W biurach podróży kończą się oferty, ale nie kolejki

PZOT

Niskie ceny wycieczek spowodowały, że pierwszy tydzień września stał w biurach podróży pod znakiem wyjątkowego ruchu. Powakacyjne podróże z wylotem samolotem kupiło 37,2 procent klientów więcej niż przed rokiem

– Klienci biur podróży nie zamykają jeszcze sezonu Lato 2018 – skomentował ten wynik prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki Krzysztof Piątek. To właśnie PZOT przygotował, jak co tydzień, raport ze sprzedaży ofert biur podróży na podstawie danych z systemu rezerwacyjnego MerlinX*.

Ogólny wzrost rezerwacji wyniósł 35,7 procent w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Rosła sprzedaż wszystkich rodzajów podróży, najmniej tych z dojazdem własnym (same noclegi) – o 7,6 procent. Autokarowych klienci kupili 26 procent więcej, a lotniczych – 37,2 procent. Przy czym tych ostatnich udział był największy, bo 95,8-procentowy.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Co ciekawe, mimo że kończy się powoli sezon i niektóre kierunki będą w sposób naturalny odpadać (najpierw Bułgaria i Albania, potem Włochy, Grecja, Portugalia i Turcja) na liście krajów, do których wybierają się turyści z Polski, prawie nic się nie zmieniło w stosunku do poprzedniego tygodnia (zobacz: „W biurach podróży dużo chętnych na tanie wakacje”). Nadal królowała Grecja, za nią Turcja, Hiszpania, Bułgaria, Egipt, Włochy (jedyna zmiana wobec stanu sprzed tygodnia – Włochy spadły o jedno miejsce), Albania, Tunezja, Cypr i Portugalia.

Pierwszą dziesiątkę kierunków zdominowały te greckie: Heraklion (2 miejsce), Rodos (3), Zakintos (5), Korfu (6), Chania (7) i Kos (8). Niewiele miejsca pozostało dla innych, do elitarnego klubu dostały się jeszcze: Antalya (1), Burgas (4), Tirana (9) i Bodrum (10).

Wycieczki z biurami, które taniały w ostatnich tygodniach w tempie zdradzającym zbliżanie się kresu wakacji, tym razem też w większości traciły na cenie, ale w zdecydowanie mniejszym stopniu. Najbardziej średniej ceny ubyło na podróże do Marsa Alam – 10,6 procent, do 2056 złotych. W odwrocie były też kierunki bułgarskie – Warna straciła 9,2 procent, a średnia zapłacona przez klientów biur podróży cena to 1208 złotych. Podobnie Burgas ze stratą 5,5 procent dotarło do poziomu 1297 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

PZOT podaje, że rok temu o tej porze zaawansowanie sprzedaży ofert na cały sezon letni, kończący się 31 października, wynosiło 96 procent. To oznacza, że od początku września do końca października biura podróży sprzedały już tylko 4 procent wyjazdów, jeśli chodzi o te z całego roku turystycznego liczonego od 1 października 2017 roku. Obecnego stanu zaawansowania sprzedaży nikt nie zna, będzie to można policzyć dopiero w raportach śledzących kolejny rok.

Więcej można wyczytać z wykresu pokazującego, o ile tegoroczne wyjazdy przekraczały zeszłoroczne. Okazuje się, że sierpień był pod tym względem o 16,4 procent lepszy od sierpnia sprzed roku.

Źródło wykresów: PZOT

To ładna nadwyżka, ale nie największa w skali roku – lepsze wyniki (nadwyżki) osiągnęło pięć wcześniejszych miesięcy, od maja do lipca. Już niedługo przekonamy się, czy wrzesień także przyniesie zmianę na plus. Na razie widać poprawę w skumulowanej nadwyżce – ogólna wzrosła z 18,6 procent, do 19 procent, a informacja o wyjazdach lotniczych mówi o podniesieniu średniej z 21,7 procent do 22,09 procent.

*Raport obejmuje 36. tydzień roku, czyli okres od 3 do 9 września 2018 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Będzie pociąg z Warszawy nad Zalew Zegrzyński

Po 25 latach powrócą pasażerskie połączenia kolejowe z Warszawy nad Zalew Zegrzyński. PKP Polskie ...

Wrocław – we wrześniu ruch na lotnisku jak w lecie

We wrześniu tanie linie lotnicze odnotowały we Wrocławiu wzrost o prawie 30 procent, a ...

Lufthansa częściej z Wrocławia do Frankfurtu

Niemiecki przewoźnik od przyszłego sezonu zimowego zwiększy liczbę rejsów na trasie z Wrocławia do ...

Brytyjska turystyczna Grupa Malvern zbankrutowała

53 tysiące klientów dotknie bankructwo brytyjskiej firmy turystycznej Malvern Group. Była to spółka matka ...

Floryda woli turystykę od ropy

Amerykańska administracja zdecydowała że u wybrzeży Florydy nie będzie odwiertów naftowych. Władze tego stanu ...

Eurostar połączy Amsterdam z Londynem

Trzy godziny i czterdzieści minut będzie trwał przejazd pociągiem szybkich prędkości z Amsterdamu do ...