Traveldata: Piąty tydzień rozjeżdżania się cen w biurach podróży

Fot. Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu wyjazdy z biurami podróży na lato 2021 roku taniały – licząc rok do roku – już piąty raz z rzędu. Tym razem średnio o 48 złotych – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Jak pisze w swoim raporcie z badania cen Traveldata, w ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 2 i 8 sierpnia 2021 roku wzrosła w biurach podróży o 19 złotych. W poprzednich tygodniach cena spadała o 1, 7, 31 i wzrosła o 12 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Ferie w ciepłych krajach przecenione dwa razy

Najmocniej ceny wakacji spadły na Krecie, o 77 złotych, na półwyspie Chalcydyckim, o 29 złotych, i na Majorce – o 10 złotych.

Największe zwyżki cen Traveldata zanotowała w wypadku podróży na Maltę, o 329 złotych, na Teneryfę, o 57 złotych, i na Lanzarote – o 45 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia zamieszczony niżej wykres.

W minionym tygodniu przeważały wzrosty – zauważają autorzy raportu. Jedynym kierunkiem, którego ceny spadły była Grecja, ale obniżka nie była wielka, gdyż wyniosła 6 złotych. Ceny letniego wypoczynku w pozostałych krajach i regionach wzrosły – w największym stopniu w Bułgarii – o 42 złote. Mniej natomiast podrożały Egipt, o 32 złote, Wyspy Kanaryjskie, o 28 złotych, i w Turcja – o 13 złotych.

Kanary w dół, Grecja w górę

Traveldata porównała też ceny z ostatniego tygodnia z cenami z tego samego okresu rok wcześniej. Tak przeprowadzone badanie pokazało, że średnia cena przyszłorocznych wakacji (pierwszy tydzień sierpnia 2021 roku) była mniejsza o 48 złotych od tegorocznych. Cztery wcześniejsze tygodnie też pokazywały tę tendencję: 23, 22, 54 i 66 złotych spadku, liczonego rok do roku.

Największe roczne zwyżki cen wycieczek odnotowano w wypadku wyjazdów na Teneryfę, o 294 złote, na Lanzarote, o 228 złotych, i do Szarm el-Szejk – o 209 złotych.

Największe roczne obniżki objęły podróże na półwysep Chalcydycki, o 309 złotych, na Korfu, o 183 złote, i do Bułgarii – o 110 złotych.

Jak co tydzień Traveldata oblicza, o ile mniejsze niż rok temu koszty mogliby ponieść organizatorzy wyjazdów. Tym razem szacuje tę zmianę na mieszczącą się w przedziale od minus 65 do minus 75 złotych.

Tę oszczędność zawdzięczaliby niższym kosztom paliwa lotniczego – jego cena była w ostatnim tygodniu o 30,4 procent mniejsza niż przed rokiem. Tej różnicy nie zniwelował słabszy niż przed rokiem kurs złotego wobec dolara i euro – o 2,1 procent.

Największy roczny wzrost średnich cen wycieczek nastąpił w wypadku Bułgarii – 110 złotych, To oznacza, że był większy niż kilkukrotnego lidera, czyli Grecji. Ceny tego kraju w ujęciu rocznym podniosły się o 70 złotych. Niewiele, bo o 14 złotych wzrosły natomiast, licząc rok do roku, ceny wyjazdów do Turcji.

Pozostałe kierunki potaniały – najwięcej Wyspy Kanaryjskie, o 216 złotych, i Egipt – o 153 złote.

W wypadku mniej uczęszczanych kierunków zwyżki w ujęciu rocznym odnotowano w ofertach wakacji w Portugalii, w Tunezji, na Cyprze i w Albanii – o 66, 41, 31 i 22 złote.

Pozostałe kierunki potaniały – Malta o 23 złote, Maroko o 109, a Majorka o 141 złotych.

60 razy TUI

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek w szczycie sezonu „lato 2021” najbardziej spadły ceny w ETI, Rainbow i Coralu Travel, kolejno: o 290, 230 i 215 złotych. Mniejsze przeceny widać było w Best Reisen, TUI Poland i Exim Tours – o 120, 70 i 55 złotych. W pozostałych biurach podróży ceny były wyższe niż przed rokiem od 50 (Sun & Fun) do ponad 300 złotych – opisuje Traveldata.

W liczbie najniższych cen na lato, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego, w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland (60 takich ofert). Za nim uplasował się Rainbow (27).

Najwięcej najtańszych wakacyjnych wyjazdów do Egiptu Traveldata znalazła w ofercie biura TUI Poland (7) i Sun & Fun (4), do Grecji w TUI Poland (10), Coralu Travel (9) i Rainbow (6), na Wyspy Kanaryjskie w TUI Poland (11), Rainbow (6) i Itace (4), do Turcji w Coralu Travel (8) i TUI Poland (4), do Tunezji w TUI Poland (6), a do Bułgarii w TUI Poland i Coral Travel (po 3 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i Turcji, a Coral Travel w Grecji, Turcji i Bułgarii – podsumowują autorzy.

Na zakończenie części raportu poświęconej biurom podróży Traveldata przedstawia tabelę biur podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najkorzystniejszych cenach.

Skład czołowej piątki pozostał taki sam, jak dwa tygodnie wcześniej. Jedyną zmianą jest wymiana na pozycjach trzeciej i czwartej między Rainbowem i Eximem Tours. To pierwsze biuro awansowało, gdyż pozostawiło ceny praktycznie na tym samym poziomie, a drugie zdecydowało się na podwyżkę – wskazuje Traveldata.

Bilety w tanich liniach lotniczych prawie bez zmian

Eksperci z Traveldaty zbadali też ceny biletów w tanich liniach lotniczych na rejsy do miejsc tradycyjnie turystycznych, na lato 2021.

Jak piszą, można na razie ogólnie stwierdzić, że ceny przelotów między 2 i 8 sierpnia 2021 roku wobec cen z sprzed roku zmieniły się tylko w niewielkim stopniu, a zniżki na kierunkach niekanaryjskich są porównywalne z wpływem spadku cen paliwa ograniczonym poprzez wcześniejsze zabezpieczenia kursu dolara.

Stosunkowo nieduże są także w porównaniu z sezonem zimowym cięcia w oferowaniu i w siatce połączeń.

„Może to oznaczać, że na razie tanie linie liczą się z znaczącym powrotem popytu na przeloty lotnicze na kierunkach turystycznych w okresie pełni sezonu lato 2021, zwłaszcza w kontekście informacji o coraz bardziej zaawansowanych testach szczepionek mających powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19”.

Źródło: Traveldata

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Młyn Hilberta czeka na otwarcie dla turystów

XIX-wieczny zabytek techniki z Dzierżoniowa – Młyn Hilberta – wróci w czerwcu na turystyczną ...

Betlej: Słabnie wiara Polaków w gospodarkę

Ogarnięta kampanią przed wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi Turcja traci zainteresowanie turystów. Zyskuje je za ...

Prywatne hotele łączą siły

Ponad 500 hoteli nawiązało współpracę w ramach Global Alliance of Private Hotels. Celem jest ...

Norwegowie zbudują najdłuższy podwodny tunel

Norweski parlament zatwierdził plan budowy podmorskiego tunelu Rogfast. Liczący 25,5 km tunel będzie najdłuższą ...

Air France i KLM z nowościami na lato

58 nowych tras, w tym dwie z Polski, pojawi się w letniej siatce Air ...

Jarosław Gowin poparł umorzenie ZUS-u

Rekomenduję, aby składki na ZUS dla branż najbardziej dotkniętych kryzysem zostały nie odroczone, ale ...