W biurach podróży grecka masakra cenowa

PZOT

Saloniki za 1070 złotych, Zakintos za 1367 złotych, Korfu za 1422 złote, Heraklion za 1569 złotych – to średnie ceny, jakie za przelot i pobyt w Grecji płacili klienci biur podróży w ostatnim tygodniu września

To już ostatnie chwile na wyjazd z biurem podróży do jednego z krajów basenu Morza Śródziemnego w tym sezonie letnim. Tak pewnie myśleli klienci biur podróży, którzy zdecydowali się na wypoczynek w październiku, a wykupili go w ostatnim tygodniu września, czyli 39 tygodniu tego roku. Jak pokazuje raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki*, było ich o 22,5 procent więcej niż przed rokiem. A jeśli spojrzeć tylko na amatorów podróży lotniczych nawet więcej, bo 23,4 procent. O 24,2 procent większa była liczba klientów zdecydowanych na wycieczkę autokarową, a 7,3 procent na same noclegi.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

W wyniku ostatniego tygodnia wskaźnik skumulowanej różnicy między obecnym sezonem, a poprzednim nie zmienił się. Nadwyżka wyniosła 19,7 procent.

Natomiast na liście najczęściej wybieranych krajów duże zmiany. Z systemów rezerwacyjnych zniknął bowiem kolejny, po Bułgarii, która odpadła dwa tygodnie wcześniej, kierunek – Albania. W ten sposób na liście zostały Grecja, Turcja, Egipt, Hiszpania, Cypr, Tunezja, Włochy, Portugalia, Wyspy Zielonego Przylądka i nowe na niej Maroko.

Ceny były okazyjne. Do Grecji touroperatorzy gotowi byli wysyłać klientów za cenę, jaką płacą liniom czarterowym za sam przelot. To efekt informacji o zbliżaniu się do brzegów tego kraju groźnego śródziemnomorskiego cyklonu Zorba. I rzeczywiście, kiedy już żywioł pojawił się nad lądem – była to sobota – poczynił ogromne szkody.

Stąd ogromne przeceny: Saloniki – 30 procent w dół, do średniej ceny 1070 złotych. Zakintos – 24,2 procent, do 1367 złotych, Heraklion – 20,2 procent, do 1569 złotych, Kos – 19,6 procent, do 1608 złotych, Chania – 15,5 procent, do 1832 złotych, Korfu – 13 procent, do 1422 złotych, a Rodos – 12,9 procent, do 1708 złotych.

Taniały też wszystkie inne kierunki, ale były to niewielkie ruchy nie przekraczające 5 procent.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

W raporcie znalazło się też podsumowanie wyjazdów z biurami podróży we wrześniu. Okazuje się, że wzrost był nawet nieco większy niż w sąsiednim sierpniu i wyniósł 16,9 procent, licząc rok do roku.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 39. tydzień roku, czyli okres od 24 do 30 września 2018 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

LOT: Sprzedajemy bilety nawet tam, dokąd nie latamy

LOT będzie sprzedawać bilety w krajach, do których nie lata. Dzięki pozyskaniu agentów w ...

Enter Air zabezpieczy się przed przejęciem

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt spółki Enter Air związany z dopuszczeniem do obrotu akcji ...

Brytyjski TUI już sprzedaje oferty na 2022 rok

Basen Morza Śródziemnego z przewagą Grecji, cztero- i pięciogwiazdkowe hotele z osobnymi basenami lub ...

Travelist świętuje szóste urodziny

Przez sześć lat działalności serwis rezerwacyjny Travelist.pl zdobył ponad 5 milionów użytkowników i miejsce ...

Awionetka rozbiła się w Modlinie, utrudnienia dla pasażerów

Mały samolot szkoleniowy rozbił się na lotnisku w Modlinie. Nie ma osób poszkodowanych, ale ...

Szykują się nowe strajki w lotnictwie

Na lotniskach Włoch, Francji i Niemiec szykuje się kolejna fala strajków. Linie lotnicze i ...