Łącznie biura podróży zawarły w pierwszym półroczu 1,3 miliona umów z klientami. Przy czym 45 procent z nich dotyczyło wyjazdów na terenie Polski i krajów sąsiednich, 38 procent wyjazdów do krajów europejskich i pozaeuropejskich z transportem czarterowym, a pozostałych 17 procent – również wyjazdów zagranicznych, ale bez transportu czarterami.

Najdynamiczniej rosła sprzedaż wyjazdów czarterowych. Wykupiło je 1,4 miliona turystów, o 36 procent więcej niż przed rokiem.

Więcej: „Turystyczny Fundusz Gwarancyjny: Czartery rosły w tempie 38 procent”.

Najwięcej wycieczek zostało sprzedanych w okresie od kwietnia do czerwca i w styczniu. – Tegoroczny styczeń był rekordowy, jeżeli chodzi o wzrost liczby sprzedanych wycieczek; biura podróży odnotowały tu ponad 50-procentową dynamikę w stosunku do danych ze stycznia 2017 roku – mówi cytowana w komunikacie Małgorzata Ślepowrońska, członek zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w ramach którego funkcjonuje TFG.

– Obserwujemy ostatnio interesujący trend – biura podróży częściej zawierają umowy obejmujące mniejszą liczbę osób – dodaje Renata Mentlewicz dyrektor biura Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. – Dane pokazują spadek liczby klientów przypadających na jedną rezerwację. A to może oznaczać, że biura podróży postanowiły zawalczyć również o młodych, podróżujących nie z rodziną, ale samodzielnie lub w parach.