W biurach podróży – przeceny odwołane

PZOT

Drugi tydzień z rzędu raporty PZOT przynoszą niepokojące dane – spada rok do roku liczba wycieczek lotniczych sprzedawanych przez biura podróży. Za to ceny wakacji w ostatnim tygodniu rosły

Najnowszy raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki* pokazuje, że w pierwszym pełnym tygodniu czerwca wprawdzie sprzedaż wycieczek w biurach podróży wzrosła wobec tego samego okresu sprzed roku o 8,2 procent, ale liczba sprzedanych podróży lotniczych spadła o 2 procent. Mniejsza też, o 2,1 procent, była sprzedaż wyjazdów autobusowych. Wzrost jest więc wynikiem jedynie sprzedaży trzeciej kategorii ofert, czyli samych noclegów (dojazd własny), która wzrosła rok do roku o 252,8 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku

Te ruchy spowodowały, że skumulowana sprzedaż skurczyła się o kolejny punkt procentowy (tydzień temu było podobnie), czyli z 28,9 procent do 27,9 procent.

W ostatnim tygodniu najlepiej sprzedawały się wakacje w Grecji, Hiszpanii, Bułgarii, Turcji i we Włoszech. Nastąpiła niewielka zmiana – Bułgaria była ważniejsza dla turystów jako kierunek wyjazdów niż Turcja, chociaż w ostatnich tygodniach było odwrotnie. Być może był to wynik kształtowania się cen. O ile Turcja nieco podrożała, o tyle wyjazdy do Bułgarii potaniały (czytaj niżej).

W drugiej piątce najpopularniejszych kierunków bez zmian: Egipt, Chorwacja, Albania, Portugalia i Cypr.

Widać też pewne ruchy na liście najpopularniejszych kierunków. Był to tydzień dobry dla Egiptu, który odzyskuje zaufanie klientów biur podróży. Wcześniej wystraszyła ich tajemnicza śmierć polskiej turystki w Hurghadzie. Ostatni tydzień pokazuje, że znowu chcą tam jeździć. Na dziesiątym miejscu listy znalazła się Hurghda, która wcześniej wypadła z tej stawki, a na dwudziestym – Marsa Alam, która z kolei zniknęła na kilka tygodni w ogóle z listy.

Co ciekawe, mimo gorszej sprzedaży wyjazdów lotniczych, wcale nie spadają ich ceny. Obniżka kierunków greckich z poprzedniego tygodnia, która mogła sugerować wejście w okres wyprzedaży („W biurach podróży przedwakacyjne przeceny”), w omawianym tygodniu została cofnięta. Wystarczy powiedzieć, że na 20 kierunków tylko trzy potaniały tydzień do tygodnia, pozostałe podrożały. Szczególnie korekta nastąpiła na tych kierunkach, które tydzień wcześniej traciły na cenie. Największe podwyżki objęły Bodrum, które średnio podrożało o 11,6 procent (tydzień wcześniej też miało zwyżkę o 6,4 procent), Rodos, które kosztowało drożej o 10,3 procent (tydzień wcześniej jego cena spadła o 9,5 procent) i Fuerteventurę, która podrożała o 9,5 procent (tydzień wcześniej taniała o 1,7 proc.).

Mocniej drożały też wyjazdy: na Sycylię – o 8,4 procent (-6,4 proc.), na Korfu – o 6,9 procent (-8 proc.), na Majorkę – o 6,3 procent (-5,3 proc.), do Chanii – o 6,2 procent (-8,6 proc.) i Hurghady – o 6,1 procent (+1,5 proc.).

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 23. tydzień roku, czyli okres od 5 do 11 czerwca 2017 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX. Dane MerlinX pokazują prawdopodobnie wyniki nieco ponad połowy rynku. Nie zawierają jednak sprzedaży lub tylko mniejszą jej część, takich biur podróży jak Itaka, TUI, Rainbow czy Neckermann.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

USA: Mamy awarię, odprawa potrwa dłużej

Awaria systemu kontroli celnej i służb imigracyjnych na lotniskach w USA spowodowała olbrzymie kolejki ...

Zakończono bezowocne poszukiwania MH370

o prawie trzech latach zakończono poszukiwania wraku samolotu Malaysia Airlines z 239 osobami na ...

Znowu zapachniało rewolucją w Tunezji

Kilkuset aresztowanych, wojsko wysłane do kontrolowania nadmorskich kurortów i prowincjonalnych miast. Tunezyjskie władze próbują ...

Chińczycy przejmują więcej Thomasa Cooka

Do 11 procent zwiększył swoje udziały w Grupie Thomasa Cooka chiński konglomerat Fosun Fosun ...

Europa walczy nadal z liniami znad Zatoki

Lufthansa i Air France-KLM zwróciły się do Komisji Europejskiej o zdecydowane przeciwdziałanie nieuczciwych praktykom ...

Cook: To był świetny rok

Nieco ponad 9 miliardów funtów przychodu, 330 milionów funtów zysku operacyjnego i 12 milionów ...