W biurach podróży ceny nie chcą spadać

PZOT

Mimo rozpoczęcia wakacji i wejścia w okres wyprzedaży (last minute) ceny wycieczek w biurach podróży nie spadają. Raczej wręcz rosną. Tak było w ostatnim tygodniu

Dobre dla organizatorów wycieczek wiadomości przynosi najnowszy raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki*. Po pierwsze w minionym tygodniu sprzedaż ofert wzrosła. Po drugie ich ceny nie spadają.

Generalnie wzrost wyniósł 11,9 procent w stosunku do wyniku z tego samego okresu zeszłego roku. W podziale na kategorie wyjazdów rozkładało się to następująco: wycieczki lotnicze – plus 2,9 procent, wycieczki autobusowe – plus 2,9 procent, a same noclegi (tzw. z dojazdem własnym) – plus 248,7 procent w górę.

Ostatni tydzień był już drugim, w którym szczególnie dobrze sprzedawały się wakacje w Bułgarii. Najlepiej sprzedającym się kierunkiem było Burgas. Drugi bułgarski port lotniczy, do którego latają czartery z Polski, czyli Warna, też uplasował się wysoko, bo na miejscu siódmym rankingu popularności. Takiego wzięcia Bułgaria w tym roku jeszcze nie miała.

Przed tym krajem tradycyjnie znalazły się Grecja i Hiszpania. A za nim: Turcja, Włochy, Egipt, Albania, Chorwacja, Portugalia i Cypr.

Bułgaria miała powodzenie, mimo że średnie ceny wyjazdów do Burgas i do Warny od poprzedniego tygodnia wzrosły. Pierwszego kierunku o 6,3 procent, do 2034 złotych, a drugiego o 11,7 procent, do 2096 złotych. Ponieważ są to zwykle dwa najtańsze kierunki wakacyjne w pierwszej dwudziestce – pokazuje raport PZOT – żaden nie był tańszy niż 2000 złotych.

Ciekawe, że zdecydowana większość kierunków w omawianym okresie zdrożała, mimo że tydzień wcześniej ceny również szły w górę. Niektóre miejsca docelowe znacząco drożeją już od trzech tygodni. I tak na przykład koszt podróży z biurem do Antalyi (trzecie miejsce wśród najpopularniejszych) zwiększał się o 10,5, 13 i 1,4 procent, do 2647 złotych. Niezłą karierę robiła też Hurghada, za którą turyści płacili w ostatnich tygodniach o 6,1, 8,8 i 4,3 procent więcej, aż wakacje w Hurghadzie osiągnęły średnią cenę 2078 złotych. Z kolei Sycylia, której cena wyniosła w minionym tygodniu 3124 złotych, drożała ostatnio o 8,4, 7,7 i 10,1 procent. Pod względem dynamiki nie miała sobie równych.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 25. tydzień roku, czyli okres od 19 do 25 czerwca 2017 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX. Dane MerlinX pokazują prawdopodobnie wyniki nieco ponad połowy rynku. Nie zawierają jednak sprzedaży lub tylko mniejszą jej część, takich biur podróży jak Itaka, TUI, Rainbow czy Neckermann.

Mogą Ci się również spodobać

Czeska telewizja pokaże Polskę w odcinkach

Polska będzie tematem 12 odcinków programu podróżniczego „Bedeker”, emitowanego w czeskiej telewizji publicznej. W ...

Izrael z nową kartą turystyczną i linią autobusową

Z kartą Israel Pass można podróżować środkami transportu publicznego oraz zwiedzać parki narodowe, a ...

Dwie oferty na budowę pasa na Krywlanach

Dwie oferty wpłynęły w przetargu na budowę pasa startowego na lotnisku Krywlany w Białymstoku. ...

Polscy turyści ewakuowani z palącego się hotelu

Na malezyjskiej wyspie Tioman zapalił się hotel. Ewakuowano z niego 34 polskich turystów. Nikomu ...

Ryanair w kolejce do kupienia Nikiego

Jeśli szybko nie znajdzie się chętny na kupienie austriackiej filii Air Berlina, grozi jej ...

Cook: Jedne duże targi lepsze niż kilka małych

2,6 tysiąca agentów i 500 wystawców wzięło udział w targach zorganizowanych przez Thomasa Cooka ...