Travelplanet: Na ferie z 500+ pod palmy

Filip Frydrykiewicz

O 28 procent więcej klientów sieci agencyjnej Travelplanet wyjechało w tym roku, w porównaniu z poprzednim rokiem, na ferie z biurami podróży. Liczba narciarzy była taka sama. Wzrosła natomiast liczba chętnych na egzotyczne plaże

Klienci Travelplanet najchętniej spędzali ferie na Wyspach Kanaryjskich. Pojechał tam co czwarty. W stosunku do roku poprzedniego w tym względzie nic się nie zmieniło, ale okazuje się, że ceny były niższe. Za Kanary turysta zapłacił średnio o 119 złotych mniej niż rok wcześniej.

Co szósty turysta wybrał Włochy (15,8 proc.). W wypadku tego kierunku spadła jednak liczba chętnych i spadła również o 92 złote cena. Stało się tak, bo narciarze częściej decydowali się na niższy standard pobytu – apartamenty z własnym wyżywieniem.

– Jak pokazały wcześniejsze analizy Travelplanet.pl w tym segmencie ceny ofert wzrosły nieznacznie, natomiast w wypadku ofert ze śniadaniami i obiadokolacjami wzrost był znacznie większy i spotęgowany na dodatek mocnym spadkiem złotówki do euro – wyjaśnia dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl Radosław Damasiewicz.

Co ciekawe na wyjazd do Egiptu zdecydowała się podobna liczba klientów, co do Włoch (15 proc.), choć w tym wypadku cena w porównaniu z zeszłoroczną różniła się drastycznie, bo podwyżka wyniosła 523 złote. Dużo drożej, 245 złotych, kosztowały też narty w Austrii, dokąd pojechało niecałe 6 procent ludzi. Być może dlatego Austria straciła aż dwa punkty procentowe w tym rankingu.

Najpopularniejsze kierunki wyjazdów na ferie w Travelplanet i średnie ceny

Źródło: Travelplanet.pl

Słowacja i Czechy zamiast Austrii i Włoch

Generalnie udział wyjazdów narciarskich z biurami podróży w ogólnym ruchu turystycznym w ferie spadł z 36 procent do nieco ponad 28 procent. – To zasługa przede wszystkim ogromnego wzrostu zainteresowania wyjazdami do ciepłych krajów, bo w porównaniu z ubiegłorocznymi feriami liczba wyjeżdżających narciarzy pozostała na tym samym poziomie – zauważa Damasiewicz. – Jeśli więc w wypadku ferii zimowych wzrost wyjazdów może być spowodowany tzw. efektem 500+, to ze statystyk Travelplanet.pl wynika, że w populacji narciarzy, te dodatkowe pieniądze nie przesądzają o wyjazdach na stoki beneficjentów rządowego programu.

Nastąpiły za to istotne zmiany, jeśli chodzi o narciarskie kierunki: zmniejszyła się znacznie skala popularności Włoch (spadek na kierunku o ponad 10 proc.) i Austrii (ok. 5 proc.) na korzyść Czech a przede wszystkim Słowacji. Na stoki w Jasnej, Tatrzańskiej Łomnicy czy Styrbskiego Plesa w te ferie wyjechało dwa razy więcej narciarzy niż rok wcześniej.

Egipt i Malta, bo zabrakło Kanarów

Widać również wyraźną zmianę preferencji w wypadku wyjazdów „pod palmy”. Malta, Emiraty Arabskie i Portugalia znalazły się wśród 10 najpopularniejszych kierunków na ferie, wypierając z tej grupy Dominikanę, Cypr i Maroko.

Pozycję obronił Egipt. Co ciekawe, jeszcze na początku 2017 roku, według statystyk Travelplanet.pl, ferie w Egipcie planowało około 9 procent klientów biur podróży a ostatecznie zdecydowało się tam jechać aż 15 procent z nich. Malta zaś w tym czasie w ogóle była poza pierwszą dziesiątką najpopularniejszych kierunków. Co się stało? Gwałtowny wzrost popularności Egiptu i Malty – wskazują autorzy raportu – mógł być wynikiem dużego popytu na ciepłe kierunki, czego nie przewidzieli organizatorzy, którzy nie przygotowali wystarczającej liczby miejsc na Kanarach.

Tegoroczne ferie kupione w Travelplanet kosztowały turystów o niecałe 6 procent więcej niż ubiegłoroczne. To efekt większego zainteresowania wyjazdami egzotycznymi: tylko w obrębie pierwszej dziesiątki wzrost wyniósł z 3,7 procent w 2016 roku (Kuba i Dominikana) do prawie 5 procent (Kuba i Emiraty Arabskie). Ostatecznie ferie na drugim końcu świata spędziło 18 procent klientów tego agenta. W 2016 było to niecałe 15 procent.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Booking.com może (jednak) żądać najlepszych cen

Sąd okręgowy w Düsseldorfie orzekł, że Booking.com ma prawo umieścić w umowie z hotelami ...

PKL: Nie jesteśmy (jeszcze) na sprzedaż

Zarząd Polskich Kolei Linowych SA, wydał oświadczenie w związku z zamiarem kupienia tej spółki ...

Wizz Air doda na lato 15 nowych połączeń z Polski

Wizz Air umieści dodatkowo cztery samolotów w bazach w Polsce, żeby latem przyszłego roku ...

Politycy nie chcą sprzedać Finnaira

Finnair pogodził się już z tym, że nie weźmie udziału w konsolidacji rynku lotniczego. ...

Etna wybuchała, ale niegroźnie

Słynny sycylijski wulkan Etna uaktywnił się po raz pierwszy od ośmiu miesięcy. Erupcja, której ...

Grecos skompletował flotę (samolotów) na wakacje

Ryanair Sun i Aegean Airlines – z tymi dwoma liniami lotniczymi będzie w najbliższym ...