Travelplanet: Na ferie z 500+ pod palmy

Filip Frydrykiewicz

O 28 procent więcej klientów sieci agencyjnej Travelplanet wyjechało w tym roku, w porównaniu z poprzednim rokiem, na ferie z biurami podróży. Liczba narciarzy była taka sama. Wzrosła natomiast liczba chętnych na egzotyczne plaże

Klienci Travelplanet najchętniej spędzali ferie na Wyspach Kanaryjskich. Pojechał tam co czwarty. W stosunku do roku poprzedniego w tym względzie nic się nie zmieniło, ale okazuje się, że ceny były niższe. Za Kanary turysta zapłacił średnio o 119 złotych mniej niż rok wcześniej.

Co szósty turysta wybrał Włochy (15,8 proc.). W wypadku tego kierunku spadła jednak liczba chętnych i spadła również o 92 złote cena. Stało się tak, bo narciarze częściej decydowali się na niższy standard pobytu – apartamenty z własnym wyżywieniem.

– Jak pokazały wcześniejsze analizy Travelplanet.pl w tym segmencie ceny ofert wzrosły nieznacznie, natomiast w wypadku ofert ze śniadaniami i obiadokolacjami wzrost był znacznie większy i spotęgowany na dodatek mocnym spadkiem złotówki do euro – wyjaśnia dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl Radosław Damasiewicz.

Co ciekawe na wyjazd do Egiptu zdecydowała się podobna liczba klientów, co do Włoch (15 proc.), choć w tym wypadku cena w porównaniu z zeszłoroczną różniła się drastycznie, bo podwyżka wyniosła 523 złote. Dużo drożej, 245 złotych, kosztowały też narty w Austrii, dokąd pojechało niecałe 6 procent ludzi. Być może dlatego Austria straciła aż dwa punkty procentowe w tym rankingu.

Najpopularniejsze kierunki wyjazdów na ferie w Travelplanet i średnie ceny

Źródło: Travelplanet.pl

Słowacja i Czechy zamiast Austrii i Włoch

Generalnie udział wyjazdów narciarskich z biurami podróży w ogólnym ruchu turystycznym w ferie spadł z 36 procent do nieco ponad 28 procent. – To zasługa przede wszystkim ogromnego wzrostu zainteresowania wyjazdami do ciepłych krajów, bo w porównaniu z ubiegłorocznymi feriami liczba wyjeżdżających narciarzy pozostała na tym samym poziomie – zauważa Damasiewicz. – Jeśli więc w wypadku ferii zimowych wzrost wyjazdów może być spowodowany tzw. efektem 500+, to ze statystyk Travelplanet.pl wynika, że w populacji narciarzy, te dodatkowe pieniądze nie przesądzają o wyjazdach na stoki beneficjentów rządowego programu.

Nastąpiły za to istotne zmiany, jeśli chodzi o narciarskie kierunki: zmniejszyła się znacznie skala popularności Włoch (spadek na kierunku o ponad 10 proc.) i Austrii (ok. 5 proc.) na korzyść Czech a przede wszystkim Słowacji. Na stoki w Jasnej, Tatrzańskiej Łomnicy czy Styrbskiego Plesa w te ferie wyjechało dwa razy więcej narciarzy niż rok wcześniej.

Egipt i Malta, bo zabrakło Kanarów

Widać również wyraźną zmianę preferencji w wypadku wyjazdów „pod palmy”. Malta, Emiraty Arabskie i Portugalia znalazły się wśród 10 najpopularniejszych kierunków na ferie, wypierając z tej grupy Dominikanę, Cypr i Maroko.

Pozycję obronił Egipt. Co ciekawe, jeszcze na początku 2017 roku, według statystyk Travelplanet.pl, ferie w Egipcie planowało około 9 procent klientów biur podróży a ostatecznie zdecydowało się tam jechać aż 15 procent z nich. Malta zaś w tym czasie w ogóle była poza pierwszą dziesiątką najpopularniejszych kierunków. Co się stało? Gwałtowny wzrost popularności Egiptu i Malty – wskazują autorzy raportu – mógł być wynikiem dużego popytu na ciepłe kierunki, czego nie przewidzieli organizatorzy, którzy nie przygotowali wystarczającej liczby miejsc na Kanarach.

Tegoroczne ferie kupione w Travelplanet kosztowały turystów o niecałe 6 procent więcej niż ubiegłoroczne. To efekt większego zainteresowania wyjazdami egzotycznymi: tylko w obrębie pierwszej dziesiątki wzrost wyniósł z 3,7 procent w 2016 roku (Kuba i Dominikana) do prawie 5 procent (Kuba i Emiraty Arabskie). Ostatecznie ferie na drugim końcu świata spędziło 18 procent klientów tego agenta. W 2016 było to niecałe 15 procent.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zagubieni internauci wracają do agentów

Zbyt wiele dostępnych internecie informacji na temat wyjazdów turystycznych sprawia, że klienci wracają do ...

Dubaj planuje wielką przystań z latarnią morską

Władca Dubaju szejk Muhammad ibn Raszid al-Maktum zapowiedział kolejne wielkie inwestycje w tym emiracie ...

Oktoberfest 2020 odwołany

Nie będzie w tym roku tradycyjnego monachijskiego święta piwa – Oktoberfestu. Impreza została odwołana ...

Dziesięciu chętnych na Alitalię

Sądowi administratorzy Alitalii dostali 10 wstępnych ofert przejęcia tej upadającej linii lotniczej w części ...

Prezes Tureckiego Stowarzyszenia Hoteli, Muberra Eresin

Jak sprzedać Stambuł Polakom

Chcemy poznać potrzeby polskiego rynku i zaprosić Polaków do Stambułu, bo jeżdżą głównie do ...

Air France uziemione w ferie

Dziś strajk pilotów Air France. Ma do nich dołączyć także personel pracujący w powietrzu ...