W biurach podróży: Egipt podnosi ceny

PZOT

Wzrost liczby klientów o 10 procent, przetasowania w najpopularniejszych kierunkach, Egipt podnosi ceny – to najważniejsze informacje z biur podróży z zeszłego tygodnia

Taki obraz maluje się w raporcie Polskiego Związku Organizatorów Turystyki z 37. tygodnia tego roku czyli okresu od 11 do 17 września*.

W tym czasie liczba klientów, którzy kupili wycieczki na sezon kończący się 31 października była większa od zeszłorocznej o 10,2 procent. Liczba założonych przez nich rezerwacji wzrosła w stosunku do zeszłorocznej o 8,5 procent – pokazuje raport PZOT.

Najlepiej sprzedawały się wycieczki lotnicze (95,6 procent wszystkich sprzedanych imprez), ten rodzaj ofert też najmocniej wzrósł, bo o 12,1 procent. Same noclegi (imprezy z dojazdem własnym) zanotowały 3,7 procent wzrostu, a autokarowe 34,4 procent spadku.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku

Na pierwszym miejscu listy dwudziestu najchętniej kupowanych kierunków znalazła się niespodziewanie wyspa Zakintos (zwykle był to w ostatnich tygodniach Heraklion). Ciągle zdecydowaną przewagę miały w tej stawce porty lotnicze w Grecji (Heraklion, Rodos, Korfu, Chania, Kos). Ale widać spore przemieszczenia – Hurghada na wysokim 7. miejscu, Marsa Alam na 13. a na 20. tunezyjska Enfida. Nie znalazło się tu już Burgas, chociaż tydzień wcześniej zajmowało jeszcze 5. pozycję, ale nadal utrzymała się Warna (7 miejsce). Przemieszczały się też mocno kierunki hiszpańskie, do góry poszły Teneryfa (z 16. tydzień wcześniej na 6.), Fuerteventura (z 9. na 12.), Gran Canaria (z 18. na 16.), Majorka (z 12. na 17.).

Najpopularniejsze kraje to: Grecja, Hiszpania, Turcja, Egipt, Włochy, Bułgaria, Cypr, Albania, Portugalia i Tunezja.

Chociaż generalnie ceny wyjazdów kolejny tydzień spadały, nie było wielu spektakularnych przecen. Najbardziej potaniała Chania – o 12 procent, Majorka – o 10 procent i Rodos – o 8,7 procent. Za to w ostatnim tygodniu klienci biur podróży drożej płacili za wypoczynek w Egipcie. W wypadku Hurghady było to 10,3 procent (średnia cena: 1955 złotych), a Marsa Alam – 5,5 procent (2104 złotych).

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Generalne wyniki (skumulowane) sprzedaży wycieczek na sezon 2017 w biurach podróży w zestawieniu z tymi sprzed roku są – w świetle danych z systemu rezerwacyjnego MerlinX, na którym opiera się PZOT – o 16,4 procent wyższe. W tym podróże samolotowe notują wzrost o 15,84 procent (tydzień wcześniej – 15,91 procent).

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 37. tydzień roku, czyli okres od 11 do 17 września 2017 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemieccy agenci chcą turystycznego szczytu

Mamy problemy, jak malejące prowizje i nowe przepisy unijne, które lepiej rozwiązywać wspólnie – ...

Sabre Polska z nowym wiceprezesem

Z początkiem kwietnia stanowisko wiceprezesa i dyrektora zarządzającego Sabre Polska objął Sebastian Drzewiecki Sebastian ...

Ruszają prace nad planem budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

Plan ma być gotowy jeszcze w tym roku. Rząd zapowiada również powołanie rady społecznej. ...

W Tatrach wieje coraz mocniej

Huraganowy wiatr, osiągający w Tatrach prędkość do 150 km na godzinę, powala drzewa, zrywa ...

Tajfun Lan przeszedł nad Tokio

Ponad 380 odwołanych lotów, zakłócenia w kursowaniu niektórych pociągów i promów – nad rejonem ...

Ryanair poleci z Krakowa na główne lotnisko Brukseli

Od października Ryanair będzie latał ze stolicy Małopolski do portu lotniczego Bruksela w Zaventem, ...