W biurach podróży – przeceny odwołane

PZOT

Drugi tydzień z rzędu raporty PZOT przynoszą niepokojące dane – spada rok do roku liczba wycieczek lotniczych sprzedawanych przez biura podróży. Za to ceny wakacji w ostatnim tygodniu rosły

Najnowszy raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki* pokazuje, że w pierwszym pełnym tygodniu czerwca wprawdzie sprzedaż wycieczek w biurach podróży wzrosła wobec tego samego okresu sprzed roku o 8,2 procent, ale liczba sprzedanych podróży lotniczych spadła o 2 procent. Mniejsza też, o 2,1 procent, była sprzedaż wyjazdów autobusowych. Wzrost jest więc wynikiem jedynie sprzedaży trzeciej kategorii ofert, czyli samych noclegów (dojazd własny), która wzrosła rok do roku o 252,8 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku

Te ruchy spowodowały, że skumulowana sprzedaż skurczyła się o kolejny punkt procentowy (tydzień temu było podobnie), czyli z 28,9 procent do 27,9 procent.

W ostatnim tygodniu najlepiej sprzedawały się wakacje w Grecji, Hiszpanii, Bułgarii, Turcji i we Włoszech. Nastąpiła niewielka zmiana – Bułgaria była ważniejsza dla turystów jako kierunek wyjazdów niż Turcja, chociaż w ostatnich tygodniach było odwrotnie. Być może był to wynik kształtowania się cen. O ile Turcja nieco podrożała, o tyle wyjazdy do Bułgarii potaniały (czytaj niżej).

W drugiej piątce najpopularniejszych kierunków bez zmian: Egipt, Chorwacja, Albania, Portugalia i Cypr.

Widać też pewne ruchy na liście najpopularniejszych kierunków. Był to tydzień dobry dla Egiptu, który odzyskuje zaufanie klientów biur podróży. Wcześniej wystraszyła ich tajemnicza śmierć polskiej turystki w Hurghadzie. Ostatni tydzień pokazuje, że znowu chcą tam jeździć. Na dziesiątym miejscu listy znalazła się Hurghda, która wcześniej wypadła z tej stawki, a na dwudziestym – Marsa Alam, która z kolei zniknęła na kilka tygodni w ogóle z listy.

Co ciekawe, mimo gorszej sprzedaży wyjazdów lotniczych, wcale nie spadają ich ceny. Obniżka kierunków greckich z poprzedniego tygodnia, która mogła sugerować wejście w okres wyprzedaży („W biurach podróży przedwakacyjne przeceny”), w omawianym tygodniu została cofnięta. Wystarczy powiedzieć, że na 20 kierunków tylko trzy potaniały tydzień do tygodnia, pozostałe podrożały. Szczególnie korekta nastąpiła na tych kierunkach, które tydzień wcześniej traciły na cenie. Największe podwyżki objęły Bodrum, które średnio podrożało o 11,6 procent (tydzień wcześniej też miało zwyżkę o 6,4 procent), Rodos, które kosztowało drożej o 10,3 procent (tydzień wcześniej jego cena spadła o 9,5 procent) i Fuerteventurę, która podrożała o 9,5 procent (tydzień wcześniej taniała o 1,7 proc.).

Mocniej drożały też wyjazdy: na Sycylię – o 8,4 procent (-6,4 proc.), na Korfu – o 6,9 procent (-8 proc.), na Majorkę – o 6,3 procent (-5,3 proc.), do Chanii – o 6,2 procent (-8,6 proc.) i Hurghady – o 6,1 procent (+1,5 proc.).

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 23. tydzień roku, czyli okres od 5 do 11 czerwca 2017 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX. Dane MerlinX pokazują prawdopodobnie wyniki nieco ponad połowy rynku. Nie zawierają jednak sprzedaży lub tylko mniejszą jej część, takich biur podróży jak Itaka, TUI, Rainbow czy Neckermann.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Co czwarty hotel z błędną ofertą w sieci

Co czwarta oferta hotelowa prezentowana przez internetowe agencje turystyczne jest błędna – wynika z ...

Betlej: A jednak sprzedaż (biurom podróży) rośnie!

Opublikowane przez Turystyczny Fundusz Gwarancyjny danych za ostatnie dwa kwartały pokazują, że sprzedaż jest ...

Turyści w Zakopanem szukają usług z wyższej półki

W zeszłym roku Zakopane odwiedził co dziesiąty turysta (11,3 procent) z 16,8 miliona turystów ...

Turyści szturmują Wielką Brytanię

Na Wyspy w te wakacje napłynęła rekordowa liczba turystów. Sami Brytyjczycy z kolei mniej ...

Rosja: Kibicować można u nas bez wizy

W związku z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej, które odbędą się w 2018 roku, ...

Linie lotnicze świętują Dzień Kobiet

Air France i KLM częstują pasażerki czekoladkami i wpuszczają do samolotów w pierwszej kolejności, ...