynentalnej części Portugalii. Nie ma ograniczeń dotyczących przylotu podróżnych na Maderę, Porto Santo ani poruszania się między wyspami. Przed wylotem na Maderę ani po wylądowaniu nie ma kontroli dokumentów covidowych.

Jest jednak drobna różnica - obowiązek noszenia maseczek obejmuje obok transportu publicznego też lotniska, dworce i terminale morskie, a oprócz placówek służby zdrowia - apteki. Obowiązek ten dotyczy wszystkich osób powyżej 6 roku życia.

Z kolei przed wylotem na Azory lotem międzynarodowym (nie z Portugalii kontynentalnej lub Madery) należy okazać pracownikom lotniska ważny unijny certyfikat covidowy lub negatywny wynik testu RT-PCR (ważny 72 godziny) lub szybkiego testu antygenowego (ważnego 24 godziny). Dzieci do 12 roku życia mogą podróżować na Azory bez tych dokumentów.

Ta kontrola nie dotyczy pasażerów przylatujących na Azory lotem krajowym, czyli z Portugalii kontynentalnej lub z Madery.