Dzieje się tak po tym, jak w zeszłym miesiącu rząd przestał testować zaszczepionych i przeniósł obowiązkowe testy dla niezaszczepionych lub nie w pełni zaszczepionych poza budynki zatłoczonych lotnisk.

Health Canada twierdzi teraz, że wszystkie testy dla podróżnych – zarówno tych, którzy są w pełni zaszczepieni, jak i częściowo lub nieszczepieni – będą wykonywane poza lotniskami w wybranych miejscach osobiście lub przez zdalne spotkanie w celu samodzielnego pobrania wymazu przez podróżnego.

Czytaj więcej

Kanada - pandemia się nie skończyła, przedłużamy restrykcje dla podróżnych

- Zawsze mówiliśmy, że kanadyjskie środki graniczne będą działać elastycznie, kierując się nauką i rozwagą – powiedział minister zdrowia Jean-Yves Duclos w oświadczeniu w czwartek. - Musimy utrzymać testowanie graniczne, ponieważ w ten sposób śledzimy import wirusa COVID-19 i nowych budzących obawy wariantów. Będziemy nadal dostosowywać nasze restrykcje antycovidowe, aby utrzymywać równowagę między ochroną zdrowia Kanadyjczyków i wspieraniem ożywienia gospodarczego.

Osoby, które nie kwalifikują się jako w pełni zaszczepione, muszą nadal przechodzić testy pierwszego i ósmego dnia w ramach 14-dniowej obowiązkowej kwarantanny.

Rząd federalny twierdzi, że przeniesienie procedur testowych poza lotniska pomoże „monitorować i szybko reagować na nowe warianty koronawirusa lub zmiany sytuacji epidemiologicznej”.

- Ponieważ zapotrzebowanie na podróże wzrasta na całym świecie, dzisiejsze ogłoszenie stanowi ważny krok w usprawnianiu procesu testowania poza lotniskami, jednocześnie zapobiegając dalszemu rozprzestrzenianiu się COVID-19 – ocenił minister transportu Omar Alghabra, cytowany przez media.

Jak informuje agencja ds. zdrowia, Health Canada, podróżni przybywający na cztery wymienione lotniska, losowo wybrani do testów, dostaną wiadomość e-mail w ciągu 15 minut od odprawy celnej. Wiadomość będzie zawierała informacje o krokach, jakie muszą podjąć w ramach procedury dotyczącej wjechania do kraju.

Podróżni będą wtedy musieli zdecydować, jak i gdzie wykonać test u wyznaczonego dostawcy testu. Taki test nie będzie płatny, niezależnie od tego, czy będzie to umówienie się na bezpośrednie badanie, czy odbiór testu do samodzielnego pobrania wymazu podczas zdalnej wizyty.

Każdy kto ma wynik pozytywny testu, musi izolować się przez 10 dni od daty przybycia.

Jak przypominają media kanadyjskie, wiadomość o przywróceniu losowych testów dla zaszczepionych podróżnych pojawia się w czasie kiedy wielu podróżnych doświadcza ogromnych opóźnień na niektórych lotniskach w Kanadzie.

- Ponieważ coraz więcej osób ponownie podróżuje, ciężko pracujemy, aby wszystko działało sprawnie – zapewnił minister bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino. Kanadyjska Służba Graniczna (Canada Border Services Agency) zatrudnia nowe osoby, w tym emerytowanych funkcjonariuszy służb granicznych i studentów, i otwiera dodatkowe punkty poprawiając kontrolę aplikacji ArriveCAN [którą muszą wypełniać podróżni przybywający z zagranicy].

W Kanadzie zanotowano dotąd 3,95 miliona zakażeń koronawirusem. Zmarło prawie 42 tysiące ludzi. Obecnie odsetek zakażeń wynosi 14,3 procent – według danych rządowych.