Upały zmniejszyły zysk Thomasa Cooka

materiały prasowe

280 milionów, a nie jak zakładano wcześniej 323 miliony funtów, zarobi w tym roku Thomas Cook. Powodem gorszego wyniku będzie konieczność przeceniania wycieczek w sierpniu i wrześniu

A przecena wynikała z kolei z upalnego lata w Europie, jak informuje BBC. Wiele osób odłożyło zakup wycieczek zagranicznych i zdecydowało się zostać w domu, by korzystać z pięknej pogody w czerwcu i lipcu. To spowodowało, że w sierpniu i wrześniu rabaty były większe niż zazwyczaj – touroperator chciał pozbyć się nadwyżki ofert.

Po podaniu informacji o obniżeniu prognozy zysku cena akcji Cooka spadła o 25 procent. Jak informuje BBC, od początku roku straciły one już połowę wartości.

Touroperator podkreśla, że powrót zainteresowania wyjazdami do Turcji, Egiptu, Tunezji i Grecji przełożył się na wzrost liczby rezerwacji letnich o 12 procent rok do roku, ale średnia cena wyjazdu była mniejsza o 5 procent niż rok wcześniej. Prezes Peter Fankhauser przyznał, że co prawda wyniki sprzedaży są rozczarowujące, ale koncern realizuje strategię, która pozwala mu dalej się rozwijać.

Koncern ogłosił, że zmieni dyrektora finansowego. Obecny szef Bill Scott odejdzie z firmy w listopadzie, jego miejsce tymczasowo zajmie Sten Daugaard, członek zarządu Thomasa Cooka w Niemczech. Firma już rozpoczęła poszukiwania nowego dyrektora finansowego.

Greg Johnson, analityk z firmy Shore Capital, mówi, że jeśli sprzedaż będzie szła normalnym torem, część tegorocznych spadków zostanie zniwelowana, ale zima może być trudniejsza niż zazwyczaj.

Rekomendacja dla inwestorów została zmieniona z „kupuj” na „wstrzymaj się” do momentu pojawienia się kolejnych informacji na temat sprzedaży na sezon Lato 2019.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Egipt podwoił liczbę turystów

7,5 miliona turystów odwiedziło Egipt od stycznia do listopada 2017 roku. I choć statystyki ...

Niemiecki Small Planet zbankrutował ostatecznie

Nie udało się uratować Small Planet w Niemczech zakończył regularną działalność. Linia nie będzie ...

Nowy terminal w Szarm el-Szejk przekona Rosjan?

Lotnisko w Szarm el-Szejk ma nowy terminal. Nowoczesne wyposażenie do obsługiwania pasażerów i monitorowania ...

Szwedzi: Latanie jest obciachowe

Coraz więcej Szwedów bojkotuje podróże lotnicze. Powodem jest negatywny wpływ samolotów na środowisko. W ...

Lufthansa zdecydowała się na 27 airbusów

Rada nadzorcza Lufthansy zatwierdziła zakup 27 krótko- i średniodystansowych samolotów. Opcja zakupu 24 airbusów ...

Air China poleci z Barcelony do Szanghaju

Od maja w liniach Air China ruszy bezpośrednie połączenie z Barcelony do Szanghaju. Planowane ...