Przybywa klientów biurach podróży

PZOT

Po jednotygodniowym spadku raport PZOT ponownie przynosi informację o wzroście sprzedaży w biurach podróży. I to solidnym, bo wynoszącym 31,2 procent, a w kategorii imprez lotniczych nawet 36,5 procent

Chodzi naturalnie o wzrost w porównaniu z tym samym okresem, czyli 45. tygodniem, roku poprzedniego.

Jak pokazuje cotygodniowy raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki*, inne rodzaje podróży, „z dojazdem własnym” rosły w minionym tygodniu o 13,5 procent, a autokarowe o 2,9 procent.

Udział sprzedanych wyjazdów lotniczych wyniósł 83,6 procent. Stosunkowo duży był udział sprzedanych samych noclegów (zapewne chodzi o wyjazdy narciarzy) – 9,3 procent. Autokarowe wycieczki to 6,8 procent.

Skumulowany od początku sprzedaży sezonów zima 2017-2018 i lato 2018 wynik pokazuje, że nadwyżka nad tym samym okresem zeszłego roku wynosi już 24,8 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Najczęściej klienci zaopatrywali się w wycieczki do Antalyi, Hurghady, na Zakintos, do Bodrum i do Marsa Alam. Generalnie jednak najważniejsze dla nich były przyszłe wakacje w Grecji. Na kolejnych miejscach znalazły się Turcja, Egipt, Hiszpania i Bułgaria. Zwraca uwagę stosunkowo dalekie miejsce Hiszpanii, której region Wysp Kanaryjskich ciągle przecież przyjmuje gości, i wysokie miejsce Bułgarii. Za tą ostatnią uplasowały się Włochy, siódme miejsce z kolei zajęła Albania.

W rankingu skumulowanej sprzedaży, a więc już kilkutygodniowej, króluje Grecja (18,7 procent) przed Turcją (13 procent), Hiszpanią (12 procent), Egiptem (8,3 procent), Włochami (6,5 procent), Bułgarią (4,8 procent) i Albanią (3 procent).

Średnie ceny zastygły. W ostatnim tygodniu skoczyła jedynie cena wypoczynku na Sycylii, co raport odnotowuje na wykresie, ale nie w danych liczbowych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Źródło wykresów: PZOT

Jeśli natomiast porównać ceny z minionego tygodnia z cenami, jakie średnio płacili klienci przed rokiem, pokażą się spore różnice. Rok temu wyjazdy do Turcji kosztowały o 12,4 procent mniej (2263 zł, dzisiaj 2543 zł), a do Egiptu o 13,3 procent więcej (2478 zł, dzisiaj 2149 zł). Również włoska oferta jest sporo, bo o 9 procent, droższa (z 1919 do 2092 zł). Grecja potaniała w tym roku o 1,5 procent (z 2667 zł do 2626 zł), Hiszpania też minimalnie, bo o 0,6 procent, jest tańsza (z 2921 do 2904 zł), a Bułgaria w identycznej niemal cenie (przed rokiem 1898 zł, teraz 1901 zł).

*Raport obejmuje 45. tydzień roku, czyli okres od 6 do 12 listopada 2017 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prezes Neckermanna: Agenci zauważyli, że się zmieniamy i chcą nas sprzedawać

Sprzedaż wycieczek w biurze podróży Neckermann wzrosła rok do roku o 50 procent. Na ...

Mołdawia: Zacznij wizytę od centrum informacji turystycznej

Broszury po angielsku, polsku, rumuńsku, włosku, niemiecku i japońsku można dostać w pierwszym i ...

Uczynić Polskę wrotami do Azji

Całoroczne, bezpośrednie połączenie między Warszawą a Dżakartą umożliwi ruch turystyczny w obie strony – ...

Grecja: Robimy krok milowy w turystyce

O 12 procent wzrosła liczba przyjazdów do Grecji w pierwszych ośmiu miesiącach roku. Inwestorzy ...

LOT zawiezie Węgrów za Atlantyk

LOT ogłosił nowe połączenia dalekiego zasięgu – z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago. ...

Brytyjski MSZ ostrzega przed Emiratami

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zmieniło treść komunikatu odnośnie do podróżowania do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. ...