Upały zmniejszyły zysk Thomasa Cooka

materiały prasowe

280 milionów, a nie jak zakładano wcześniej 323 miliony funtów, zarobi w tym roku Thomas Cook. Powodem gorszego wyniku będzie konieczność przeceniania wycieczek w sierpniu i wrześniu

A przecena wynikała z kolei z upalnego lata w Europie, jak informuje BBC. Wiele osób odłożyło zakup wycieczek zagranicznych i zdecydowało się zostać w domu, by korzystać z pięknej pogody w czerwcu i lipcu. To spowodowało, że w sierpniu i wrześniu rabaty były większe niż zazwyczaj – touroperator chciał pozbyć się nadwyżki ofert.

Po podaniu informacji o obniżeniu prognozy zysku cena akcji Cooka spadła o 25 procent. Jak informuje BBC, od początku roku straciły one już połowę wartości.

Touroperator podkreśla, że powrót zainteresowania wyjazdami do Turcji, Egiptu, Tunezji i Grecji przełożył się na wzrost liczby rezerwacji letnich o 12 procent rok do roku, ale średnia cena wyjazdu była mniejsza o 5 procent niż rok wcześniej. Prezes Peter Fankhauser przyznał, że co prawda wyniki sprzedaży są rozczarowujące, ale koncern realizuje strategię, która pozwala mu dalej się rozwijać.

Koncern ogłosił, że zmieni dyrektora finansowego. Obecny szef Bill Scott odejdzie z firmy w listopadzie, jego miejsce tymczasowo zajmie Sten Daugaard, członek zarządu Thomasa Cooka w Niemczech. Firma już rozpoczęła poszukiwania nowego dyrektora finansowego.

Greg Johnson, analityk z firmy Shore Capital, mówi, że jeśli sprzedaż będzie szła normalnym torem, część tegorocznych spadków zostanie zniwelowana, ale zima może być trudniejsza niż zazwyczaj.

Rekomendacja dla inwestorów została zmieniona z „kupuj” na „wstrzymaj się” do momentu pojawienia się kolejnych informacji na temat sprzedaży na sezon Lato 2019.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Powstała polska sieć krajowych połączeń autobusowych

Ośmiu krajowych przewoźników powołało Polonus Partner, sieć krajowych połączeń do 250 miejscowości. Do dyspozycji ...

Zorba pustoszy Grecję

Śródziemnomorski cyklon Zorba, który przechodzi przez Grecję od wczoraj spowodował liczne zniszczenia – największe ...

Touroperatorzy gotowi na ustawę

Cena gwarantowana czy upoważnienie agenta do sprzedawania powiązanych usług przy wykorzystaniu z gwarancji touroperatora ...

Więcej eSkya w Europie i Amerykach

Internetowy serwis do rezerwacji podróży eSky rozpoczął działalność w Niemczech, Austrii, we Włoszech, w ...

Zielonogórskie lotnisko ze 176 procentami wzrostu

Lotnisko w Zielonej Górze odprawiło w listopadzie 2180 pasażerów, czyli o 176 procent więcej ...

W Ryanairze kobiety upośledzone finansowo

Różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn pracujących w Ryanairze w Wielkiej Brytanii wynosi 67 ...