Ferie w Hiszpanii podkręciły wyniki Cooka

materiały prasowe

O 3 procent zwiększyły się przychody Grupy Thomasa Cooka w pierwszej połowie tego roku rozliczeniowego. W sprzedaży oferty letniej szczególnie dobrze rozchodzą się wyjazdy do Grecji, na Cypr i do Bułgarii

W pierwszej połowie roku 2016/2017 Grupa Thomasa Cooka zdołała wygenerować przychód 2,994 miliarda funtów, czyli o 3 procent wyższy niż rok wcześniej. Motorem napędowym była dobra sprzedaż zimowych wyjazdów do Hiszpanii i dalekich krajów. Marża brutto spadła o 40 punktów procentowych, co spowodowane było gorszymi wynikami linii lotniczej Condor, o czym grupa informowała jednak wcześniej. Strata operacyjna została zmniejszona o 2 miliony funtów, do 177 milionów, a strata po odliczeniu podatków spadła o 27 milionów funtów, do 272 milionów. Zadłużenie netto wyniosło 794 miliony funtów, czyli jest o 34 miliony mniejsze niż rok wcześniej.

W minionym półroczu o 8 punktów procentowych zwiększył się wskaźnik zadowolenia klientów touroperatora (net promoter score). W Wielkiej Brytanii i w Niemczech wzrosła też liczba rezerwacji on-line, odpowiednio o 15 i 35 procent. Grupa zanotowała również o 10 procent więcej rezerwacji do hoteli własnych, z których ma najwyższą marżę. Na tegoroczne lato klienci wybierają przede wszystkim Grecję, Cypr i Bułgarię.

Na północy Europy i w jej kontynentalnej części koncern zanotował dwucyfrowy wzrost liczby rezerwacji, poprawiła się także sytuacja Condora. Koncern przewiduje więc, że przewoźnik zakończy rok z zyskiem.

– Thomas Cook osiągnął dobre wyniki za pierwszych sześć miesięcy. Zmiany, które wprowadziliśmy do naszej strategii, pozwoliły wypracować 3-procentowy wzrost w przychodach. Klienci chętnie kupują nasze oferty mimo dużej konkurencji na rynku – mówi Peter Fankhauser, prezes Grupy Thomasa Cooka. Fankhauser zwraca uwagę, że w przyszłości, dzięki poprawie jakości obsługi wskaźnik zadowolenia klientów, który już wzrósł o 8 punktów procentowych rok do roku, znów się zwiększy.

W tym sezonie grupa zamierza w ciągu najbliższych 18 miesięcy otworzyć 11 nowych hoteli własnych, w tym Casa Cook na Kosie i pierwszy Sentido Acacia Marina na Sycylii pod marką. Do programu dołożono 15 nowych kierunków.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemcy planują przedłużenie pakietów pomocowych

Nie do końca roku, ale do 30 czerwca 2021 roku niemieccy przedsiębiorcy będą mogli ...

Niemiecki Neckermann sprzedaje pół pokoju

Neckermann w Niemczech wprowadził możliwość zarezerwowania połowy pokoju dwuosobowego. Opcja dostępna jest w hotelu ...

Ryanair ogłasza 15 nowych kierunków z Krakowa

W sezonie letnim przyszłego roku Ryanair będzie latał z Krakowa do 56 miejsc, w ...

Trystyczny Fundusz Gwarancyjny: Przybywa pieniędzy i biur podróży

W Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym leży już odłożonych na wypadek dużych bankructw biur podróży 50 ...

Wrocław – na lotnisku będzie można zrobić test na koronawirusa

Uruchomienie punktu, w którym będzie można zrobić test na obecność wirusa SARS-CoV-2 – zapowiada ...

Upadek Neckermanna? Bez większego znaczenia dla rynku

Szkoda Neckermanna, ale jego zniknięcie nie będzie miało większego wpływu na rynek turystyczny w ...