W biurach podróży: koniec wakacji bliżej, ceny niżej

PZOT

Malta – 122,2 procent wzrostu, Egipt – 115,5 procent, Tunezja – 114,7 procent, Albania – 101,6 procent. Te cztery kierunki wyjazdów wakacyjnych zyskały w tym sezonie w Polsce najwięcej klientów

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki* są kraje, do których ruch z Polski rośnie – w stosunku do tego samego okresu roku zeszłego – szczególnie mocno. Są wśród nich stosunkowo nowe, można powiedzieć świeże, kierunki jak Malta i Albania, i są kierunki doskonale znane polskim turystom, które w ostatnich latach nie cieszyły się zaufaniem ze względu na obawy ludzi o bezpieczeństwo. Teraz jednak wracają do łask. Szczególnie warto odnotować, że pierwszy raz od zamachów w 2015 roku do stawki dwudziestu najpopularniejszych wróciła Tunezja (na 20 miejscu). Tunezji i Egiptowi pomaga to, że kończą się wakacje, a ci, którzy chcą wyjechać w drugiej części sezonu letniego szukają miejsc gwarantujących słoneczne dni także we wrześniu i październiku.

W ogólnym podsumowaniu sprzedaży wycieczek w biurach podróży, oprócz krajów wymienionych na początku, dużo zyskują też: Turcja – 39,1 procent, Emiraty Arabskie – 35,9 procent, Włochy – 17 procent i Maroko – 16,1 procent.

Ostatni tydzień – wskazuje PZOT – nie należał jednak do najlepszych pod względem sprzedaży. System rezerwacyjny zanotował, że biura podróży odwiedziło o 2,4 procent mniej klientów niż w tym samym czasie rok wcześniej. Zarezerwowali oni o 3,8 procent mniej wyjazdów. Spadek dotknął imprez autokarowych (-17,4 procent) i samolotowych (-1,8 procent). Jedynie w kategorii „z dojazdem własnym” sprzedaż wykazała wzrost (16,3 procent).

Dokąd chcieli jechać turyści kupujący wyjazdy w ostatnim tygodniu? Na pierwszych dwóch miejsca tradycyjne kierunki: Grecja i Hiszpania. Ale już na trzecim małe zaskoczenie – Bułgaria, która wyprzedziła Turcję. To chyba jednak już ostatni awans tego kraju na tak wysoką pozycję. Zawdzięcza go niskim cenom wyjazdów, Burgas i Warna to jedyne dwa kierunki z dwudziestu najpopularniejszych, których średnia cena wypadała poniżej 2000 złotych. W pierwszym wypadku było to 1899 , a w drugim – 1877 złotych.

Na następnych pozycjach wśród ulubionych miejsc wakacyjnych znalazły się: Włochy, Egipt, Albania, Chorwacja, Portugalia i Cypr.

Wraz z odchodzącym szczytem sezonu letniego ceny w biurach podróży spadają albo raczej trzeba powiedzieć, że się ześlizgują. Nie są to bowiem drastyczne różnice. W ostatnim tygodniu w porównaniu z tygodniem poprzednim najbardziej zmalały ceny wyjazdów do Warny (-7,7 proc.), na Rodos (-7,5 proc.), do Tirany (-7,5 proc.), do Chanii (-6,5 proc.), na Kos (-6,4 proc.), na Majorkę (-5,7 proc.), na Fuerteventurę (-5,6 proc.) i na Korfu (-5,5 procent).

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 33. tydzień roku, czyli okres od 14 do 20 sierpnia 2017 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Marriott chce dać niższą prowizję Expedii

Marriott negocjuje kontrakt z Expedią, chcąc obniżyć jej prowizję. Pozytywny dla sieci hotelowej wynik ...

Port? Dziękuję, postoję na statku

Amerykanie nie są pewni, czy porty, do których zawijają ich statki, są bezpieczne. Strach ...

System przypomni, by zadzwonić do turysty

W Niemczech ma powstać system wsparcia sprzedaży dla agentów. Program będzie im co rano ...

Związki w Locie ponownie szykują się do strajku

Piloci i pracownicy pokładowi LOT-u już nie chcą podwyżek. Domagają się dymisji prezesa Rafała ...

Turcja szuka sobie nowego logo

Ministerstwo Turystyki Turcji ogłosiło przetarg na stworzenie nowego logo i hasła promocyjnego. Poza tym, ...

Japonia: Turystów jest więcej, ale wciąż za mało

W czerwcu do Japonii przyjechało 2,34 miliona turystów zagranicznych, o 18,2 procent więcej niż ...