W biurach podróży dobra passa Bułgarii

ROL

Od trzech tygodni Burgas jest najlepiej sprzedającym się kierunkiem w biurach podróży, a w ostatnim tygodniu Bułgaria wyprzedziła pod względem popularności Hiszpanię i znalazła się za Grecją

W pierwszym tygodniu letnich wakacji ruch w biurach podróży wzrósł w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku o 14,4 procent – informuje w najnowszym raporcie Polski Związek Organizatorów Turystyki*. W tym podróży lotniczych, których udział wyniósł 83,3 procent, klienci zarezerwowali o 4,7 procent więcej. Samych noclegów (tzw. dojazd własny) biura sprzedały o 275,1 procent więcej, a wycieczek związanych z wyjazdem autobusem – o 3,9 procent mniej.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku

Najczęściej turyści chcieli jechać z biurami podróży do Grecji, na drugim miejscu była już jednak Bułgaria, która zepchnęła zajmującą zwykle to miejsce Hiszpanię na trzecią pozycję. Kolejne miejsca należały do: Turcji, Włoch, Egiptu, Albanii, Chorwacji, Portugalii i Cypru.

Wysoka pozycja Bułgarii znajduje odzwierciedlenie na liście popularności w ostatnim tygodniu poszczególnych kierunków. Otwiera ją już trzeci tydzień z rzędu Burgas. Drugi bułgarski kierunek, Warna, znalazł się na miejscu siódmym. Warto odnotować też dobre, ósme, miejsce Tirany. W pierwszej dziesiątce było też miejsce dla pięciu kierunków greckich (Heraklion na drugim, Korfu na trzecim, Zakintos na czwartym, Rodos na szóstym, Chania na dziesiątym), jednym tureckim (Antalya na piątym) i jednym hiszpańskim (Majorka na dziewiątym).

Dobrą passę Bułgarii trzeba przypisać jego taniości. Wśród najpopularniejszych krajów średnia cena wycieczek do tego kraju wyniosła w ostatnim tygodniu 1986 złotych. Tylko Chorwacja zapisała się w statystykach niższą ceną (1898 zł), ale to kierunek, do którego wielu turystów dojeżdża własnym samochodem, wykupuje więc w biurach podróży jedynie noclegi. Więcej trzeba było zapłacić za wakacje w Egipcie – 2032 złotych, Albanii – 2156 złotych, Włoszech – 2498 złotych, Turcji – 2633 złotych, Grecji – 2679 złotych, na Cyprze – 2904 złotych, w Hiszpanii – 3123 złotych i w Portugalii – 3177 złotych.

Generalnie był to tydzień lekkiej korekty cen w dół, co widać po wykresach najpopularniejszych kierunków.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Bułgaria jednak zawsze była kierunkiem niedrogim. Skąd więc jej popularność w ostatnim czasie? Może to wynikać z – na co zwraca uwagę w swych komentarzach prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Andrzej Betlej – większego popytu ze strony rodzin z niedużymi budżetami wakacyjnymi, reprezentantami tak zwanej Polski B, lub z wyczerpania miejsc w kosztowniejszych hotelach. Albo z jednym i z drugim.

Jak pokazuje raport PZOT, średnia wartość wzrostu skumulowanego od czasu rozpoczęcia sprzedaży tego sezonu, wyniosła 25,2 procent (16,82 w wypadku wycieczek lotniczych), czyli o 0,5 procent mniej niż tydzień wcześniej, kiedy to PZOT pokazywał 25,7 procent (17,51 procent). W omawianym tygodniu wzrost oznaczał jednocześnie spadek, co może się zdarzyć, bo wszystko zależy od liczby klientów w porównywanych okresach.

PZOT zamieszcza też wykres z którego wynika, że liczba turystów, którzy wyjechali w czerwcu z biurami podróży wzrosła w porównaniu z liczbą sprzed roku o 18,9 procent.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 26. tydzień roku, czyli okres od 26 czerwca do 2 lipca 2017 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Katastrofa małego samolotu w Australii

W katastrofie małego samolotu, który spadł rano na centrum handlowe na przedmieściu Melbourne zginęło ...

Strzelanina w hotelu w Las Vegas

Policja w Las Vegas unieszkodliwiła sprawcę strzelaniny, do której doszło w tym mieście w ...

Prezes POT: Więcej nowoczesnej promocji

– W przyszłym roku czekają nas duże zmiany – zwiększamy budżet na promocję o ...

Grobowiec Tutanchamona w pełnym blasku

Masowe zwiedzanie źle wpłynęło na grobowiec Tutanchamona w Dolinie Królów. Przez dziewięć lat międzynarodowy ...

Szef Thomasa Cooka broni swojej premii

Peter Fankhauser bronił przed komisją parlamentarną, badającą okoliczności upadku Thomasa Cooka, swojej premii, którą ...

Jacek Socha na pokładzie Grecosa

Jacek Socha, menedżer specjalizujący się w kontraktowaniu hoteli, a ostatnio dyrektor handlowy w Small ...