Niemiecki UOKiK ostrzega przed agentami turystycznymi

Bloomberg

Niemiecki Urząd Ochrony Konsumenta ostrzega przed korzystaniem z usług biur agencyjnych. Uważa, że z powodu zaostrzenia przepisów mogą oni uchylać się od odpowiedzialności w razie niewypłacalności

Ekspert do spraw prawnych z Niemieckiego Urzędu Ochrony Konsumenta (Bundesverband der Verbraucherzentralen, VZBV) Felixa Methmanna ostrzega na łamach gazety „Neuen Osnabrücker Zeitung” przed rezerwowaniem wyjazdów u agentów turystycznych – donosi portal branżowy Travel Talk. Zdaniem eksperta sprzedawcy mogą próbować „uciec od odpowiedzialności”. Szczególną uwagę należy zwrócić – radzi – jeśli agent będzie wystawiać oddzielne rachunek za przelot i za hotel lub za hotel i samochód. W takiej sytuacji, jego zdaniem, będzie to oznaczać, że biuro nie chce przejąć na siebie obowiązków i odpowiedzialności touroperatora. Co prawda według nowych przepisów, które zaczną obowiązywać 1 lipca, agenci turystyczni nie mają odpowiedzialności organizatora, jeśli klient zgodzi się na opłacenie poszczególnych usług oddzielnie, ale według Methmanna to tylko „prawnicze dzielenie włosa na czworo”.

Kwestia płatności była jednym z punktów spornych w debacie o dyrektywie unijnej o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Zgodnie z nowymi przepisami, agenci przejmują na siebie odpowiedzialność touroperatorską, jeśli klient będzie miał poczucie, że kupuje cały pakiet, nawet, jeśli w rzeczywistości będą to oddzielne usługi złożone w jedną całość. Ucieczką przed odpowiedzialnością finansową agenta miałoby być wystawianie osobnych rachunków za każdy sprzedany produkt pochodzący od innego dostawcy. Tak radzi robić między innymi Niemiecki Związek Turystyczny (Deutscher ReiseVerband, DRV). Methmann uważa, że to byłoby oszukiwanie klienta.

Ekspert jeszcze mocniej krytykuje w wywiadzie całą reformę. Jak sam mówi, nie jest przekonany, czy nowa ustawa faktycznie będzie chronić konsumenta. Co więcej, prognozuje, że klienci będą zasięgać porad u agentów, a później samodzielnie rezerwować w internecie.

Na wypowiedź tę zareagowała jedna z organizacji branżowych – Niemieckie Stowarzyszenie Niezależnych Przedsiębiorców Turystycznych (Allianz selbständiger Reiseunternehmen – Bundesverband, ASR). Jej prezes, Jochen Szech, mówi, że po pierwsze Methmann generalizuje, wszystkich agentów ocenia w ten sam sposób. Po drugie, przypomina, konsument jest najlepiej zabezpieczony właśnie w biurze agencyjnym. Ponieważ wielu turystów to stali klienci, żaden sprzedawca nie będzie próbował uniknąć odpowiedzialności choćby „z taktycznych powodów”. Jeśli by tak zrobił, zwyczajnie straciłby klienta. Winfried Schulze, członek zarządu ASR dodaje, że ubezpieczyciele przygotowali już dla agentów polisy zabezpieczające ich od odpowiedzialności, gdyby przytrafiła im się niewypłacalność.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Do Grecji na greckie śniadanie

„Grecki koszyk śniadaniowy” to nowa inicjatywa, która ma zachęcić właścicieli hoteli i obiektów noclegowych ...

Hotele Meliá: Kryzys to szansa – przejmiemy 50 nowych obiektów

Sieć hotelowa Meliá zamierza w ciągu kilku lat otworzyć ponad 50 hoteli. W planach ...

Andryszak: Lato z TUI nad Morzem Śródziemnym i Bałtykiem

Im bardziej podróżowanie jest ograniczane, tym mocniej się je docenia – mówił prezes TUI ...

12 zabitych w wyniku upadku drzewa na Maderze

12 osób zginęło, a 52 zostały ranne we wtorek na Maderze, gdy drzewo upadło ...

Golden Tulip Gdańsk Residence ma nowego zastępcę dyrektora

Krzysztof Pyza, który przez ostatnie 15 lat pracował w warszawskim hotelu Courtyard by Marriott, ...

Brexit bez umowy – wszystko, co turysta musi wiedzieć

Z czym muszą liczyć się podróżujący do Wielkiej Brytanii po jej wyjściu z Unii ...