W biurach podróży: Egipt hamuje, Grecja tanieje

PZOT

Po tym jak w Egipcie w Niedzielę Palmową zamachowcy zabili ponad 40 chrześcijan w kościołach, wyraźnie spadło zainteresowanie wyjazdami turystycznymi do tego kraju

Wskazują na to dane Polskiego Związku Organizatorów Turystyki. Najnowszy tygodniowy raport* ze sprzedaży wycieczek w biurach podróży pokazuje, że Egipt, który wcześniej zajmował piąta, a nawet trzecie miejsce w rankingu popularnych kierunków wyjazdów, tym razem wylądował na miejscu szóstym. A jego wzrost sprzedaży wobec zeszłego roku spadł w ciągu dwóch tygodni z 94 do 91 procent.

Nadal jednak Egipt zajmuje czwarte miejsce w tabeli, w której PZOT pokazuje skumulowane wyniki bieżącego sezonu. Przed nim są Grecja, Hiszpania i Bułgaria. Za nim natomiast: Włochy, Turcja, Portugalia, Chorwacja i Albania. Z danych o dynamice sprzedaży wynika, że szczególnie postępy robi Turcja. Jej wynik sprzed trzech tygodni wynosił 68, a w ostatnim notowaniu już 70 procent.

Miniony tydzień przyniósł – według PZOT – wzrost sprzedaży w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, o 13,4 procent. Jak na tydzień poświąteczny, skrócony o jeden dzień (poniedziałek wielkanocny) to dobry wynik. W dużej mierze „zrobiła” go sprzedaż noclegów – tzw. imprezy z dojazdem własnym miały lepszą niż rok temu sprzedaż o 158,3 procent. Dużo gorzej wypadły wyjazdy lotnicze – wzrost o 5 procent – a najsłabiej autokarowe ze spadkiem w wielkości 23 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku

Być może tydzień należał do udanych dzięki dużej obniżce cen na wyjazdy do Grecji. Potaniały one z tygodnia na tydzień, niemal hurtowo i to mocno. I tak średnia cena wyjazdu do Chanii na Krecie spadła o 13,5 procent (do 2676 złotych), do Salonik o 10 procent (2364 złotych), na Kos o 9,4 procent (2486 złotych), do Heraklionu, również na Krecie, o 7,6 procent (2696 złotych), na Krofu o 5,7 procent (2476 złotych), a na Rodos o 3,1 procent (2718 złotych).

Tak mocno, o 7 procent, staniały jeszcze tylko wakacje w Marsa Alam (2421 złotych), a zdrożały Warna – o 8 procent (2325 złotych) i Lanzarote – o 7,1 procent (3049 złotych).

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 16. tydzień roku, czyli okres od 17 do 23 kwietnia 2017 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX. Dane MerlinX pokazują prawdopodobnie wyniki nieco ponad połowy rynku. Nie zawierają jednak sprzedaży lub tylko mniejszą jej część, takich biur podróży jak Itaka, TUI, Rainbow czy Neckermann.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Damian Ozga dyrektorem w Wakacjach.pl

Założyciel i prezes My Travel Damian Ozga został dyrektorem odpowiedzialnym za produkt i sieć ...

Branża spotkań (do)szkolona

Jak techniki sprzedażowe handlowców można wykorzystać w usługach konferencyjnych? Po co zatrudniać pracowników do ...

Agencja Syzygy unowocześni stronę internetową TUI

Biuro podróży TUI Poland wznowiło współpracę z firmą Syzygy. Agencja ma zadbać o rozwój ...

Louvre Hotels Group zadba o niepełnosprawnych

„Live my lifestyle – to dla was się zmieniamy” to hasło akcji grupy hotelowej ...

Morawiecki: LOT staje się ważnym partnerem

Grupa LOT notuje najlepsze w ciągu ostatnich 10 lat wyniki – zapewniał wicepremier Mateusz ...

USA nie chcą latać do Chin. Teraz Chiny przestają latać do USA

Linie lotnicze z całego świata zawieszają połączenia do Chin w związku z epidemią koronawirusa. ...