PIT: Trzeba sprawdzać, komu się płaci za wakacje

AFP

Żołnierze z Giżycka zostali oszukani przez pracownika garnizonu, obiecującego zabrać ich dzieci na zagraniczne wakacje. Polska Izba Turystyki przypomina: Tylko korzystanie z usług legalnego organizatora daje gwarancje, że pieniądze nie przepadną

Dwa dni temu żołnierze 5 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, którzy wpłacili pieniądze na obozy dla dzieci w Hiszpanii i Bułgarii dowiedzieli się, że wyjazdy się nie odbędą. W niejasnych okolicznościach nie doszło do realizacji tej imprezy, na którą pieniądze zbierała cywilna pracownica garnizonu. Według różnych doniesień rodzice wpłacali po 1500 i 1300 złotych. Uczestników miało być 100 lub 150. Sprawę wyjaśnia policja.

Polska Izba Turystyki wydała w tej sprawie komunikat.

„W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi skandalicznej sytuacji z Giżycka, gdzie nie doszło do realizacji zagranicznych wycieczek, których uczestnikami mieli być pracownicy 5 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i ich dzieci (poszkodowanych ok. 150 osób) Polska Izba Turystyki przypomina, iż tylko korzystanie z usług legalnie działającego organizatora, czy przedsiębiorcy ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych, gwarantuje na wypadek jego niewypłacalności pokrycie kosztów kontynuacji imprezy, lub zwrot poniesionych wpłat za imprezę. Gwarantem jest Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Korzystanie z usług nielegalnych, okazjonalnych, pseudo- organizatorów nie zapewnia tego bezpieczeństwa i może prowadzić do sytuacji w których klienci nie skorzystają z wyjazdu i utracą wpłacone pieniądze, lub zostaną pozbawieni świadczeń za granicą i możliwości powrotu do kraju.

Dlatego zalecamy przed zawarciem umowy sprawdzenie czy organizator imprezy turystycznej posiada stosowny wpis do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych. Podróżny wpłacający należność z tytułu umowy powinien otrzymać potwierdzenie posiadania zabezpieczeń finansowych oraz odprowadzenia składek na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Korzystanie z usług podmiotów spełniających powyższe warunki w pełni zabezpiecza podróżnego na wypadek niewypłacalności organizatora”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Senat przyjął specjalną ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Senatorowie przegłosowali specjalną ustawę o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego między Łodzią i Warszawą. Nie ...

Komisja Europejska ostrzega: Europie grozi wiele zielonych certyfikatów

Jeśli szybko nie podejmiecie decyzji, zamiast jednego będzie wiele certyfikatów i zasad ich traktowania ...

Więcej Grecji u Thomasa Cooka

O 40 procent wzrósł popyt na wakacje w Grecji u touroperatorów należących do Grupy ...

PIT wygrywa spór z Ministerstwem Finansów o podwójny VAT

Wojewódzki Sąd Administracyjny podzielił zdanie Polskiej Izby Turystyki i uznał, że przedsiębiorcy mają prawo ...

LOT uruchomi połączenie z Poznania do Lwowa

PLL LOT od 26 czerwca uruchomią bezpośrednie połączenie na trasie Poznań – Lwów – ...

Jak przygotować się na wakacyjny wyjazd z psem?

Pies jest członkiem rodziny, dlatego nic dziwnego, że wiele osób zabiera go ze sobą ...