W biurach podróży przedwakacyjne przeceny

PZOT

Przełom maja i czerwca to dla touroperatorów trudny okres. Turyści, którzy czekają do ostatniej chwili, nie zaczęli jeszcze kupować masowo wyjazdów na wakacje. Widać więc obniżki na niektóre kierunki

W maju wyjechało z biurami podróży o 18,6 procent więcej klientów niż przed rokiem. Sprawił to długi weekend majowy.

Ile osób wyjechało z biurami podróży – porównanie roku 2017 i 2016

Do tego sukcesu niewiele przyczynił się natomiast ostatni tydzień, w którym trzy dni (poniedziałek – środa) należały do maja, a cztery już do czerwca, bo w tym czasie rok do roku wzrost sprzedaży wyjazdów z biurami podróży był niewielki, 11,2 procent – donosi Polski Związek Organizatorów Turystyki w najnowszym raporcie*.

Jak dalej czytamy w tym dokumencie, w 22. tygodniu tego roku sprzedaż wycieczek lotniczych, najistotniejszych z punktu widzenia touroperatorów, była wręcz niższa niż przed rokiem o tej porze o 1,1 procent. Słabszy wynik miała też sprzedaż podróży autokarowych – minus 12,2 procent. Pozytywny wynik udało się uzyskać jedynie dzięki dużemu wzrostowi zainteresowania klientów samymi noclegami (dojazd własny), których organizatorzy sprzedali o 327,1 procent więcej niż przed rokiem.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku

To wszystko sprawiło, że skumulowana dotychczasowa sprzedaż ofert na ten rok minimalnie spadła po ostatnim tygodniu z 29,8 do 28,9 procent.

Miniony tydzień nie różnił się od kilku poprzednich, pod względem kolejność krajów, którymi interesowali się turyści. Były to: Grecja, Hiszpania, Turcja, Bułgaria Włochy, Egipt, Chorwacja, Albania, Cypr i Portugalia. Jednak, jeśli chodzi o średnie ceny, widać, że rynek wszedł w okres przecen. Jak mówił podczas wtorkowej konferencji w firmie ubezpieczeniowej Mondial Assistance prezes PZOT Krzysztof Piątek („Mondial: W tym roku 800 tysięcy Polaków zrezygnuje z wakacji”), przełom maja i początek czerwca to dla biur podróży szczególnie trudny okres, bo wiele osób, które planowały podróż, skorzystały już z długiego weekendu majowego, a właściwe wakacje jeszcze się nie zaczęły. Touroperatorzy muszą więc obniżać ceny, by zainteresować klientów swoim towarem.

Na razie, poza wyjazdami do Egiptu („W biurach podróży: Egipt tani niesłychanie”), raport nie potwierdza jakiejś „masakry cenowej”, ale widać, że ostatni tydzień przyniósł sporą przecenę niektórych kierunków. Najbardziej taniały w stosunku do poprzedniego tygodnia wycieczki do takich miejsc jak: Rodos – o 9,5 procent, Chania – o 8,6 procent, Korfu – o 8 procent, Sycylia – o 6,4 procent, Antalya – o 6,3 procent. Tirana – o 4,5 procent. Jednocześnie zdarzały się też niemałe podwyżki, jak na wyjazdy do Lanzarote – o 19,5 procent, do Barcelony – o 9,9 procent czy do Bodrum – o 6,4 procent.

W omawianym tygodniu udało się zatrzymać spadek cen na wyjazdy do Egiptu – średnio kosztowały one 1725 złotych, podczas gdy tydzień temu było to 1700 złotych. Jak wiadomo Egipt ma kłopoty wizerunkowe ze względu na niekorzystne wydarzenia sprzed kilku tygodni (zamach na kościoły i śmierć młodej Polki), które przykuły uwagę polskiej opinii publicznej.

Z listy dwudziestu najpopularniejszych kierunków jeszcze tylko Warna kosztowała mniej niż 2000 z złotych, było to 1942 złote.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 22. tydzień roku, czyli okres od 29 maja do 4 czerwca 2017 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX. Dane MerlinX pokazują prawdopodobnie wyniki nieco ponad połowy rynku. Nie zawierają jednak sprzedaży lub tylko mniejszą jej część, takich biur podróży jak Itaka, TUI, Rainbow czy Neckermann.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wizz Air łączy Warszawę z Wilnem

Wizz Air rozpoczyna dzisiaj loty na nowej trasie z Lotniska Chopina. Połączenie między Warszawą ...

W biurach podróży jesienna wyprzedaż

1186 złotych za wyjazd na Korfu, 1341 złotych za tygodniowy pobyt na Zakintos, a ...

W biurach podróży tydzień małych przecen

„Z końcem marca wygasła większość zniżek dla klientów rezerwujących z dużym wyprzedzeniem, a od ...

Z Ryanairem z Katowic do Aten

Na zimę 2017/2018 Ryanair otworzy rejsy między z Katowicami a Atenami. Samoloty będą latać ...

W biurach podróży ceny nabrały przyspieszenia

Zakintos, Warna, Chania, Monastyr, Saloniki – to kierunki, których średnia cena wzrosła w minionym ...

Neckermann: Jeden katalog, 122 wyjątkowe hotele

Biuro podróży Neckermann Podróże wydało właśnie katalog „Selected”, zawierający opisy hoteli własnych marek z ...