Ceny w biurach podróży zanurkowały

ROL

Spada zainteresowanie turystów wyjazdami na późne wakacje. Nie zatrzymuje tego trendu pochmurna pogoda w kraju i duże przeceny w biurach podróży

Jak notuje Polski Związek Organizatorów Turystyki w najnowszym raporcie*, w ostatnim tygodniu biura podróży odwiedziło o 6,1 procent mniej klientów niż przed rokiem. Podróżami lotniczymi było zainteresowanych o 6,2 procent mniej klientów, a podróżami autokarowymi o 15,6 procent mniej. Jedynie sprzedaż samych noclegów (tzw. dojazd własny) była większa niż rok temu o 18,6 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Na czele tabeli popularnych kierunków królowały Grecja i Hiszpania. Na trzecie miejsce z czwartego przesunęła się Turcja. Stało się to kosztem Bułgarii, która spadła na czwarte. Podobnie Egipt zastąpił na piątej pozycji Włochy, które osunęły się na szóstą. Dalej bez niespodzianek: Włochy, Albania, Portugalia, Chorwacja, Cypr. Tak sytuacja wyglądała, jeśli chodzi o sprzedaż w ostatnim tygodniu. Jeśli zaś wziąć generalne dane, dla całego obecnego sezonu, kolejność i udział w wyjazdach zorganizowanych wyglądają następująco: Grecja – 31 procent, Hiszpania – 16,4 proc., Bułgaria – 9,5 proc., Turcja – 7,6 proc., Włochy – 6,5, Egipt – 6,1 procent.

W biurach podróży rozkręciła się przecena, która wprawdzie rozpoczęła się kilka tygodni temu, ale dotąd postępowała bardzo powoli. Miniony tydzień był pod tym względem bardziej zdecydowany.

W raporcie PZOT widać jak wraz ze zbliżaniem się końca sezonu letniego, chociaż do wylotów ostatnich samolotów pozostawało jeszcze w zeszłym tygodniu półtora miesiąca, postępuje erozja cen imprez turystycznych. Przede wszystkim traciły kierunki schodzące, czyli Burgas i Warna. Średnia cena wyjazdu do Warny spadła o 12,3 procent (tydzień wcześniej o 3,5 proc.), do 1537 złotych, a Warny o 9,6 procent (tydzień temu -8,7 proc.) do 1550 złotych. To były najniższe ceny wśród najpopularniejszych kierunków.

Co może dziwić, mocno touroperatorzy przecenili również oferty wyjazdu do Egiptu. Do tej pory opierały się one takim działaniom. Teraz Hurghada średnio kosztowała 1782 złotych, po tym jak jej cena spadła o 13,7 procent, a Marsa Alam 1975 złotych po redukcji o 8,6 procent.

Stosunkowo odporne na przeceny były Wyspy Kanaryjskie, chociaż późne wakacje na Gran Canarii można było kupić za 2772 złote, czyli o 10,6 procent taniej niż tydzień wcześniej.

Z wysp greckich najbardziej traciły na wartości Korfu – 9,1 procent, do 2167 złotych, Zakintos – 8,9 procent, do 2364 złotych i Rodos -6,9 proc., do 2380 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

PZOT podsumował też wyjazdy klientów biur podróży z perspektywy rezerwacji w systemie MerlinX w sierpniu. Okazuje się, że było ich więcej o 14,5 procent.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 35. tydzień roku, czyli okres od 28 sierpnia do 3 września 2017 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Mogą Ci się również spodobać

Niemieckie linie lotnicze tracą rynek

O 6 procent zmniejszył się od 2011 udział niemieckich linii lotniczych w międzynarodowym rynku. ...

Komisja Europejska zaostrza kryteria ekologiczne dla hoteli i kempingów

Komisja Europejska opublikowała nowe kryteria unijnego oznakowania ekologicznego, tzw. EU Ecolabel, dla „usług zakwaterowania ...

Arabia Saudyjska – tysiące turystów w dziesięć dni

W ciągu pierwszych dziesięciu dni od momentu kiedy Arabia Saudyjska otworzyła się na turystów ...

Hurghada w oku kamery

420 kamer rozmieszczą na ulicach i głównych placach Hurghady władze regionu Morza Czerwonego. Całodobowy ...

Polska dopiero zaczyna latać

Prowadzimy duże inwestycje, jak nasz nowy kampus w Regułach, dokąd planujemy przenieść działalność operacyjną. ...

Poznański Liberté 33 wybrał Best Western

60-pokojowy hotel Liberté 33, który otworzył się wczoraj w stolicy Wielkopolski, działać będzie pod ...