Traveldata: Itaka liderem niskich cen

Fot. Aleksander Kramarz

Średnia cena wakacji w biurze podróży była niższa od tej z poprzedniego sezonu o 70 złotych. To największy roczny spadek cen w tym sezonie. W obniżce pomaga niska cena paliwa lotniczego – pisze w najnowszym raporcie Traveldata.

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 3 i 9 sierpnia 2020 wzrosła o 10 złotych. Tydzień wcześniej miał miejsce wzrost o 21 złotych, a trzy tygodnie wcześniej cena spadła o 11, 4 i 11 złotych. To wniosek z najnowszego, cotygodniowego badania cen w biurach podróży przez Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata.

Największe zwyżki średniej ceny wycieczki w minionym tygodniu objęły wyjazdy na Dżerbę i było to 137 złotych. W mniejszym stopniu wrosły ceny wakacji w Szarm el-Szejk, o 84 złote, i w Hurghadzie – o 82 złote.

Największy spadek natomiast Traveldata odnotowała w wypadku podróży na Lanzarote – o 155 złotych. Mniej spadły ceny na Kos i w Portugalii – o 139 i 113 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na wykresie poniżej.

Pierwszy tydzień kwietnia przyniósł wzrost cen wycieczek (wyloty 3-9 sierpnia) do Egiptu, w którym zwyżka wyniosła 73 złote, Grecji i Turcji, w wypadku których wyniósł 38 i 26 złotych. Drożały też Wyspy Kanaryjskie, o 22 złote i Bułgaria o 19 złotych.

Cypr tanieje, Turcja drożeje

Porównanie średniej ceny wyjazdu w tym roku z ceną sprzed roku pokazało, że w ostatnim tygodniu średnia cena była niższa od średniej ceny z poprzedniego sezonu o 70 złotych. Był to czwarty i zarazem najgłębszy roczny spadek cen w tym sezonie. Dotychczas największy odnotowano przed tygodniem (o 47 złotych), a największy wzrost 21 tygodni temu (o 224 złote).

W minionym tygodniu największy średni roczny spadek cen ponownie odnotowano w wypadku Cypru – o 379 złotych. Mniejszy zauważono odnośnie wakacji na Malcie, w wypadku której wcześniej wystąpiła seria czternastu największych rocznych zniżek cen z rzędu, i na Korfu – o odpowiednio 290 i 276 złotych.

Największy wzrost cen liczony rok do roku Traveldata odnotowała trzeci już raz w wypadku Turcji Egejskiej, o 182 złote. Oprócz tego dużo urosła cena wakacji w Szarm el-Szejk i na półwyspie Chalcydyckim (Chalkidiki) – o 140 i 133 złote.

Zarazem cena paliwa lotniczego wyniosła w ubiegłym tygodniu 1,17 złotych za litr, była zatem tańsza niż rok wcześniej o 57,3 procent, a złoty był słabszy o 7,3 procent, licząc rok do roku, w stosunku do dolara i euro. Razem spowodowało to, że koszty organizatorów wyjazdów były mniejsze o 65 – 75 złotych.

Największy roczne wzrost cen, jeśli popatrzeć na główne kierunki, dotyczyły Turcji i Egiptu – o 106 i 42 złote . Pozostałe z tych kierunków taniały – znacznie Grecja i Wyspy Kanaryjskie – średnio o 171 i 117 złotych. Dużo mniej Bułgaria – o 34 złote.

W wypadku mniej popularnych kierunków jedyne zwyżki średnich cen w ujęciu rocznym tym razem miały miejsce odnośnie Tunezji i Maroka, o 98 i 97 złotych. Pozostałe miały ceny niższe niż przed rokiem. W niedużej skali zmniejszyły się ceny w Portugalii – o 19 złotych, istotnie większe były roczne zniżki cen wycieczek na Majorkę i do Albanii – o średnio 126 i 139 złotych, zaś w zdecydowanie największe na Malcie i na Cyprze, gdzie były one o 290 i 379 złotych poniżej średnich cen sprzed roku.

Itaka liderem niskich cen

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek u dużych i średnich organizatorów, widać, że w największym stopniu obniżyły się ceny ETI i Exim Tours – o 660 i 395 złotych. W tym pierwszym biurze – podobnie jak przed tygodniem i dwoma tygodniami – było to skutkiem bardzo dużych zniżek średnich cen ofertowych wycieczek na wszystkich kierunkach egipskich, a zwłaszcza do Hurghady i na Synaj. Tak duża zniżka średnich cen wynika nie tyle z bezpośrednich redukcji, ile z usunięcia z oferty kosztownych hoteli i pozostawieniu w niej jedynie obiektów wycenianych bardzo atrakcyjnie.

Zdecydowanie tańsze niż przed rokiem są również oferty Grecosa – o 175, Itaki – o 170 i TUI Poland – o 155 złotych. W pozostałych biurach ceny są niższe niż przed rokiem (Coral Travel – o 75 złotych) lub najczęściej wyższe w granicach od 20 do 340 złotych.

W liczbie najatrakcyjniejszych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znalazły się Itaka (30 ofert) i Exim Tours (30 ofert), które wyprzedziły TUI Poland (25 ofert).

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu proponowały Exim Tours, Coral Travel (po 5 ofert) i ETI (4 oferty), do Grecji Itaka (12), Coral Travel (9) i Grecos (5), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (8) i Itaka (6), do Turcji Coral Travel (6) i Itaka (4), do Tunezji Exim Tours (6) i Coral Travel (3), a do Bułgarii TUI Poland i Exim Tours (po 3 oferty).

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku Exim Tours wzmocnił swoją pozycję ofertową w Egipcie, w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Bułgarii, biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a biuro Coral Travel w Grecji.

Traveldata przedstawia też tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tym razem z powodu niezbyt dużych zmian cen w ostatnim tygodniu w poszczególnych biurach skład pierwszej ich szóstki pozostał taki sam. Kolejność biur pozostała podobna za wyjątkiem przesunięcia Grecosa z pozycji 4 na 6, co było rezultatem niewielkiego podniesienia cen i automatycznego w tej sytuacji awansu o jeden szczebel TUI Poland i Itaki (na pozycje 4 i 5).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Emirates zamawia 40 dreamlinerów

Podczas targów Dubai Airshow 2017 Emirates złożył warte 15,1 miliarda dolarów zamówienie na 40 ...

MSWiA informuje, co się zmienia na granicach

Przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy, a obywatele polscy będą ...

Bułgaria ma nową minister turystyki

Dotychczasową szefową resortu turystyki Nikolinę Angelkową zastąpi na stanowisku wicepremier Bułgarii Mariana Nikolowa. Premier ...

IGHP ma nowego dyrektora w Wielkopolsce

Dyrektor hotelu Mercure Poznań Centrum Marcin Procajło został dziś dyrektorem regionalnym Izby Gospodarczej Hotelarstwa ...

Betlej: Biura podróży dostały po kieszeni

W biurach podróży trwa nieplanowana przecena. Touroperatorzy już stracili kilkadziesiąt milionów złotych. Co powinni ...

Paros – nowa wyspa w ofercie Grecosa

W maju przyszłego roku pierwsi klienci polecą na wakacje na wyspę Paros – nową ...