TUI: Przez żołądek do serca turysty

Pixabay

Jedzenie serwowane turystom powinno być ekologiczne i sprowadzane od lokalnych przedsiębiorców – stwierdził koncern TUI. Dopilnować tego ma TUI Care Foundation

Jako pierwsza do realizacji programu „Local food workshops” wybrana została Kreta. Gubernator wyspy Stavros Arnaoutakis, przewodniczący rady TUI Care Foundation Thomas Ellerbeck, dyrektor regionalny na wschodni basen Morza Śródziemnego w TUI Destination Services Michael Mavropoulos i doradca w greckim Ministerstwie Turystyki Angeliki Chondromatidou, spotkali się podczas inauguracji projektu z ponad 80 wytwórcami win, właścicielami plantacji oliwek i przedstawicielami różnych grup hotelowych. Ma to zacieśnić współpracę między przedstawicielami dwóch najważniejszych sektorów lokalnej gospodarki – turystyki i rolnictwa.

Fundacja TUI, organizacja Futouris i lokalne stowarzyszenie The Local Food Experts zapowiedziały, że będą pomagać nawiązywać bezpośrednie kontakty biznesowe między producentami produktów spożywczych i przedsiębiorcami turystycznymi. Da to Krecie szansę na stanie się wzorem w zdrowym żywieniu turystów.

– Projekt ten pokazuje, jak duże znaczenie ma turystyka dla lokalnej ekonomii i tworzenia miejsc pracy. Aby wszyscy – goście, miejscowi przedsiębiorcy i mieszkańcy – mogli z niej korzystać, niezbędna jest bliska współpraca sektora turystycznego z rolnikami i przedsiębiorcami. Razem musimy zrozumieć, co liczy się dla klientów odwiedzających wakacyjny region – mówi Ellerbeck. Jego zdaniem do najważniejszych zadań branży turystycznej należy teraz otwarcie się na lokalne produkty, miejscowe zwyczaje i doświadczenia.

W wypadku Krety w centrum przedsięwzięcia znalazły się wino i oliwa. TUI zamierza organizować wycieczki do winnic i na plantacje oliwek. Zapowiada, że chce wykorzystywać w hotelowych restauracjach więcej lokalnych produktów i poprawić ich jakość.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Praca pełna wyzwań dla dyrektorów ZOPOT-ów

Polska Organizacja Turystyczna ogłosiła konkurs na dyrektorów swoich zagranicznych ośrodków w Wiedniu i Tokio. ...

Itaka partnerem targów TT Warsaw 2019

Wiceprezes biura podróży Itaka Piotr Henicz i prezes spółki MT Targi, organizatora Międzynarodowych Targów ...

Kraków ma już 4,45 miliona pasażerów na liczniku w tym roku

W sierpniu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 623,7 tysiąca pasażerów, o 15 procent więcej ...

Podwójna rola Marka Andryszaka w TUI

Marek Andryszak, dyrektor do spraw produktu w TUI Deutschland, zastąpi na stanowisku dyrektora sprzedaży ...

Do Wizz Aira z większym bagażem podręcznym

Pasażerowie podróżujący samolotami węgierskiego przewoźnika mogą zabrać na pokład jeden bagaż podręczny o wymiarach ...

Latanie nigdy nie było bezpieczniejsze

Mimo że na świecie lata samolotami coraz więcej ludzi, lata 2017 i 2018 należały ...