Większe biura podróży będą przejmować mniejsze

archiwum prywatne, Filip Frydrykiewicz

W najbliższych miesiącach na niemieckim rynku touroperatorskim będzie dochodzić do konsolidacji, wynika z pogłębionych wywiadów z menedżerami turystycznymi

Prezes firmy badawczej Dr. Fried Partner Markus Heller, mówił w czasie kongresu zorganizowanego przez magazyn branżowy FVW, że z powodu rosnącej presji finansowej rynek touroperatorów w Niemczech będzie się konsolidował. Jego zdaniem rozwój technologii sprawia, że ceny wyjazdów są coraz bardziej transparentne, a to odbija się na marżach imprez organizowanych przez tradycyjne biura podróży.

Heller zwraca uwagę, że najwięksi touroperatorzy, czyli TUI, Thomas Cook i DER Touristik, rozwijają się wolniej niż cały rynek turystyczny, co jest związane z rosnącą popularnością rezerwacji przez internet. Takie wnioski wypływają z pogłębionego badania, w którym udział wzięło 20 szefów niemieckich firm turystycznych. Konsekwencje są łatwe do przewidzenia. – W najbliższych miesiącach będziemy świadkami inwestycji strategicznych prowadzonych przez dużych touroperatorów, którzy będą przejmować mniejszych – mówi Heller.

Inaczej przedstawia się sytuacja na rynku agentów, który nie będzie się zmieniał tak długo, jak sektor utrzyma status prawny sprzedawców agencyjnych. Jednocześnie badacz ostrzega, że organizatorzy będą starali się sterować tym kanałem dystrybucji bardziej niż w przeszłości. Zmiany zajdą natomiast w segmencie internetowych agentów turystycznych. Zdaniem Hellera Google będzie odgrywał coraz większą rolę w rezerwacjach przelotów i hoteli. Z kolei Booking.com może stworzyć „turystyczny ekosystem”, łącząc swoje różne spółki, między innymi metawyszukiwarkę Kayak czy serwis do rezerwowania stolików w restauracjach OpenTable z głównym portalem do zamawiania miejsc noclegowych. To może sprawić, że grupa stanie się „Amazonem turystyki”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Milion pasażerów na trasie Warszawa – Ad-Dauha

Linie lotnicze Qatar Airways powitały na Lotnisku Chopina milionowego pasażera, który w ostatni piątek ...

Turkish Airlines podniesie ceny

Tureckie linie lotnicze Turkish Airlines poinformowały, że podniosą ceny biletów. Dzięki temu chcą utrzymać ...

Polacy w pociągu wciąż daleko od Europy

Najczęściej na Pomorzu, najrzadziej na Lubelszczyźnie – statystyczny Polak wsiada do pociągu średnio osiem ...

Unia Europejska otworzyła niebo przed Izraelem

Parlament Europejski zatwierdził porozumienie z Izraelem o otwartym niebie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela informuje ...

Hiszpania – luzowanie turystyki w pięciu etapach

„Nowa normalność” w Hiszpanii powróci prawdopodobnie pod koniec czerwca, wynika z zapowiedzi premiera Pedro ...

Kvarko inwestuje w sztuczną inteligencję

Kvarko zainwestował 1,2 mln złotych w spółkę Hotel Application, która pracuje nad pierwszym na ...