Traveldata: Wakacje 2021 drożeją w biurach, tanieją u tanich przewoźników

Trzeci raz z rzędu średnia cena wakacyjnych ofert z wylotem między 2 i 8 sierpnia 2021 w biurach podróży* wzrosła. Tym razem o 11 złotych. W poprzednich badaniach rosła o 16 i 19 złotych – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym raporcie z porównania cen.

Publikacja: 21.12.2020 13:19

Traveldata: Wakacje 2021 drożeją w biurach, tanieją u tanich przewoźników

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu najbardziej podrożały wycieczki do Maroka – średnio o 386 złotych. Za Sardynię trzeba było zapłacić 258 złotych więcej, a za Maltę 145 złotych.

Największe spadki średnich cen w ostatnim tygodniu Traveldata notowała natomiast w wypadku Sycylii, o 229 złotych, Krety, o 63 złote, i Korfu – o 33 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Tanie paliwo obniża ceny w biurach podróży

Zmiany cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia zamieszczony niżej wykres.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu ceny wycieczek na lato, a więc sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem, kolejny raz wykazały przewagę spadków (3 do 2), ale były one niewielkie i wyniosły w Egipcie 4 złote, a w Grecji i Turcji po 11 złotych. Nieco istotniejsze były wzrosty średnich cen wycieczek, które wyniosły w Bułgarii 14, a na Wyspach Kanaryjskich 21 złotych.

Portugalia najbardziej w górę, Szarm el-Szejk w dół

Badanie średniej ceny imprez i porównanie jej z tą sprzed roku pokazało, że ta z ostatniego tygodnia była większa od średniej z poprzedniego sezonu o 9 złotych. To bardzo mała różnica, zważywszy, że w dwóch poprzednich zestawieniach Traveldata zanotowała spadki cen o 70 i 48 złotych, licząc rok do roku.

Największe roczne wzrosty cen wycieczek odnotowano w wypadku Portugalii, o 291 złotych, Kos, o 156 złotych, i Półwyspu Chalcydyckiego – o 149 złotych.

Najbardziej w skali roku obniżyły się ceny wyjazdów do Szarm el-Szejk – o 231 złotych. Spadły też koszty wakacji na Majorce i w Maroku – o 153 i 94 złote.

Trzydziesty drugi tydzień z rzędu organizatorzy wyjazdów zyskiwali na tanim paliwie – zauważają autorzy raportu. Dzięki niższej cenie ich koszty były też dużo niższe.

Cena paliwa lotniczego wyniosła w ostatnim tygodniu 1,96 złotych za litr, co oznaczało spadek o 25,2 procent, rok do roku. Z kolei w porównaniu z amerykańskim dolarem i euro (dla uśrednionych rozliczeń turystycznych) złoty był słabszy o 1,8 procent. Wspólny wpływ tych czynników na średni koszt wycieczek zawierał się w przedziale od minus 55 do minus 65 złotych.

„Od początku listopada mamy do czynienia z systematycznym wzrostem cen ropy wyrażonym w dolarach, która zdrożała z około 38 do ponad 51 dolarów za baryłkę. Wpływ podwyżek jest jednak częściowo neutralizowany przez słabnięcie amerykańskiej waluty i nieco umacnianie się w tym okresie złotego” – dodają eksperci z Traveldaty.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Jedynym kierunkiem, w wypadku którego wystąpił roczny spadek cen wycieczek był w minionym tygodniu Egipt – średnia cena były o 107 złotych niższa od tej sprzed roku. Ceny pozostałych kierunków przekraczały ich poziom zeszłoroczny. W nieznacznej skali wyższe były w ofertach wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie i do Turcji – o 3 i 8 złotych. W umiarkowanym stopniu wzrosły na wyjazdy do Bułgarii i do Grecji – o 46 i 50 złotych – odnotowuje Traveldata.

Dużo większe zmiany raport pokazuje w wypadku mniej uczęszczanych kierunków. Portugalia była droższa o 291 złotych, Albania o 48 złotych, a Malta o 21 złotych. Różnice w cenach wyjazdów do innych miejsc były mniejsze. Najmniej spadły one w odniesieniu do Cypru i Tunezji – o 10 i 25 złotych, istotniej w Maroku – o 94 złote, a największe roczne zniżki cen wystąpiły na Majorce – o 153 złote – wylicza raport.

