W biurach podróży grecka masakra cenowa

PZOT

Saloniki za 1070 złotych, Zakintos za 1367 złotych, Korfu za 1422 złote, Heraklion za 1569 złotych – to średnie ceny, jakie za przelot i pobyt w Grecji płacili klienci biur podróży w ostatnim tygodniu września

To już ostatnie chwile na wyjazd z biurem podróży do jednego z krajów basenu Morza Śródziemnego w tym sezonie letnim. Tak pewnie myśleli klienci biur podróży, którzy zdecydowali się na wypoczynek w październiku, a wykupili go w ostatnim tygodniu września, czyli 39 tygodniu tego roku. Jak pokazuje raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki*, było ich o 22,5 procent więcej niż przed rokiem. A jeśli spojrzeć tylko na amatorów podróży lotniczych nawet więcej, bo 23,4 procent. O 24,2 procent większa była liczba klientów zdecydowanych na wycieczkę autokarową, a 7,3 procent na same noclegi.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

W wyniku ostatniego tygodnia wskaźnik skumulowanej różnicy między obecnym sezonem, a poprzednim nie zmienił się. Nadwyżka wyniosła 19,7 procent.

Natomiast na liście najczęściej wybieranych krajów duże zmiany. Z systemów rezerwacyjnych zniknął bowiem kolejny, po Bułgarii, która odpadła dwa tygodnie wcześniej, kierunek – Albania. W ten sposób na liście zostały Grecja, Turcja, Egipt, Hiszpania, Cypr, Tunezja, Włochy, Portugalia, Wyspy Zielonego Przylądka i nowe na niej Maroko.

Ceny były okazyjne. Do Grecji touroperatorzy gotowi byli wysyłać klientów za cenę, jaką płacą liniom czarterowym za sam przelot. To efekt informacji o zbliżaniu się do brzegów tego kraju groźnego śródziemnomorskiego cyklonu Zorba. I rzeczywiście, kiedy już żywioł pojawił się nad lądem – była to sobota – poczynił ogromne szkody.

Stąd ogromne przeceny: Saloniki – 30 procent w dół, do średniej ceny 1070 złotych. Zakintos – 24,2 procent, do 1367 złotych, Heraklion – 20,2 procent, do 1569 złotych, Kos – 19,6 procent, do 1608 złotych, Chania – 15,5 procent, do 1832 złotych, Korfu – 13 procent, do 1422 złotych, a Rodos – 12,9 procent, do 1708 złotych.

Taniały też wszystkie inne kierunki, ale były to niewielkie ruchy nie przekraczające 5 procent.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

W raporcie znalazło się też podsumowanie wyjazdów z biurami podróży we wrześniu. Okazuje się, że wzrost był nawet nieco większy niż w sąsiednim sierpniu i wyniósł 16,9 procent, licząc rok do roku.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 39. tydzień roku, czyli okres od 24 do 30 września 2018 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W biurach podróży – Egipt przejął prowadzenie

Dwa kierunki egipskie – Hurghada i Marsa Alam – były najczęściej wybierane w ostatnim ...

Będzie śledztwo w sprawie śmierci turystów

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nagłego zgonu dwóch turystów, których znaleziono w jednej z ...

Hotele Focus na plusie

Przychody wyniosły 54,2 miliona złotych netto, o ponad 22 procent więcej niż rok wcześniej ...

Australia woli przyrodę od chińskiej rozrywki

Rząd Australii odrzucił projekt budowy wielkiego kompleksu rozrywkowego z udziałem chińskiego kapitału w mieście ...

Ceny hoteli w Egipcie pójdą w górę?

Hotele w Egipcie będą musiały stosować zaostrzone zasady jakości. To prawdopodobnie spowoduje wzrost cen. ...

Wzrosła liczba zabitych przez drzewo na Maderze

Liczba ofiar śmiertelnych po upadku drzewa na Maderze wzrosła wczoraj późnym wieczorem do 13 ...