W biurach podróży ceny pną się mozolnie

PZOT

W ostatnim tygodniu nie tylko rosła – ponad zeszłoroczne rekordowe wyniki – sprzedaż w biurach podróży, ale powoli rosły też ceny wycieczek. To dobry sygnał dla branży

W zeszłym tygodniu nad Polskę nadciągnęły deszczowe chmury. Jednocześnie ku końcowi zbliżały się emocje związane z mistrzostwami świata w piłce nożnej. Może to spowodowało – przynajmniej pośrednio – że biura podróży odwiedziło 16,1 procent więcej klientów niż rok wcześniej. Jak pokazuje raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki oparty na danych z popularnego systemu rezerwacyjnego MerlinX* 94 procent zakupionych przez nich wyjazdów to były wyjazdy lotnicze. Autobusowe stanowiły 4,3 procent, a z dojazdem własnym (same noclegi) 1,7 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Największa dynamikę sprzedaży wykazywały imprezy samolotowe – rok do roku ich wzrost wyniósł 19,4 procent. Dwie pozostałe kategorie były pod kreską – wyjazdów z dojazdem własnym biura sprzedały o 39,2 procent mniej, a autokarowych o 4,8 procent mniej.

Omawiany tydzień był jednak kolejnym tygodniem przejadania nadwyżki zgromadzonej we wczesnym okresie sprzedaży sezonu. Tym razem ubyło jej niewiele, bo 0,2 procent – z 20,9 do 20,7 procent. W wypadku samych imprez czarterowych z 24,54 do 24,29 procent.

Polacy wybierali najchętniej podróże do Grecji, Bułgarii (drugi tydzień tak wysokiej pozycji tego kraju), Turcji, Hiszpanii, Włoch, Albanii (powrót na szóste miejsce po jednotygodniowym awansie na piąte), Egiptu, Tunezji, na Cypr i do Chorwacji.

Drugi tydzień pierwsze miejsce wśród kierunków zajmowało bułgarskie Burgas, a najważniejszą dziesiątkę zamykała Warna. Sześć miejsc między nimi należało do kierunków Greckich: Heraklionu, Rodos, Krofu, Zakintos, Kos i Chanii. Wystarczyło tam więc miejsca tylko jeszcze dla Antalyi (drugie miejsce) i Tirany (piąte). Pierwszy hiszpański kierunek w tym rankingu to Majorka (11) a Egipski to Hurghada (12). Co ciekawe na 15. pozycji uplasowała się niewidziana wcześniej w pierwszej dwudziestce sardyńska Olbia.

Na pewno jednym z czynników pozwalających uzyskać znaczący wzrost sprzedaży były niskie ceny wakacji, szczególnie jak na tę porę roku. Wśród 20 najpopularniejszych kierunków aż cztery miały średni koszt poniżej symbolicznej granicy 2000 złotych. Turyści zapłacili za wyjazd do Warny 1712 złotych, do Burgas 1782 złote, do Monastyru 1824 złote, a do Tirany 1965 złotych. Tylko jedna cena, Majorki, przekroczyła pułap 3000 złotych, a i to nieznacznie, bo jedynie o 72 złote.

Pocieszające dla touroperatorów było, że przeważały lekkie wzrosty cen. Najmocniej rosły one w wypadku Aten (8,7 procent), Warny (8,4 procent), Rodos (7,7 procent), Heraklionu (7,3 procent) i Kos (6,2 procent).

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Źródło wykresów: PZOT

Wskaźnik pokazujący w raportach PZOT poziom wyprzedania ofert w minionym roku tym razem trafia w 75 procent. Czy i w tym roku sprzedaż jest tak zaawansowana? Po tym, co mówią organizatorzy o dużej nadpodaży wyjazdów, można się spodziewać, że nie. Ale będzie to można sprawdzić dopiero w raporcie za rok.

*Raport obejmuje 28. tydzień roku, czyli okres od 9 do 15 lipca 2018 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Orbis żegna Mercure’y z Jeleniej Góry i Karpacza

Orbis podpisał przedwstępną umowę sprzedaży dwóch obiektów – Mercure Jelenia Góra i Mercure Karpacz ...

Polska za pół ceny – można już rezerwować

Od dzisiaj turyści mogą rezerwować sobie usługi zgłoszone w akcji „Polska zobacz więcej – ...

W biurach podróży niskie ceny mimo wakacji

Symboliczny, bo tylko 1,7-procentowy wzrost ponad stan z zeszłego roku osiągnęła w minionym tygodniu ...

Prima Holiday: Włączamy „stand by” i planujemy ostrożniej

– To, co nam najbardziej przeszkadza, to brak możliwości rozwoju. Nie po to robimy ...

Muzeum Troi – pięć tysięcy lat historii w jednym miejscu

W Roku Troi, ogłoszonym w Turcji z okazji 20 rocznicy wpisania tego antycznego miasta ...

Będzie proces cywilny przeciwko TUI o zamach w Tunezji

Bliscy Brytyjczyków zabitych w zamachu terrorystycznym w Tunezji w 2015 roku zamierzają pozwać biuro ...