W biurach podróży przedwakacyjne przeceny

Przełom maja i czerwca to dla touroperatorów trudny okres. Turyści, którzy czekają do ostatniej chwili, nie zaczęli jeszcze kupować masowo wyjazdów na wakacje. Widać więc obniżki na niektóre kierunki

Publikacja: 07.06.2017 08:14

W biurach podróży przedwakacyjne przeceny

Foto: PZOT

W maju wyjechało z biurami podróży o 18,6 procent więcej klientów niż przed rokiem. Sprawił to długi weekend majowy.

Ile osób wyjechało z biurami podróży – porównanie roku 2017 i 2016

Do tego sukcesu niewiele przyczynił się natomiast ostatni tydzień, w którym trzy dni (poniedziałek – środa) należały do maja, a cztery już do czerwca, bo w tym czasie rok do roku wzrost sprzedaży wyjazdów z biurami podróży był niewielki, 11,2 procent – donosi Polski Związek Organizatorów Turystyki w najnowszym raporcie*.

Jak dalej czytamy w tym dokumencie, w 22. tygodniu tego roku sprzedaż wycieczek lotniczych, najistotniejszych z punktu widzenia touroperatorów, była wręcz niższa niż przed rokiem o tej porze o 1,1 procent. Słabszy wynik miała też sprzedaż podróży autokarowych – minus 12,2 procent. Pozytywny wynik udało się uzyskać jedynie dzięki dużemu wzrostowi zainteresowania klientów samymi noclegami (dojazd własny), których organizatorzy sprzedali o 327,1 procent więcej niż przed rokiem.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku

To wszystko sprawiło, że skumulowana dotychczasowa sprzedaż ofert na ten rok minimalnie spadła po ostatnim tygodniu z 29,8 do 28,9 procent.

Miniony tydzień nie różnił się od kilku poprzednich, pod względem kolejność krajów, którymi interesowali się turyści. Były to: Grecja, Hiszpania, Turcja, Bułgaria Włochy, Egipt, Chorwacja, Albania, Cypr i Portugalia. Jednak, jeśli chodzi o średnie ceny, widać, że rynek wszedł w okres przecen. Jak mówił podczas wtorkowej konferencji w firmie ubezpieczeniowej Mondial Assistance prezes PZOT Krzysztof Piątek („Mondial: W tym roku 800 tysięcy Polaków zrezygnuje z wakacji”), przełom maja i początek czerwca to dla biur podróży szczególnie trudny okres, bo wiele osób, które planowały podróż, skorzystały już z długiego weekendu majowego, a właściwe wakacje jeszcze się nie zaczęły. Touroperatorzy muszą więc obniżać ceny, by zainteresować klientów swoim towarem.

Na razie, poza wyjazdami do Egiptu („W biurach podróży: Egipt tani niesłychanie”), raport nie potwierdza jakiejś „masakry cenowej”, ale widać, że ostatni tydzień przyniósł sporą przecenę niektórych kierunków. Najbardziej taniały w stosunku do poprzedniego tygodnia wycieczki do takich miejsc jak: Rodos – o 9,5 procent, Chania – o 8,6 procent, Korfu – o 8 procent, Sycylia – o 6,4 procent, Antalya – o 6,3 procent. Tirana – o 4,5 procent. Jednocześnie zdarzały się też niemałe podwyżki, jak na wyjazdy do Lanzarote – o 19,5 procent, do Barcelony – o 9,9 procent czy do Bodrum – o 6,4 procent.

W omawianym tygodniu udało się zatrzymać spadek cen na wyjazdy do Egiptu – średnio kosztowały one 1725 złotych, podczas gdy tydzień temu było to 1700 złotych. Jak wiadomo Egipt ma kłopoty wizerunkowe ze względu na niekorzystne wydarzenia sprzed kilku tygodni (zamach na kościoły i śmierć młodej Polki), które przykuły uwagę polskiej opinii publicznej.

Z listy dwudziestu najpopularniejszych kierunków jeszcze tylko Warna kosztowała mniej niż 2000 z złotych, było to 1942 złote.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 22. tydzień roku, czyli okres od 29 maja do 4 czerwca 2017 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX. Dane MerlinX pokazują prawdopodobnie wyniki nieco ponad połowy rynku. Nie zawierają jednak sprzedaży lub tylko mniejszą jej część, takich biur podróży jak Itaka, TUI, Rainbow czy Neckermann.

W maju wyjechało z biurami podróży o 18,6 procent więcej klientów niż przed rokiem. Sprawił to długi weekend majowy.

Ile osób wyjechało z biurami podróży – porównanie roku 2017 i 2016

Pozostało 94% artykułu
Biura Podróży
35 lat Itaki: 10 milionów klientów i największy zysk w historii
Biura Podróży
Majówka - kierunek zagranica. „To przez mocną złotówkę i złą pogodę w Polsce”
Biura Podróży
Zuzanna Sprycha na czele Turystycznej Organizacji Otwartej
Biura Podróży
Wakacje z biurem podróży. Grecja i Hiszpania tańsze niż Bułgaria i Turcja
Biura Podróży
Do kogo po tanie wakacje w dobrych hotelach? Zdecydowanie prowadzi jedno biuro podróży