W biurach podróży ceny trzymają się mocno

PZOT

Hamuje zainteresowanie klientów biur podróży wyjazdami na wakacje. Ostatni tydzień przyniósł spory spadek… mimo wzrostu

Jak podaje Polski Związek Organizatorów Turystki w najnowszym raporcie, ilustrującym przebieg sprzedaży wyjazdów w 27. tygodniu tego roku, czyli w okresie od 3 do 9 lipca, do biur podróży przyszło o 4,9 procent więcej klientów niż o tej samej porze rok wcześniej. To dobra wiadomość. Zła jednak jest taka, że o 4,3 procent spadła liczba zainteresowanych wyjazdami samolotowymi, czyli najważniejszymi z punktu widzenia biznesu touroperatorów. Spadła też sprzedaż wycieczek autokarowych – o 15,6 procent. Wzrosły jedynie, i to potężnie, bo o 287,8 procent, rezerwacje tak zwanego dojazdu własnego, czyli samych noclegów.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku

W efekcie wynik ten spowodował spadek skumulowanego wyniku sprzedaży dla całego roku turystycznego (1 listopada 2016 r. – 31 października 2017 r.).

Według raportów PZOT szczyt wzrostu sprzedaży przypadł na początek kwietnia, kiedy to po 14 tygodniu tego roku skumulowana jego wartość sięgnęła 33,1 procent w porównaniu z zeszłym sezonem. Potem mniej lub bardziej gwałtownie ta przewaga topniała. Po ostatnim tygodniu wynosiła już tylko 24 procent. To naturalnie nadal bardzo dużo, prawie jedna czwarta, ale jeśli tendencja spadkowa się utrzyma, zsumowany wzrost spadnie zapewne poniżej 20 procent.

Przed branżą turystyki wyjazdowej jeszcze ponad połowa sezonu turystycznego, w tym sam jego szczyt, czyli tygodnie między połową lipca a połową sierpnia. Pokażą one, czy potencjał wzrostu się wyczerpał, czy też jeszcze jakiś dżemie w społeczeństwie.

W zeszłym tygodniu nadal utrzymywała się dobra passa Bułgarii (czytaj też: „W biurach podróży dobra passa Bułgarii”). Burgas było najlepiej sprzedającym się kierunkiem podróży wakacyjnych, a Warna uplasowała się na miejscu siódmym. Dzięki temu Bułgaria była po Grecji drugim krajem najczęściej wybieranym przez klientów biur podróży.

Za nimi znalazły się tradycyjnie Hiszpania, Turcja i Włochy. Drugą piątkę otwierał Egipt. Albania, która w rankingu zajęła miejsce za nim, wyprzedziła Chorwację, Portugalię i Cypr.

Zadziwiającą stabilność wykazują ceny ofert biur podróży. Nie widać wpływu na nie przecen (last minute). Ostatni tydzień nie przyniósł większych zmian w średnich kosztach wyjazdów, a jeśli już to raczej w górę. Lekko podrożały w porównaniu z poprzednim tygodniem takie kierunki jak Zakintos (+5,3 procent, do 2902 zł), Heraklion (+4,4 procent, do 2783 zł), Hurghada (+4,9 procent, do 2144 zł), Marsa Alam (+4,4, procent, do 2202 zł) i Kos (+4,2 procent, do 3046 złotych).

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 26. tydzień roku, czyli okres od 26 czerwca do 2 lipca 2017 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Greckie mieszkania tanie jak nigdy

Nawet o 70 procent spadły od 2008 roku ceny mieszkań w Grecji. Specjaliści przewidują, ...

Rumunia zyskuje w oczach europejskich turystów

O 10,9 procent wzrosła rok do roku liczba turystów zagranicznych, którzy między styczniem a ...

Na ferie koleją do samego Zakopanego

Od 9 grudnia będzie można przejechać do Zakopanego bez przesiadania się do komunikacji zastępczej ...

Norwegian Cruise Line ogłasza nowe trasy

Amerykański operator statków wycieczkowych Norwegian Cruise Line wprowadza do oferty na przyszły rok „niezwykłe ...

ECTAA: Bruksela nieprzyjazna branży turystycznej

Komisja Europejska powinna działać bardziej zdecydowanie na rzecz ochrony branży turystycznej i przywracania ruchu ...

Dynamiczne pakiety także z dojazdem pociągiem

Deutsche Bahn pracuje nad rozwiązaniem, które pozwoliłoby touroperatorom tworzyć dynamicznie pakiety turystyczne z wykorzystaniem ...