TUI pierwsze w niskich cenach

Traveldata zestawiła też średnie ceny wycieczek w szczycie sezonu letniego 2021 roku według konkretnych biur podróży. W porównaniach rok do roku najbardziej spadły w Coralu Travel – o około 260 złotych. Nieco mniej w Rainbow i Eximie Tours – o 180 i 135 złotych. A umiarkowanie w Grecosie – o 50 złotych. W pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 40 (Best Reisen) do 240 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, na pierwsze miejsce powrócił TUI Poland, z 63 takimi ofertami. Za nim znalazły się Rainbow i Coral Travel, oba z 24 ofertami.

W zeszłym tygodniu najwięcej najniższych cen na wyjazdy do Egiptu oferował TUI Poland (7) i Coral Travel (5), do Grecji TUI Poland (11), Coral Travel (7) i Grecos (5), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (9), Rainbow (5) i Itaka (4), do Turcji Coral Travel (9) i TUI Poland (6), do Tunezji TUI Poland (6) i Exim Tours (4), a do Bułgarii TUI Poland (3 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku, biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, w Tunezji i w Turcji, biuro Rainbow na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a biuro Coral Travel w Grecji, Turcji i Bułgarii – reasumuje Traveldata.

Na koniec części poświęconej touroperatorom publikuje tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najniższych cenach oferowały imprezy turystyczne. W zestawieniu zachowano ścisłą porównywalność kierunków – biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane tylko z organizatorami mającymi ten sam zestaw kierunków.

W tabeli znalazły się te same biura, które występowały w poprzednim raporcie. Najistotniejsza zmiana miała miejsce na pozycji lidera tabeli, którą w wyniku znaczącego wzrostu ofertowych cen wycieczek opuścił Rainbow, spadając na pozycję piątą. W ten sposób biura, które zajmowały poprzednio pozycje od drugiej do piątej awansowały o jedno miejsce, a nowym liderem został ubiegłotygodniowy wicelider, czyli TUI Poland.

""

turystyka.rp.pl

Obniżki testują rynek?

Raport kończy opis zmian cen w tanich liniach lotniczych. Ostatnie tygodnie przynoszą jedynie kosmetyczne różnice, co ledwo widać na wykresach.

Jak piszą autorzy, widać, że ceny przelotów na kierunkach turystycznych w Ryanairze coraz wyraźniej spadają. Ma to najprawdopodobniej związek ze słabym popytem, który może być hamowany przez pandemię.

WIĘCEJ: Ryanair kupuje nowe samoloty i zapowiada niskie ceny biletów

„Możliwe, że spadające ceny mogą być też oznaką sondowania obecnej (innej niż zazwyczaj) cenowej elastyczności popytu w ruchu lotniczym w ramach przygotowań do zapowiadanej przez tego przewoźnika silnej konkurencji (ewentualnie wojny) cenowej w okresie postpandemicznym.

Wydaje się, że w zmienionej sytuacji rynkowej i istotnie zmienionej kondycji finansowej wielu przewoźników, a także znacząco zróżnicowanej możliwości zdolności do rynkowego mobilizowania funduszy ewentualnie potrzebnych do realizacji biznesowej ekspansji, strategia taka nie jest pozbawiona realnych podstaw do osiągnięcia kolejnego znacznego sukcesu biznesowego” – oceniają eksperci z Traveldaty.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

*Niniejsze zestawienie obejmuje siódme w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 17 grudnia 2020 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 10 grudnia, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 20 grudnia 2019 roku.

W ostatnim tygodniu najbardziej podrożały wycieczki do Maroka – średnio o 386 złotych. Za Sardynię trzeba było zapłacić 258 złotych więcej, a za Maltę 145 złotych.

Największe spadki średnich cen w ostatnim tygodniu Traveldata notowała natomiast w wypadku Sycylii, o 229 złotych, Krety, o 63 złote, i Korfu – o 33 złotych.

Pozostało 95% artykułu
Biura Podróży
Jedno z największych europejskich biur podróży sprzedane za 1 euro
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biura Podróży
Mistrzyni olimpijska ambasadorką turystyki aktwnej w Itace
Biura Podróży
Rekordowa sprzedaż eSky. „Zawdzięczamy ją pakietom dynamicznym”
Biura Podróży
Z Eximem na Tahiti i Bora Bora – nowość w ofercie touroperatora
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biura Podróży
Spór Itaki z Wakacje.pl: Kiedy integracja systemów rezerwacyjnych?