Upały zmniejszyły zysk Thomasa Cooka

materiały prasowe

280 milionów, a nie jak zakładano wcześniej 323 miliony funtów, zarobi w tym roku Thomas Cook. Powodem gorszego wyniku będzie konieczność przeceniania wycieczek w sierpniu i wrześniu

A przecena wynikała z kolei z upalnego lata w Europie, jak informuje BBC. Wiele osób odłożyło zakup wycieczek zagranicznych i zdecydowało się zostać w domu, by korzystać z pięknej pogody w czerwcu i lipcu. To spowodowało, że w sierpniu i wrześniu rabaty były większe niż zazwyczaj – touroperator chciał pozbyć się nadwyżki ofert.

Po podaniu informacji o obniżeniu prognozy zysku cena akcji Cooka spadła o 25 procent. Jak informuje BBC, od początku roku straciły one już połowę wartości.

Touroperator podkreśla, że powrót zainteresowania wyjazdami do Turcji, Egiptu, Tunezji i Grecji przełożył się na wzrost liczby rezerwacji letnich o 12 procent rok do roku, ale średnia cena wyjazdu była mniejsza o 5 procent niż rok wcześniej. Prezes Peter Fankhauser przyznał, że co prawda wyniki sprzedaży są rozczarowujące, ale koncern realizuje strategię, która pozwala mu dalej się rozwijać.

Koncern ogłosił, że zmieni dyrektora finansowego. Obecny szef Bill Scott odejdzie z firmy w listopadzie, jego miejsce tymczasowo zajmie Sten Daugaard, członek zarządu Thomasa Cooka w Niemczech. Firma już rozpoczęła poszukiwania nowego dyrektora finansowego.

Greg Johnson, analityk z firmy Shore Capital, mówi, że jeśli sprzedaż będzie szła normalnym torem, część tegorocznych spadków zostanie zniwelowana, ale zima może być trudniejsza niż zazwyczaj.

Rekomendacja dla inwestorów została zmieniona z „kupuj” na „wstrzymaj się” do momentu pojawienia się kolejnych informacji na temat sprzedaży na sezon Lato 2019.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niewiadomski: Powstrzymaliśmy lawinę bankructw biur podróży

– Gdyby lawina niewypłacalności ruszyła, zmiotłaby nie tylko touroperatorów, ale i agentów, i na ...

Radisson Red w nowym krakowskim wieżowcu

230 pokojów będzie miał nowy Radisson Red – pierwszy hotel tej marki w Polsce, ...

Bułgaria bije rekordy popularności

8,7 miliona gości zagranicznych odwiedziło w zeszłym roku Bułgarię. Do końca listopada zostawili oni ...

Ryanair w lipcu rusza nad Morze Śródziemne

Od 1 lipca Ryanair będzie latał na najważniejsze wakacyjne lotniska w Portugalii, Hiszpanii, we ...

Orex stawia na Turcję

Do touroperatorów, którzy rozpoczęli już sprzedawanie wyjazdów na letni sezon przyszłego roku dołączył Orex ...

Szarm el-Szejk będzie zielonym miastem

Fabryka produkująca papierowe torby przyjazne środowisku, elektrownia bazująca na energii słonecznej i zakaz sprowadzania ...