Miliony dla szefów firm turystycznych

Pixabay

4,45 miliona dolarów zarobił w zeszłym roku prezes grupy hotelowej InterContinental w Europie Richard Solomns. Prezes TUI zarobił o milion mniej

Amerykański portal branżowy Skift przeprowadził analizę pensji 12 największych europejskich firm turystycznych notowanych na giełdzie. Wynika z niej, że w zeszłym roku najlepiej wynagradzanym szefem był odchodzący prezes InterContinental Hotels Group, który zarobił 4,45 miliona dolarów, czyli o 7,9 procent więcej niż w roku 2015. W ramach strategii motywacyjnej Solomns otrzymał od firmy udziały o wartości 1,7 miliona dolarów.

Na drugim miejscu zestawienia znalazł się prezes Ryanaira Michael O’Leary. W zeszłym roku jego pensja wyniosła 3,61 miliona dolarów. Na trzecim miejscu jest zaś prezes Grupy Lufthansa Carsten Spohr, którego konto zasiliło 3,5 miliona dolarów.

Całkiem nieźle w zestawieniu wypada też Friedrich Joussen, prezes Grupy TUI, którego zarobki sięgnęły 3,42 miliona dolarów. Szef głównego konkurenta tego koncernu Peter Fankhauser z Thomasa Cooka za swoją pracę otrzymał w 2016 roku 1,56 miliona dolarów. Obaj prezesi zarobili w zeszłym roku o ponad 70 procent mniej niż w roku 2015, ale wówczas otrzymali jeszcze wypłaty dodatkowych wynagrodzeń przyznawanych w ramach długoterminowej strategii motywacyjnej. Także w tym roku Fankhauser dostanie pewnie pensję niższą niż poprzednio, bo udziałowcy zmusili koncern do zrewidowania systemu wypłacania premii.

Spadek wynagrodzenia dotyczył też prezesów koncernów lotniczych IAG (spółka-matka dla British Airways i Iberii) i EasyJet. Szef tej pierwszej firmy, William M. Walsh, otrzymał 3,41 miliona dolarów (spadek o 65,7 procent rok do roku), a Carolyn McCall z EasyJet musiała zadowolić się 1,89 miliona dolarów (spadek o 76,5 procent rok do roku).

W zestawieniu uwzględnieni zostali także Sebastian Bazin, prezes AccorHotels (3,18 miliona dolarów), Jean-Marc Janaillac, prezes Air France-KLM (0,62 dolarów za niepełny rok pracy), Feargal Mooney z Hostelworld (1,46 miliona dolarów), Nick Varney z Merlin Entertainments (2,48 miliona dolarów) i Bjorn Kjos, prezes Norwegian Air, który zarobił 250 tysięcy dolarów. Kjos jest jednak większościowym udziałowcem HBK Invest AS, który z kolei ma największy pakiet akcji Norwegiana (24,6 procent).

Kwoty pensji zostały przeliczone z lokalnych walut na dolary według kursów z 7 czerwca tego roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polski paszport coraz cenniejszy

O trzynaście miejsc do góry awansowała Polska w rankingu krajów z najcenniejszymi paszportami świata. ...

Cena wycieczki nie może być orientacyjna

Niemiecki TUI podawał w jednym z katalogów orientacyjne ceny wycieczek w formie skali a ...

Nowe połączenia w rozkładzie lotów z Goleniowa

Cztery greckie wyspy, chorwacki Dubrownik i turecka Antalya – to kierunki, do których będą ...

Niemieckie organizacje turystyczne promują się razem

Choć Niemiecka Centrala Turystyki cały czas działa na rzecz promocji kraju, to tamtejsze regionalne ...

Prezes LOT-u na czele stowarzyszenia podniebnych przewoźników AIRE

Prezes LOT+u Rafał Milczarski został szefem stowarzyszenia podniebnych przewoźników AIRE, które ma reprezentować interesy ...

Złoty Certyfikat POT dla Żywego Muzeum Piernika

Dziesięć najlepszych produktów turystycznych i jeden wyjątkowy – nagrodzony Złotym Certyfikatem POT – zostało ...