Turystyka wyjazdowa zbiera siły przed jesienią

Polska Izba Turystyki

Ustawy wdrażające dyrektywy unijne o dystrybucji ubezpieczeń turystycznych i o imprezach turystycznych to dwa najważniejsze dokumenty, jakie zajmują dzisiaj branżę turystyki wyjazdowej

Tak wynika z przebiegu obrad komisji Polskiej Izby Turystyki ds. organizatorów turystyki wyjazdowej. Pierwsze stacjonarne posiedzenie komisji w tej kadencji władz izby poprowadził Leszek Miłosz, związany od lat z PIT radca prawny, obecnie działający jako doradca prezesa PIT Pawła Niewiadomskiego.

W spotkaniu wzięło udział kilkunastu szefów, pracowników i prawników biur podróży i firm ubezpieczeniowych. W tym Itaki, Coral Travel Wezyr Holidays, Exim Tours, Logos Tour, Flugo, Trade&Travel Company, czy ETI.

Jak mówi Miłosz, spotkanie miało charakter organizacyjny, uczestnicy dostali wcześniej materiały, mówiące o stanie prac nad projektami ustaw – jednej w Ministerstwie Finansów, drugiej w Ministerstwie Sportu i Turystyki – i zgłaszanych do nich przez PIT poprawek i postulatów branży.

– Wiele z nich zostało uwzględnionych na tym etapie – wyjaśnia Leszek Miłosz. – Usunięto zapis, że klient może w ciągu 14 dni odstąpić od umowy z biurem podróży, jeśli została ona zawarta na odległość (np. za pośrednictwem call center lub przez internet), albo że istotnym elementem umowy, pozwalającym również bez ponoszenia kosztów zerwać umowę, jest godzina wylotu na imprezę.

– Ciągle jednak Ministerstwo Sportu i Turystyki nie chce sprecyzować niektórych ogólnych, pozwalających na szeroką interpretację, terminów, jak na przykład co to są „imprezy cykliczne”, których organizatorzy mają być wyłączeni spod działania ustawy o imprezach turystycznych – wskazuje. Prawdopodobnie projekt trafi do Sejmu po wakacjach.

Komisja określiła zakres spraw, którymi zamierza się zajmować. Są wśród nich śledzenie prac nad ustawami dotyczącymi turystyki i zgłaszanie do nich swoich postulatów. Śledzenie prac nad wszelkimi aktami prawnymi, dotykającymi też usług turystyki wyjazdowej i działających w niej przedsiębiorców oraz powstawania dokumentów administracji publicznej, jak na przykład różnego rodzaju strategie i plany dla turystyki. Komisja będzie też obserwowała i na bieżąco komentowała lub interweniowała w kwestiach praktycznego stosowania prawa wobec przedsiębiorców specjalizujących się w turystyce wyjazdowej (np. orzecznictwo sądowe, wykładnie prawne, decyzje instytucji państwowych, w tym UOKiK-u).

Jak mówi Leszek Miłosz, komisja liczy 17 członków, ale jest jeszcze grupa podmiotów, które wczoraj brały udział w jej posiedzeniu, które nie są jej członkami, ale są zainteresowane przystąpieniem do tego ciała.

W regulaminie prac komisji określono, że co najmniej raz na pół roku powinna być ona zwołana na posiedzenie. Pomiędzy tymi spotkaniami, ma jednak pracować dzięki możliwościom jakie daje poczta elektroniczna czy możliwość organizowania telekonferencji.

– Obecność przedstawicieli wiodących touroperatorów, konkretne, merytoryczne głosy, a przede wszystkim praktyczne uwagi, dzięki którym udaje się zidentyfikować nowe problemy, napawają mnie optymizmem, co do dalszych prac tej komisji i zaangażowania jej członków – podsumowuje Miłosz.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rybnik ma nową apkę dla turystów

Informacje o firmach, wydarzeniach, komunikacji, trasach rowerowych czy hotelach w Rybniku można znaleźć w ...

Chiny: Cudzoziemcy niemile widziani

Chiny od piątku zamykają granice przed większością obcokrajowców. Władze chcą w ten sposób wyeliminować ...

Szarm el-Szejk sprzedaje się coraz lepiej

Do 50-60 procent ma wzrosnąć w nadchodzącym sezonie zimowym obłożenie w hotelach w Szarm ...

Niemieccy touroperatorzy dopłacą do wakacji?

28,5 miliona euro ma kosztować niemieckich touroperatorów decyzja Bundestagu o podniesieniu podatku lotniczego. Przepisy ...

Rainbow odnowił obowiązkową gwarancję

190 milionów złotych wynosi gwarancja ubezpieczeniowa biura podróży Rainbow, która będzie chronić jego klientów ...

Prezes Cooka bada śmierć klientów

Prezes Thomasa Cooka Peter Fankhauser osobiście zaangażował się w wyjaśnienie przyczyn śmierci dwojga klientów ...