W biurach podróży dobra passa Bułgarii

ROL

Od trzech tygodni Burgas jest najlepiej sprzedającym się kierunkiem w biurach podróży, a w ostatnim tygodniu Bułgaria wyprzedziła pod względem popularności Hiszpanię i znalazła się za Grecją

W pierwszym tygodniu letnich wakacji ruch w biurach podróży wzrósł w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku o 14,4 procent – informuje w najnowszym raporcie Polski Związek Organizatorów Turystyki*. W tym podróży lotniczych, których udział wyniósł 83,3 procent, klienci zarezerwowali o 4,7 procent więcej. Samych noclegów (tzw. dojazd własny) biura sprzedały o 275,1 procent więcej, a wycieczek związanych z wyjazdem autobusem – o 3,9 procent mniej.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku

Najczęściej turyści chcieli jechać z biurami podróży do Grecji, na drugim miejscu była już jednak Bułgaria, która zepchnęła zajmującą zwykle to miejsce Hiszpanię na trzecią pozycję. Kolejne miejsca należały do: Turcji, Włoch, Egiptu, Albanii, Chorwacji, Portugalii i Cypru.

Wysoka pozycja Bułgarii znajduje odzwierciedlenie na liście popularności w ostatnim tygodniu poszczególnych kierunków. Otwiera ją już trzeci tydzień z rzędu Burgas. Drugi bułgarski kierunek, Warna, znalazł się na miejscu siódmym. Warto odnotować też dobre, ósme, miejsce Tirany. W pierwszej dziesiątce było też miejsce dla pięciu kierunków greckich (Heraklion na drugim, Korfu na trzecim, Zakintos na czwartym, Rodos na szóstym, Chania na dziesiątym), jednym tureckim (Antalya na piątym) i jednym hiszpańskim (Majorka na dziewiątym).

Dobrą passę Bułgarii trzeba przypisać jego taniości. Wśród najpopularniejszych krajów średnia cena wycieczek do tego kraju wyniosła w ostatnim tygodniu 1986 złotych. Tylko Chorwacja zapisała się w statystykach niższą ceną (1898 zł), ale to kierunek, do którego wielu turystów dojeżdża własnym samochodem, wykupuje więc w biurach podróży jedynie noclegi. Więcej trzeba było zapłacić za wakacje w Egipcie – 2032 złotych, Albanii – 2156 złotych, Włoszech – 2498 złotych, Turcji – 2633 złotych, Grecji – 2679 złotych, na Cyprze – 2904 złotych, w Hiszpanii – 3123 złotych i w Portugalii – 3177 złotych.

Generalnie był to tydzień lekkiej korekty cen w dół, co widać po wykresach najpopularniejszych kierunków.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Bułgaria jednak zawsze była kierunkiem niedrogim. Skąd więc jej popularność w ostatnim czasie? Może to wynikać z – na co zwraca uwagę w swych komentarzach prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Andrzej Betlej – większego popytu ze strony rodzin z niedużymi budżetami wakacyjnymi, reprezentantami tak zwanej Polski B, lub z wyczerpania miejsc w kosztowniejszych hotelach. Albo z jednym i z drugim.

Jak pokazuje raport PZOT, średnia wartość wzrostu skumulowanego od czasu rozpoczęcia sprzedaży tego sezonu, wyniosła 25,2 procent (16,82 w wypadku wycieczek lotniczych), czyli o 0,5 procent mniej niż tydzień wcześniej, kiedy to PZOT pokazywał 25,7 procent (17,51 procent). W omawianym tygodniu wzrost oznaczał jednocześnie spadek, co może się zdarzyć, bo wszystko zależy od liczby klientów w porównywanych okresach.

PZOT zamieszcza też wykres z którego wynika, że liczba turystów, którzy wyjechali w czerwcu z biurami podróży wzrosła w porównaniu z liczbą sprzed roku o 18,9 procent.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 26. tydzień roku, czyli okres od 26 czerwca do 2 lipca 2017 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lufthansa wygrała z Ryanairem. LOT goni najlepszych

Grupa Lufthansy wygrała z Ryanairem w rankingu największych linii lotniczych w Europie. Wśród najszybciej ...

Pociągi punktualne (prawie) jak w zegarku

Punktualność kolejowych przewozów pasażerskich wzrosła w pierwszym kwartale do 92,1 procent z 89,4, zanotowanych ...

Betlej: Po majówce sprzedaż wycieczek znacząco wzrośnie

Tydzień, z którego wyłączony był świąteczny poniedziałek, nie przyniósł imponujących wyników sprzedaży wycieczek. Jednak ...

TUI sprzedaje przez Booking.com

Ponad 70 tysięcy wycieczek, biletów do atrakcji i na wydarzenia, które można kupić przez ...

Niemcy wydali na podróże więcej niż przed rokiem

Prawie 100 miliardów euro przeznaczyli w zeszłym roku Niemcy na swoje podróże. Kwota ta ...

IGHP ma dyrektora na Warmii i Mazurach

Mariusz Pawliczak, dyrektor Hotelu Krasicki w Lidzbarku Warmińskim został dyrektorem regionalnym Izby Gospodarczej Hotelarstwa ...