Traveldata: Itaka liderem niskich cen

Fot. Aleksander Kramarz

Średnia cena wakacji w biurze podróży była niższa od tej z poprzedniego sezonu o 70 złotych. To największy roczny spadek cen w tym sezonie. W obniżce pomaga niska cena paliwa lotniczego – pisze w najnowszym raporcie Traveldata.

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 3 i 9 sierpnia 2020 wzrosła o 10 złotych. Tydzień wcześniej miał miejsce wzrost o 21 złotych, a trzy tygodnie wcześniej cena spadła o 11, 4 i 11 złotych. To wniosek z najnowszego, cotygodniowego badania cen w biurach podróży przez Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata.

Największe zwyżki średniej ceny wycieczki w minionym tygodniu objęły wyjazdy na Dżerbę i było to 137 złotych. W mniejszym stopniu wrosły ceny wakacji w Szarm el-Szejk, o 84 złote, i w Hurghadzie – o 82 złote.

Największy spadek natomiast Traveldata odnotowała w wypadku podróży na Lanzarote – o 155 złotych. Mniej spadły ceny na Kos i w Portugalii – o 139 i 113 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na wykresie poniżej.

Pierwszy tydzień kwietnia przyniósł wzrost cen wycieczek (wyloty 3-9 sierpnia) do Egiptu, w którym zwyżka wyniosła 73 złote, Grecji i Turcji, w wypadku których wyniósł 38 i 26 złotych. Drożały też Wyspy Kanaryjskie, o 22 złote i Bułgaria o 19 złotych.

Cypr tanieje, Turcja drożeje

Porównanie średniej ceny wyjazdu w tym roku z ceną sprzed roku pokazało, że w ostatnim tygodniu średnia cena była niższa od średniej ceny z poprzedniego sezonu o 70 złotych. Był to czwarty i zarazem najgłębszy roczny spadek cen w tym sezonie. Dotychczas największy odnotowano przed tygodniem (o 47 złotych), a największy wzrost 21 tygodni temu (o 224 złote).

W minionym tygodniu największy średni roczny spadek cen ponownie odnotowano w wypadku Cypru – o 379 złotych. Mniejszy zauważono odnośnie wakacji na Malcie, w wypadku której wcześniej wystąpiła seria czternastu największych rocznych zniżek cen z rzędu, i na Korfu – o odpowiednio 290 i 276 złotych.

Największy wzrost cen liczony rok do roku Traveldata odnotowała trzeci już raz w wypadku Turcji Egejskiej, o 182 złote. Oprócz tego dużo urosła cena wakacji w Szarm el-Szejk i na półwyspie Chalcydyckim (Chalkidiki) – o 140 i 133 złote.

Zarazem cena paliwa lotniczego wyniosła w ubiegłym tygodniu 1,17 złotych za litr, była zatem tańsza niż rok wcześniej o 57,3 procent, a złoty był słabszy o 7,3 procent, licząc rok do roku, w stosunku do dolara i euro. Razem spowodowało to, że koszty organizatorów wyjazdów były mniejsze o 65 – 75 złotych.

Największy roczne wzrost cen, jeśli popatrzeć na główne kierunki, dotyczyły Turcji i Egiptu – o 106 i 42 złote . Pozostałe z tych kierunków taniały – znacznie Grecja i Wyspy Kanaryjskie – średnio o 171 i 117 złotych. Dużo mniej Bułgaria – o 34 złote.

W wypadku mniej popularnych kierunków jedyne zwyżki średnich cen w ujęciu rocznym tym razem miały miejsce odnośnie Tunezji i Maroka, o 98 i 97 złotych. Pozostałe miały ceny niższe niż przed rokiem. W niedużej skali zmniejszyły się ceny w Portugalii – o 19 złotych, istotnie większe były roczne zniżki cen wycieczek na Majorkę i do Albanii – o średnio 126 i 139 złotych, zaś w zdecydowanie największe na Malcie i na Cyprze, gdzie były one o 290 i 379 złotych poniżej średnich cen sprzed roku.

Itaka liderem niskich cen

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek u dużych i średnich organizatorów, widać, że w największym stopniu obniżyły się ceny ETI i Exim Tours – o 660 i 395 złotych. W tym pierwszym biurze – podobnie jak przed tygodniem i dwoma tygodniami – było to skutkiem bardzo dużych zniżek średnich cen ofertowych wycieczek na wszystkich kierunkach egipskich, a zwłaszcza do Hurghady i na Synaj. Tak duża zniżka średnich cen wynika nie tyle z bezpośrednich redukcji, ile z usunięcia z oferty kosztownych hoteli i pozostawieniu w niej jedynie obiektów wycenianych bardzo atrakcyjnie.

Zdecydowanie tańsze niż przed rokiem są również oferty Grecosa – o 175, Itaki – o 170 i TUI Poland – o 155 złotych. W pozostałych biurach ceny są niższe niż przed rokiem (Coral Travel – o 75 złotych) lub najczęściej wyższe w granicach od 20 do 340 złotych.

W liczbie najatrakcyjniejszych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znalazły się Itaka (30 ofert) i Exim Tours (30 ofert), które wyprzedziły TUI Poland (25 ofert).

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu proponowały Exim Tours, Coral Travel (po 5 ofert) i ETI (4 oferty), do Grecji Itaka (12), Coral Travel (9) i Grecos (5), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (8) i Itaka (6), do Turcji Coral Travel (6) i Itaka (4), do Tunezji Exim Tours (6) i Coral Travel (3), a do Bułgarii TUI Poland i Exim Tours (po 3 oferty).

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku Exim Tours wzmocnił swoją pozycję ofertową w Egipcie, w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Bułgarii, biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a biuro Coral Travel w Grecji.

Traveldata przedstawia też tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tym razem z powodu niezbyt dużych zmian cen w ostatnim tygodniu w poszczególnych biurach skład pierwszej ich szóstki pozostał taki sam. Kolejność biur pozostała podobna za wyjątkiem przesunięcia Grecosa z pozycji 4 na 6, co było rezultatem niewielkiego podniesienia cen i automatycznego w tej sytuacji awansu o jeden szczebel TUI Poland i Itaki (na pozycje 4 i 5).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prezes gasi nadzieje: boeing 737 MAX szybko nie wystartuje

Nie ma co liczyć na szybki powrót B737 MAX do latania z pasażerami. Prezes ...

Więcej połączeń Grupy Lufthansa z Polski

Lufthansa, Austrian Airlines, Brussels Airlines i Swiss znacząco zwiększają obecność na polskich lotniskach. W ...

Traveldata: Ceny wakacji hamują

Wobec podnoszenia opłat i podatków w zachodniej Europie tanie linie lotnicze mogą zwiększyć ekspansję ...

Biura podróży: Jest optymizm w turystach

O 46,5 procent więcej klientów niż rok temu zawitało w ostatnim, piątym, tygodniu tego ...

Wizz Air otworzył bazę w Krakowie

Dzisiaj na krakowskim lotnisku Wizz Air otworzył swoją 25 bazę. W najbliższych miesiącach umieści ...

Betlej: Wakacje tanieją rekordowo

W ostatnim tygodniu ceny wyjazdów na wakacje w biurach podróży były niższe od zeszłorocznych ...