Kolonie w małych grupach i tylko dla zdrowych dzieci

Fot. Pixabay

Maseczki i rękawiczki dla dzieci i personelu, 12- lub 14-osobowe grupy, zakaz zwiedzania miejsc publicznych – to niektóre wytyczne dla organizatorów kolonii i obozów, do których dotarł portal Money.pl.

Portal Money.pl ujawnił długo wyczekiwane, choć jeszcze nieoficjalne wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia, których tego lata będą musieli przestrzegać organizatorzy wypoczynku dla dzieci.

Jak podaje serwis, w zorganizowanym wyjeździe będą mogły uczestniczyć tylko zdrowe dzieci, które wcześniej nie miały kontaktu z osobami odbywającymi kwarantannę lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Ponadto rodzice będą musieli dostarczyć organizatorowi pisemne oświadczenie o stanie ich zdrowia. Dziecko z objawami choroby rodzice będą musieli natychmiast zabrać do domu.

CZYTAJ TEŻ: Andrzej Gut-Mostowy: O wakacjach dzieci zdecyduje minister zdrowia

Z kolei organizator będzie musiał zatrudnić pielęgniarkę i wyznaczyć osobę do mierzenia temperatury dzieciom i opiekunom. Będzie też musiał zapewnić im „indywidualne środki ochrony osobistej” – będą to maski dla dzieci oraz maski lub przyłbice, jednorazowe rękawiczki i nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem dla personelu. Organizator będzie też musiał przeszkolić opiekunów z procedur bezpieczeństwa sanitarnego. W miarę możliwości nie powinien zatrudniać do prowadzenia zajęć osób, które mają więcej niż 60 lat.

Dzieci wypoczywać mają w małych grupach, najlepiej 12-osobowych (do 10. roku życia) lub 14-osobowych (powyżej 10. roku życia). W pokoju lub namiocie może mieszkać czworo uczestników, przy zachowaniu 4 metrów powierzchni na osobę.

Po każdym turnusie obiekt musi być wysprzątany, a poręcze, klamki, blaty, włączniki itp. zdezynfekowane. Obiekty muszą spełniać te same normy sanitarne, co hotele i restauracje. Mają służyć wyłącznie dzieciom i młodzieży, a jeśli to niemożliwe, mieć wydzieloną dla nich strefę. Ponadto każdy obiekt musi mieć izolatkę dla dzieci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem lub innej choroby zakaźnej.

ZOBACZ TAKŻE: Przedsiębiorcy z BCC mają plan odmrożenia turystyki dziecięcej

W stołówkach i kuchniach będzie obowiązywał półtorametrowy dystans. Najlepiej, żeby dzieci jadły w turach. Po każdym posiłku pomieszczenia trzeba będzie dezynfekować.

Odwiedziny rodziców mają być „ograniczone do minimum”. Program powinien mieć charakter stacjonarny, zajęcia mają odbywać się w obiekcie lub jego bliskiej okolicy, bez zwiedzania miejsc publicznych i kontaktu z osobami postronnymi.

Co będzie natomiast dozwolone? Na przykład korzystanie boisk, a także z kąpielisk i pływalni, ale pod warunkiem, że nie będą miały do nich dostępu inne osoby.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Na Majorce all inclusive bez alkoholu?

Władze Majorki chcą, żeby turyści płacili za alkohol nawet, jeśli wykupią pobyt z all ...

Wenecja – woda się cofnęła, turyści nie

Można już zwiedzać miasto, wejść do Bazyliki św. Marka. Życie toczy się u nas ...

Berlińskie ZOO

Niemiecka turystyka odzyska dawną formę jesienią przyszłego roku

Z analizy niemieckich ekspertów wynika, że branża turystyczna 90 procent swoich zeszłorocznych przychodów osiągnie ...

Do Stanów Zjednoczonych bez wiz. Ale nie od razu

Odlatujący do Los Angeles we wtorek, 12 listopada, z warszawskiego Lotniska Chopina samolot LOT-u ...

Wymyśl wycieczkę i pojedź za darmo

Niemieckie biuro podróży Wikinger Reisen, specjalizujące się w organizacji aktywnego wypoczynku, zachęca turystów do ...

Small Planet – więcej Azji niż Europy

W pierwszej połowie 2017 roku przychody linii Small Planet Airlines zwiększyły się do 118,1 ...