Seniorzy przyszłością biur podróży

Filip Frydrykiewicz

Niemieccy turyści się starzeją. Do roku 2025 więcej niż co trzeci wyruszający w podróż będzie miał ponad 60 lat

Liczba starszych Niemców podróżujących w celach turystycznych będzie mocno rosnąć. Jak podaje portal branżowy FVW, powołując się na badania instytutu FUR Reiseanalyse, w zeszłym roku osoby w wieku 65 – 74 lata wyjechały łącznie na 8,65 miliona wycieczek. Dla porównania – ci między 55 a 64 rokiem życia, którzy jeszcze pracują, zrealizowali w 2016 roku 7,1 miliona wyjazdów. Do 2025 roku turyści w wieku 60 – 69 lat będą mieli 17-procentowy udział w ogólnej liczbie podróżujących, obecnie jest to 14 procent. Z kolei ci powyżej 70 roku życia – 19-procentowy, chociaż teraz mają 16-procentowy udział. Innymi słowy, ponad jedna trzecia rynku będzie należeć do seniorów.

– Znaczenie emerytów będzie rosnąć w najbliższych latach, co związane jest z trendami demograficznymi – mówi dyrektor Instytutu Badań nad Turystyką i SPA na Europę Północną i główny analityk w FUR Martin Lohmann. – Starsi są dziś zdrowsi, mają więcej czasu i możliwości podróżowania niż w latach poprzednich.

A co z młodymi turystami? FUR szacuje, że poza grupą wiekową 30 – 39 lat, której udział w rynku wyjazdowym wzrośnie do 14 procent, w pozostałych będą notowane spadki.

Analityk zwraca uwagę, że pracującymi i emerytami kierują inne motywy przy wyborze wakacji. Podczas gdy ci pierwsi stawiają na odpoczynek, ci drudzy chcą nawiązywać kontakty, szukają odmiany i rozrywki. Różne preferencje przekładają się też na wybór kierunków podróży. Starsi częściej decydują się wypoczywać w kraju, choć statystyki pokazują, że nadal większość wakacji spędzają za granicą.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Z Emirates przez Sao Paulo do Santiago

Emirates otworzyły nowe połączenie z Dubaju do Santiago w Chile przez brazylijskie S?o Paulo. ...

Niemcy jadą za granicę

25 procent zeszłorocznej sprzedaży – tak według firmy badawczej TDA Travel Intelligence wygląda sytuacja ...

Więcej pasażerów na greckich lotniskach

O 10,5 procent wzrosła w pierwszym półroczu 2018 roku liczba pasażerów na greckich lotniskach, ...

IATA krytykuje zakaz wnoszenia do samolotów laptopów

Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) skrytykowało wydany przez administrację Donalda Trumpa zakaz wnoszenia urządzeń ...

Tatry Mountain Resorts wymieniły prezesa i zarząd

Igor Rattaj został prezesem spółki Tatry Mountain Resorts (TMR). Zastąpił Bohuša Hlavatý’nego, który po ...

Turyści wcześniej pomyśleli o majówce

3 dni urlopu i 9 dni wolnego – układ wolnych dni w kalendarzu spowodował, ...