W biurach podróży optymistyczne pożegnanie lata

PZOT

Mocnym akcentem skończył się tegoroczny sezon letni – w porównaniu z zeszłym rokiem w ostatnim tygodniu w biurach podróży sprzedało się o 40 procent więcej wyjazdów

Polski Związek Organizatorów Turystyki opublikował raport ze sprzedaży wycieczek w 43. tygodniu tego roku, czy li w okresie od 23 do 29 października*. To ostatni pełny tydzień zaliczany do sezonu letniego, który kończy się wraz z końcem października. I właśnie sprzedaż wyjazdów do 31 października jest zaliczana do raportu. Oznacza to, że obejmuje dane pokazujące zakup tylko wyjazdów przecenionych – klienci kupowali i ofertę i kilka dni , a może nawet kilka godzin, później wylatywali z kraju. Liczba takich rezerwacji była naturalnie niewielka.

Wzrost ogólny w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku wyniósł 40 procent. W wypadku wycieczek lotniczych było to nawet 41,8 procent, z dojazdem własnym 13,6 procent na plus. Tylko wyjazdów autokarowych sprzedało się mniej o 2,9 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Dosyć egzotyczny jest zestaw krajów, do których jeździli w ostatnim tygodniu klienci biur podróży. Na pierwszym miejscu już drugi tydzień królował Egipt. Na drugim Hiszpania (konkretnie chodzi o Wyspy Kanaryjskie), na trzecim Portugalia (Madera). Piąte i szóste przypadło Wyspom Zielonego Przylądka i Cyprowi. Na dalszych pojawiły się: Turcja, Włochy, Emiraty Arabskie, Czechy (chodzi o city breaki w Pradze) i Maroko.

Dodajmy, że na liście kierunków w pierwszej piątce znalazły się aż trzy egipskie: Marsa Alam (1 miejsce), Hurghada (2) i Szarm el-Szejk (4). Trzecie miejsce przypadło Maderze, a piąte – Fuertaventurze.

Do Egiptu przyciągały, poza słońcem, niskie ceny. Średnio za tygodniowy pobyt w Szarm el-Szejk klienci biur podróży płacili 1740 złotych, w Hurghadzie – 1849 złotych, a w Marsa Alam – 1865 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 43. tydzień roku, czyli okres od 23 do 29 października 2017 roku. Dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon letni, kończący się 31 października 2017 r. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Mogą Ci się również spodobać

Turyści zadowoleni z wizyty w Izraelu

Z ponad 4 milionów turystów, którzy odwiedzili Izrael w ubiegłym roku, zdecydowana większość była ...

Kraków: Turyści wydają za mało

12,9 miliona turystów odwiedziło Kraków w 2017 roku. To więcej o 6 procent niż ...

Traveldata: Lekka przecena ferii z biurami podróży

O 975 złotych więcej trzeba było zapłacić w zeszłym tygodniu za ferie w Maroku. ...

Linie lotnicze potrzebują nie tylko pieniędzy

Zbliża się moment, kiedy rzeczywiście znów zaczniemy latać – mówi Rafael Schvartzman, zastępca dyrektora ...

Lotnisko Chopina: W czerwcu więcej pasażerów i nowe połączenia

W czerwcu warszawskie lotnisko obsłużyło 1,78 miliona pasażerów – o 2,4 procent więcej niż ...

Przyszłość widzimy w poszerzonym hotelarstwie

Zamiast konkurować z Googlem czy Amazonem zdecydowaliśmy się na współpracę z nimi. Blisko pracujemy ...