Seniorzy przyszłością biur podróży

Filip Frydrykiewicz

Niemieccy turyści się starzeją. Do roku 2025 więcej niż co trzeci wyruszający w podróż będzie miał ponad 60 lat

Liczba starszych Niemców podróżujących w celach turystycznych będzie mocno rosnąć. Jak podaje portal branżowy FVW, powołując się na badania instytutu FUR Reiseanalyse, w zeszłym roku osoby w wieku 65 – 74 lata wyjechały łącznie na 8,65 miliona wycieczek. Dla porównania – ci między 55 a 64 rokiem życia, którzy jeszcze pracują, zrealizowali w 2016 roku 7,1 miliona wyjazdów. Do 2025 roku turyści w wieku 60 – 69 lat będą mieli 17-procentowy udział w ogólnej liczbie podróżujących, obecnie jest to 14 procent. Z kolei ci powyżej 70 roku życia – 19-procentowy, chociaż teraz mają 16-procentowy udział. Innymi słowy, ponad jedna trzecia rynku będzie należeć do seniorów.

– Znaczenie emerytów będzie rosnąć w najbliższych latach, co związane jest z trendami demograficznymi – mówi dyrektor Instytutu Badań nad Turystyką i SPA na Europę Północną i główny analityk w FUR Martin Lohmann. – Starsi są dziś zdrowsi, mają więcej czasu i możliwości podróżowania niż w latach poprzednich.

A co z młodymi turystami? FUR szacuje, że poza grupą wiekową 30 – 39 lat, której udział w rynku wyjazdowym wzrośnie do 14 procent, w pozostałych będą notowane spadki.

Analityk zwraca uwagę, że pracującymi i emerytami kierują inne motywy przy wyborze wakacji. Podczas gdy ci pierwsi stawiają na odpoczynek, ci drudzy chcą nawiązywać kontakty, szukają odmiany i rozrywki. Różne preferencje przekładają się też na wybór kierunków podróży. Starsi częściej decydują się wypoczywać w kraju, choć statystyki pokazują, że nadal większość wakacji spędzają za granicą.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Miesiąc po tragedii otworzono szlak na Giewont

Po tragicznej w skutkach burzy, która przeszła nad Tatrami, szlak na Giewont został zamknięty ...

Turcja utrzyma dopłaty do linii lotniczych i statków

943 miliony lir przeznaczy w przyszłym roku tureckie Ministerstwo Turystyki na dopłaty dla linii ...

Tanie linie lotnicze zastąpią czartery?

Polacy coraz śmielej planują urlop samodzielnie, rezerwując osobno hotel, lot, transfery i ubezpieczenie. W ...

Ile za nocleg? To zależy od pogody

Profil klienta, lokalizacja, termin, a nawet pogoda będą uwzględniane przez sieć hoteli Melia przy ...

Nadchodzą gorsze czasy w lotnictwie. Czy lekarstwem będzie konsolidacja?

Michael O’Leary, prezes Ryanaira, uważa, że zbliża się koniec koniunktury na rynku lotniczym, a ...

Przez Google.pl można już rezerwować hotele

Google wprowadził do wersji wyszukiwarek prowadzonych w językach wybranych krajów możliwość rezerwowania hoteli. Wcześniej ...