Thomas Cook rezygnuje ze sztucznych pakietów

Materiały Promocyjne

Niemieccy touroperatorzy zamieniali pojedyncze usługi turystyczne na pakiety, objęte gwarancją ubezpieczeniową. Wokół praktyki pojawiły się wątpliwości prawne, dlatego Thomas Cook się z niej wycofał

Thomas Cook jest pierwszym touroperatorem w Niemczech, który zrezygnował ze sztucznego zamieniania pojedynczych usług turystycznych w zorganizowane imprezy. Touroperator dokładał do rezerwacji na przykład samego zakwaterowania opcję „Sunny Heart” obejmującą obsługę klienta i opiekę pilota, zarządzanie kryzysowe i powiadomienia sms-em, by w ten sposób powstawała wycieczka objęta zabezpieczeniami, jak typowy pakiet, a klient dostawał od agenta certyfikat potwierdzający to zabezpieczenie. Miało to ułatwiać agentom ttycznym sprzedaż wyjazdów bez konieczności wchodzenia w rolę organizatora i wykupowania gwarancji, co nakazuje nowa ustawa o imprezach turystyczych.

Thomas Cook nie był jedynym organizatorem, który w ten sposób zaczął – po 1 lipca, czyli po wejściu w życie ustawy – tworzyć pakiety z pojedynczych usług, ale jako pierwszy się z tej praktyki wycofał, informują niemieckie media branżowe.

Prezes Stefanie Berk tłumaczy, że decyzja została podjęta, ponieważ pojawiły się wątpliwości prawne. Od 1 września rezerwacje samych pobytów hotelowych będą więc ponownie sprzedawane jako pojedyncze usługi turystyczne. Od tego momentu, klienci, którzy nie dokupią dodatkowej usługi, jak przelot czy przejazd z lotniska, nie dostaną certyfikatu potwierdzającego zabezpieczenie touroperatora, ale będą nadal chronieni dobrowolnie na wypadek niewypłacalności i obsługiwani jak turyści kupujący typowe imprezy.

W dalszym ciągu oferowany im będzie wspomniany pakiet „Sunny Heart”. Zdaniem Stefanie Berk jest to wartość dodana, dzięki której touroperator może odróżnić się od typowych hotelowych platform rezerwacyjnych. Równie ważne jest to, że klient kupujący u Cooka jest chroniony finansowo. Jeśli jednak do zamówionego hotelu dołożone zostaną, nawet w późniejszym terminie, inne usługi kupione u tego touroperatora, rezerwacja będzie traktowana jak impreza turystyczna.

Zmiany nie dotyczą już sprzedanych ofert i tych, które zostaną kupione do 31 sierpnia włącznie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wypadek polskiego autobusu na Litwie

Autokar z polskimi dziećmi jadącymi na wycieczkę do Wilna zjechał w miejscowości Mirosław, 120 ...

Betlej: Ceny w TUI to nie fanaberie, ale strategia

Drastyczne obniżanie przez TUI Poland cen nie jest podyktowane emocjami byłego prezesa tego biura ...

Kolonia i Monachium w siatce Ellinaira

Dwa kolejne niemieckie lotniska – Kolonia i Monachium – wchodzą do siatki lotów greckiego ...

Antalya popularna jak nigdy dotąd

Ponad 8,19 miliona turystów zagranicznych odwiedziło w pierwszych siedmiu miesiącach roku turecką Antalyę. To ...

Hotel na minuty zawiesza działalność

Kapsułowy hotel firmy Xiangshui Space do wynajmowania na minuty, który niedawno otwarto w Pekinie, ...

Bawaria i Czechy pod śniegiem. Są ofiary

Z powodu opadów śniegu w trzech powiatach niemieckiego landu Bawaria – Traunstein, Miesbach i ...