Turystyka zorganizowana (prawie) odmrożona

Fot. Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

Zniknęły niektóre ograniczenia w prowadzeniu turystyki zorganizowanej. Opublikowane dzisiaj rozporządzenie rządu dopuszcza możliwość oprowadzania grup turystycznych i przewożenia ich autokarami, bez ograniczania miejsca do połowy wozu.

W ten sposób zostały spełnione postulaty branży turystycznej. Przypomnijmy, że jeszcze wczoraj Polska Izba Turystyki zgłosiła w tej sprawie poprawki do projektu rozporządzenia na piśmie: PIT nie chce pustych foteli w samolotach.

Rozporządzenie „w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemi” podtrzymuje też konieczność zamknięcia biur podróży – w tym biur agentów turystycznych i biur sprzedaży samych touroperatorów w galeriach handlowych. To również postulat branży wynikający z tego, że nie ma dla nich sensu ekonomicznego otwierania sklepów, kiedy zainteresowanie kupowaniem w nich wycieczek jest jeszcze nikłe, a koszty utrzymania lokalu i personelu wysokie.

Rozporządzenie wprowadza jednak jeden zapis dla branży turystycznej nie korzystny – obowiązek pozostawienia przez przewoźników lotniczych połowy miejsc w samolotach pustych. Taki warunek stawia wręcz pod znakiem zapytania sens uruchamiania przewozów pasażerskich. Od początku czerwca LOT ma wznowić połączenia krajowe.

CZYTAJ TEŻ: Branża turystyczna: Premierze szykuj tarczę dla turystyki

Wprawdzie nie ma jeszcze jednoznacznej decyzji, co dalej, ale wcześniejsze wypowiedzi kilku ministrów (wicepremier Jadwiga Emilewicz, wiceminister infrastruktury Marcin Horała, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń) sugerują, że od połowy czerwca byłyby możliwe przeloty międzynarodowe.

Turystykę zorganizowaną, tę wyjazdową i przyjazdową, paraliżuje jeszcze utrzymywanie przez rząd kontroli na granicach i odsyłanie wszystkich wjeżdżających do Polski na obowiązkową dwutygodniową kwarantannę.

Rozporządzenie weszło w życie z chwilą opublikowania.  Tekst całego rozporządzenia

Mogą Ci się również spodobać

Podróże służbowe zwiększają przychody firm

Firmy, które nie oszczędzają na podróżach służbowych, uzyskują lepsze wyniki finansowe – wynika z ...

Betlej: Są już warunki do bezpiecznych wakacji

Pandemia cofa się w Europie Zachodniej, zahamowała jednak w środkowej. Dużo słońca, wysoka temperatura ...

Japonia popularna jak nigdy dotąd

W 2018 roku Japonię odwiedziło ponad 31 milionów gości, co jest rekordowym wynikiem. Najwięcej ...

Siedem razy więcej turystów na granicy z Białorusią

Siedmiokrotnie zwiększył się ruch turystyczny na polsko-białoruskim przejściu granicznym na Kanale Augustowskim Rudawka-Lesnaja. Od ...

20 milionów pasażerów Wizz Aira w Katowicach

Od 2004 roku Wizz Air przewiózł z i do Katowic 20 milionów pasażerów. 20-milionowy ...

TUI sprzedaje przez Booking.com

Ponad 70 tysięcy wycieczek, biletów do atrakcji i na wydarzenia, które można kupić przez ...