Rainbow: 165 milionów złotych nowej gwarancji

Filip Frydrykiewicz

Biuro podróży Rainbow zawarło dzisiaj umowę na gwarancję na kolejny rok. Opiewa ona na 165 milionów złotych, jest więc o 7,9 procent większa od poprzedniej. Na wrzesień organizator zapowiada natomiast uruchomienie sprzedaży wycieczek na sezon Lato 2018

W tej chwili Rainbow dysponuje gwarancją w wysokości 152,9 miliona złotych wystawioną przez Towarzystwo Ubezpieczeń Europa. Wcześniej jego gwarancja obejmowała zabezpieczenie na 130,3 miliona złotych, ale w lipcu touroperator musiał ją zwiększyć o 22 miliony, w związku z osiągnięciem większych niż zakładał rok temu, przychodów ze sprzedaży imprez turystycznych (czytaj: „Rainbow podnosi gwarancję o 22 miliony złotych”). Gwarancja musi być bowiem proporcjonalna do przychodów – nie może być mniejsza niż 12 procent spodziewanych rocznych przychodów touroperatora.

Obecna gwarancja jest ważna do 16 września tego roku. Nowa natomiast obejmie okres od 17 września 2017 roku do 16 września 2018 roku. Jeśli wcześniej okaże się znowu za mała, organizator będzie musiał wystąpić do TU Europa o jej podniesienie.

– Wzrost przyszłorocznego biznesu o 8 procent jest rzeczywiście ostrożny, nie pamiętam roku, żeby był tak niski w naszym wypadku – przyznaje wiceprezes Rainbow Remigiusz Talarek. – Liczymy raczej na 15 – 18 procent. Dlatego liczymy się z możliwością uzupełnienia gwarancji w trakcie sezonu.

W tym roku, zgodnie z przewidywaniami organizatora, jego przychody będą większe od zeszłorocznych o około 20 procent.

Chociaż suma gwarancji z każdym rokiem rośnie i osiąga już ogromne rozmiary, jak zapewnia Talarek, Rainbow nie ma problemu z jej uzyskaniem. – Warunki zewnętrzne i wewnętrzne nam sprzyjają. Na rynku jest spokojniej, bezpieczniej, nie upadają znaczące biura podróży, a nawet informują, że idzie im coraz lepiej. Ubezpieczyciel bierze też pod uwagę, że co roku nasze biuro przynosi zyski, a nasz kapitał ma coraz lepszą relację do obrotów.

– Obecny sezon kończymy z sukcesem, sprawdziły się nasze przewidywania, co do popytu na poszczególne kierunki. Stawialiśmy na Grecję i Grecja sprzedawała się najlepiej. Ostrożniejszy optymizm wiązaliśmy z Turcją i Egiptem i te kierunki rzeczywiście się odradzają, ale bez fajerwerków. Sprawdziły się też niedrogie wakacje w miejscach, w których zorganizowaliśmy Polskie Strefy – wymienia Talarek.

Jak mówi, Rainbow w pierwszej połowie września rozpocznie sprzedaż wakacji na 2018 rok. – Jeszcze nie będzie katalogów drukowanych, ale najważniejsze kierunki i produkty, w tym wakacje rodzinne, będą już dostępne w naszym systemie rezerwacyjnym. Nasi agenci już sygnalizują, że klienci pytają o przyszłe wakacje – wyjaśnia wiceprezes.

Gwarancja jest tzw. pierwszym filarem zabezpieczenia dla klientów biura podróży. W razie jego kłopotów z wypłacalnością, marszałek województwa (w tym wypadku województwa łódzkiego, ponieważ Rainbow ma siedzibę w Łodzi) może za te pieniądze zorganizować powrót turystów z zagranicy, a pozostałym wypłacić odszkodowania (to już robi gwarant, czyli TU Europa).

Jest jeszcze drugi filar zabezpieczenia w postaci pieniędzy gromadzonych ze składek biur podróży na rachunku Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Ostatnio TFG poinformował, że od końca listopada zebrał już 20 milionów złotych.

Posiadaczami największych gwarancji w Polsce są biura podróży Itaka i TUI. Gwarancja pierwszego na ten rok to 255 mln złotych, a drugiego – 270 mln złotych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pływająca Wenecja w… Dubaju

Plac św. Marka, Grand Canal, gondolierzy i rafa koralowa – tak już za trzy ...

Chcesz katalog? Dostaniesz taki, jak lubisz

Katalog, w którym znajdą się tylko wycieczki i kierunki wybrane przez klienta, opatrzony jego ...

LOT wystartował z Budapesztu do Seulu

Wczoraj LOT zapoczątkował bezpośrednie loty z Budapesztu do Seulu. To pierwsze dalekodystansowe połączenie polskiego ...

Betlej: Trwa słaba passa touroperatorów

Sprzedaż w biurach podróży jest o około 25 procent mniejsza niż rok temu. Przy ...

Rainbow zaprasza na zimowe „Wakacje po 50-ce”

Rainbow rozpoczął przedsprzedaż wyjazdów na zimę 2019/2020 do krajów Europy i Bliskiego Wschodu. Wśród ...

Santorini dusi się od nadmiaru turystów

Za duży tłok, za dużo śmieci, za mało wody – mówią mieszkańcy Santorini o ...